Při sprchování používejte přípravky na citlivou pokožku Profimedia

Při sprchování používejte přípravky na citlivou pokožku Profimedia

Vlasy si myjte v předklonu, aby nedošlo ke kontaktu zad a šamponu Profimedia
Po sportovním výkonu si ihned dejte sprchu Profimedia
Nezůstávejte v propoceném úboru, tak si akorát podráždíte pokožku Profimedia
Navštivte dermatologa a nechte si poradit Profimedia
10
Fotogalerie

Jak se zbavit akné na zádech? Vhodné přípravky i babské rady

Akné není problém, který by trápil pouze teenagery, bojuje s ním i řada dospělých žen. Patříte mezi ně a nejvíc vás zlobí zanícené pupínky na zádech? Známe příčiny a máme i tipy, jak s touto nepříjemností bojovat a jaké přípravky použít!

Příčiny akné: používáte špatné produkty

Pokud jste v životě neměla akné, tak patříte mezi deset až patnáct procent lidí, kteří měli neuvěřitelné štěstí. Většinu z nás akné trápilo přinejmenším v pubertě, bohužel někoho trápí i v dospělosti. Akné je chronickým onemocněním kůže, jedná se o nadměrnou činnost mazových žlázek, z jejichž okolí se špatně odstraňují odumřelé buňky. Co je však jeho příčinou? 

Může se stát, že používáte produkty, které ucpávají póry. Tělové mléko, opalovací krém, a dokonce i šampón či kondicionér se mohou dostat na záda a způsobit tam neplechu. Vybírejte si proto tělová mléka, která jsou označená jako ultralehká a příliš nemastí. Co se týče šampónu a kondicionéru, myjte si vlasy vždy v předklonu, abyste zabránila kontaktu se zády.

Váš oděv je dráždivý

Další příčinou akné na zádech může být to, že nenosíte vhodný oděv. Ne každé oblečení může vaší pokožce vyhovovat. Snažte se nosit kvalitní bavlněné svršky a vyhýbat se umělým materiálům. Pokud se potíte, dbejte na to, abyste se převlékala a propocené oblečení vždy vyprala. Obzvlášť to platí o sportovním oblečení. Po sportovním výkonu si ihned dejte sprchu a převlečte se do jiného outfitu, rozhodně nezůstávejte v propoceném úboru. Tak si akorát podráždíte pokožku, což povede k dalšímu zanícení.

Jste náchylná na akné

Tvorba akné často bývá dědičná. Jestli stejným problémem trpěli vaši rodiče, nebuďte překvapená, že i vy k němu máte dispozice. I geny se ale dají obejít, stačí, když budete používat speciální přípravky na aknózní pleť. Nezůstaňte ale u toho, že si je sama vyberete v drogerii. Určitě navštivte dermatologa a nechte si poradit, jaká kosmetika pro vás bude nejlepší.

Nemyjete si záda

Samozřejmě vás nikdo nepodezřívá, že vynecháváte běžnou hygienu. Záda jsou ale hůře dostupná, a tak si spousta lidí myslí, že stačí pouhá sprcha, aby si záda udrželi v čistotě. Není to tak, obzvlášť pokud jste na akné náchylná. Nezbývá vám, než si každý den zahrát na hadí ženu a dopřát zádům stejnou péči jako zbytku těla. Používejte přípravky na citlivou pokožku a nevynechávejte ani peeling. 

Špatně jíte aneb strava při akné v hlavní roli

Nezapomínejte, že co je dobré pro vaše srdce, stejně dobré je pro vaši pokožku, takže je možná na čase odložit milkshake a burger, pokud chcete lepší pleť. Vědci zatím neprokázali jasnou souvislost mezi konzumací určitých potravin, ale ze zkušenosti dermatologů i kosmetiček lze vyvodit, že kromě fastfoodu ovlivňuje tvorbu akné také konzumace čokolády, kávy, alkoholu, bílého cukru, koření

Samozřejmě nedokážete změnit jídelníček ze dne na den a na rodinné oslavě si prostě dort dáte a občas zahřešíte. Ale snažte se jíst vyváženou stravu plnou vitamínů, vařte z čerstvých surovin a omezte polotovary a již hotová jídla. Dejte si také pozor na spotřebu mléčných výrobků, protože právě ty mohou vést ke zvýšenému výskytu akné.

Psychosomatika: Co o nás prozrazuje akné na zádech?

Akné se nejčastěji objevuje v období dospívání, kdy v těle dochází k bouřlivým hormonálním změnám, člověk hledá své vlastní já, což často doprovázejí pocity méněcennosti, respektive pochybnosti o vlastním vzhledu, atraktivitě, dovednostech, místu v kolektivu. 

Pokud má člověk akné i v dospělosti, může kromě dědičnosti či nevhodných návyků, jako jsou kouření a konzumace alkoholu, hrát roli právě i psychika. Vedle zvýšeného stresu může být příčinou akné na zádech tedy i pocit nízkého sebevědomí až dokonce odmítání sama sebe. Máte sama sebe ráda? Líbíte se sama sobě? Je vám na světě dobře? Pokud si na tyto otázky odpovíte ne, pak byste měla zapracovat na vztahu sama k sobě a naučit se sama sebe přijímat takovou, jaká jste. 

Zbaví vás maska z černého uhlí akné? Podívejte se na video:

Doporučujeme

Články odjinud