Zpomalujeme
Po třicítce potřebuje ženský organismus o 200 kalorií denně méně než ve dvaceti. Jídelníček by se proto měl těmto hodnotám přizpůsobit, pokud však zároveň denně přijmete celkově méně než 1400 kalorií, metabolismus se zpomalí, protože tělo si bude myslet, že vypuklo období nouze. Jak to tedy udělat, aby se vám po třicítce podařilo zhubnout?
Jak vyzrát na večerní mlsání a popíjení alkoholu?
Co vám brání zhubnout?
Každý se během procesu hubnutí potýká s několika překážkami, ale když je vám 30 let, problémy budou pravděpodobně souviset s časem. Jeho nedostatek kvůli pracovním a rodinným povinnostem se může na hubnutí projevit. Chcete-li boj vyhrát, musíte vědět, proti čemu stojíte. Téměř každá překážka je zvládnutelná.
Na začátku hubnutí si proto dopřejte alespoň 20 minut, abyste identifikovali překážky, které mohou v dosažení cíle bránit konkrétně vám. Tento jednoduchý krok vám paradoxně ušetří později čas i energii. Až překážky pojmenujete, bude snazší se jim postavit. Pokud skutečně půjde o nedostatek času, zapojte do svého hubnutí další lidi. Požádejte partnera, babičky nebo kamarádku, aby vám pomohli s péčí o děti nebo s domácími pracemi, abyste měla čas na zdravou přípravu jídla a pravidelný cvičební program.
Pochopte svůj metabolismus
Pokud si chcete udržet zdravý metabolismus, potřebujete dostatek svalové hmoty. Tu je ovšem při hubnutí potřeba ochránit. „Svaly musí být udržovány pravidelným cvičením, protože ztráta svalů zpomalí metabolismus. Právě ve svalech se nejrychleji pálí přijatá energie,“ říká fitness trenérka Ariane Hundtová, která má čtyřtýdenní program na hubnutí pro ženy po 30. Doporučuje ženám zařadit do svého cvičení takzvaný silový trénink. Pokud se nemůžete dostat do posilovny, existují jednoduchá silová cvičení, která můžete cvičit i doma. I krátké a intenzivní tréninky pomáhají spálit více tuku.
Nepropadejte módním dietám
„Pokud jste doposud drželi neustále nějaké diety a zase je přerušovali, váš metabolismus je pravděpodobně zmatený. S každým novým dietním pokusem tak můžete tělo uvést do režimu hladovění a hubnutí bude těžší a těžší,“ varuje Ariane Hundtová.
Prvním krokem ke zdravému stravování je podle ní vyhodnocení denního kalorického příjmu. Zamyslete se nad svým jídlem jako celkem i před dietou, abyste věděli, co během dne potřebujete. Jídlo si neodpírejte, ale vychutnávejte. Dopřejte si hodně ovoce, zeleniny, ořechů. Konzumujte jídla bohatá na bílkoviny pro udržení zdravého metabolismu, omezte příjem cukru a hlídejte si příjem sacharidů. Obiloviny si vybírejte celozrnné, například hnědou rýži. Váš talíř by se měl skládat z 50 procent zeleniny, čtvrtiny bílkovin a čtvrtiny celozrnné přílohy.
Nastavení rutiny a zdravých návyků
Možná si říkáte, že na hubnutí bude víc času, až budou děti starší nebo až bude vaše kariéra jistější. Ale neodkládejte to – zdravé návyky, které vám pomohou zhubnout a udržet si pak váhu, si budujte už nyní. Začněte plánováním jídla. Vyhraďte si jeden den a každý týden si připravte jídelníček, nakupte zdravé potraviny a zásobte ledničku. Zkuste si naplánovat i cvičení a požádejte členy rodiny, aby vám pomohli vytvořit z tohoto zvyku prioritu.
Naučte se pracovat se stresem
Třicítka může být v životě nejstresovějším obdobím. Rodičovství, kariéra a problémy ve vztazích vám mohou přivodit nejednu bezesnou noc. Stejně tak i dieta může způsobit stres. Ale pozor, stres narušuje metabolickou činnost. Nadledvinky během stresu produkují vyšší množství kortizolu, který může výrazně ovlivnit chutě k jídlu. Obraťte se na odborníka, pokud si myslíte, že vám stres brání v hubnutí.