Hubněte podle temperamentu: Pro koho se hodí běh a pro koho zumba?

Hubněte podle temperamentu: Pro koho se hodí běh a pro koho zumba?

Sangvinik, cholerik, flegmatik, melancholik… Pro každého jsou vhodné jiný pohyb i strava. Temperament má mnohem větší vliv na hubnutí, než jsme si doposud mysleli.

Při výběru sportu často podléháme tomu, co je módní, a zapomínáme, jací vlastně jsme a co je pro nás vhodné. A to je jeden z důvodů, proč se začínáme vymlouvat a nakonec s pohybem „praštíme“. Přitom stačí zohlednit, jestli jsme cholerici, či melancholici. „Temperament má velký vliv na to, jaký druh cvičení nebo stravy je pro nás nejúčinnější.

Tím, že si vybereme správně, zabráníme při dietě možnému selhání,“ říká Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours. Jak si tedy vybrat? 

Pokračování 2 / 5

Ideální sport pro cholerika

Cholerik: Je urážlivý, rázný, agresivní, impulzivní, ale i optimistický, činorodý a tvárný.

Ideální jsou bojové sporty

Cholerik je člověk velmi aktivní, a proto většinou nemá s nadváhou problémy. Když už ale začne přibírat, jde to poměrně rychle, protože dokáže sníst, co mu přijde pod ruku. Také do hubnutí se pouští rázně bez předchozího uvážení. „Výsledky ale nebývají dlouhodobé, protože cholerik se při první překážce zpravidla naštve a vrací se ke svému rychlému pohodlí,“ říká Kateřina Hollerová.

Potřebuje vybít napětí a vztek

Kromě bojových sportů, ve kterých cholerik svůj temperament vybije, je pro něj ideální také kondiční trénink, díky němuž se bude moci držet jasně daného plánu a uvidí výsledky. Vhodné jsou sporty ve vysokém pásmu tepové frekvence až s dosahováním maximálních hodnot – v anaerobním pásmu. Je to zkrátka výkon na maximum, nutně prokládaný pauzami na vydýchání. Jako příklad můžeme uvést HIIT trénink, tabatu, fit box, tae-bo či posilování s adekvátní zátěží. „Při těchto sportech se nespaluje tuk v průběhu lekce, ale jejich obrovský benefit je zvýšení bazálního metabolismu v rámci regenerace jeden až dva dny poté,“ vysvětluje trenérka.

Pozor na kofein

Cholerik vnímá stravu spíš jako nástroj k přežití. „Proto by se měl vyhýbat stimulantům, jako je například kofein. Do jídelníčku by měl zařadit sezonní ovoce, zeleninu, teplé a husté polévky s kořenovou zeleninou, mořské plody, luštěniny, ryby a maso,“ upozorňuje Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

Pokračování 3 / 5

Ideální sport pro flegmatika

Flegmatik: Je pasivní, pečlivý, přemýšlivý, mírumilovný, spolehlivý, vyrovnaný, klidný.

Ideální je kruhový trénink

Změny jsou pro flegmatika velmi složité. Proto vrhnout se do pravidelného cvičení je pro něj složité, protože to znamená změnu života. Když už se ale rozhodne, je vytrvalý. Vyrovnanost a klid ho většinou dovedou k individuálním sportům, jako jsou například kruhový trénink, Power Plate či posilování.

 „Pokud chce flegmatik zhubnout a zároveň zformovat postavu, je nejvhodnější variantou kruhový trénink. Spočívá ve střídání aerobních a anaerobních aktivit vždy v krátkém časovém intervalu. Čas na intenzivní provádění každého cviku je nejlépe 45 vteřin, následovat by měla 15vteřinová pauza na přípravu další série cviků. Celková doba cvičení by měla být nejméně 30 minut, aby tělo začalo spalovat tuk a dalo impulz k budování svalů,“ vysvětluje trenérka.

Musí si uchovat své oblíbené potraviny

Flegmatici jsou závislí na některých druzích potravin a jídel. „Strava by proto měla tyto potraviny obsahovat, ale zároveň musí být pestrá, barevná a vizuálně příjemná,“ říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

Pokračování 4 / 5

Ideální sport pro sangvinika

Sangvinik: Je vůdčí, bezstarostný, živý, pohodový, citlivý, hovorný, otevřený, společenský.​

Ideální je Zumba nebo H.E.A.T.

Optimistický a stále usměvavý sangvinik odmítá jít s proudem, a proto často poslouchá svůj vlastní rytmus. „Právě proto těmto lidem nevyhovují přísné dietní plány. Naopak často a rádi využívají různé hubnoucí a sportovní aplikace, díky nimž se mohou hlídat podle svého tempa,“ říká trenérka. Povaha sangvinika nutí být v pohybu, a ještě se přitom bavit. „Má rád společnost, a navíc je tak trochu soutěživý, proto ho na podzim můžete najít na hromadných studiových hodinách různých druhů cvičení, například Zumby nebo H. E. A. T.u,“ dodává odbornice.

Sezónnost

„Nejlepší pro sangvinika jsou sezonní potraviny, které si může utrhnout přímo na zahradě a sníst,“ říká nutriční specialistka. Proto by si měl dopřávat při dietě třeba mangold, petržel, mátu, koriandr, pažitku nebo hlávkový salát.

Je možné být celý život věrný? Mrkněte na video:

Pokračování 5 / 5

Ideální sport pro melancholika

Melancholik: Je tichý, nespolečenský, rezervovaný, pesimistický, úzkostlivý, náladový. 

Ideální je jóga

Právě úzkostlivost a rezervovanost způsobují, že melancholik potřebuje jasný a strukturovaný plán, a to se týká nejen pohybu, ale také hubnutí. Ocení tak striktně daný jídelníček na každý den. Ideální pro melancholika je také seznam aktivit, které si při splnění může odškrtnout jako hotové. 

Melancholik je hloubavý a tichý, nejvíce mu vyhovuje samota. Líbí se mu proto body & mind sporty, jako jsou jóga, tai-či, pilates nebo také běh či chůze,“ říká trenérka Kateřina a dodává: „Cílem jógy je hledat a rozvíjet přirozené a příjemné pocity, nikoli dosažení efektní pozice.“

Pozor na koření a sladkosti

Melancholici jsou citliví na kořeněná jídla a sladkosti. Zároveň je pro ně důležitý správný pitný režim, protože následkem dehydratace může dojít ke zpomalenému trávení. „Vhodná je pro ně tedy strava obsahující ovesné vločky, hnědou rýži, zeleninu a další potraviny s velkým obsahem vlákniny,“ upřesňuje Bartolomějová.

Doporučujeme

Články odjinud