Hudbu k Tobruku skládá americko-íránské duo Horowitz - Deyhimová

9. 5. 2008
Hudbu k Tobruku skládá americko-íránské duo Horowitz - Deyhimová
Příprava válečného dramatu Václava Marhoula Tobruk, které patří mezi nejočekávanější české filmy roku, se po dokončení čistého střihu posunula do fáze výroby 2D triků a skládání scénické hudby. Té se na základě vyhraného konkurzu ujali dva umělci světového formátu, kteří se mohou pochlubit mj. Zlatým glóbem a nominací na Oscara: americký skladatel Richard Horowitz a iránská skladatelka a vokalistka Sussan Deyhimová.

"Konkurzu na složení scénické hudby k filmu Tobruk se buď samo, nebo na základě mé výzvy zúčastnilo celkově 26 skladatelů, z nichž dobrá polovina měla bohaté zkušenosti v oblasti tvorby pro celovečerní film," říká režisér Václav Marhoul. "Všichni obdrželi stejné zadání, kterým bylo složení hudby pro úvodní a závěrečné titulky a pak tři scény dle vlastního výběru. Jedinými cizinci byli dva slovenští skladatelé a také autorská dvojice Richard Horowitz a Sussan Deyhimová. To, že byli vyzváni dva tak světoznámí umělci, bylo z naší strany spíše na úrovni pokusu ve stylu "co kdyby". K mému obrovskému překvapení však po přečtení scénáře souhlasili."

Václav Marhoul se svým týmem před odletem do Afriky

Opery, koncerty a nyní Tobruk Richardu Horowitzovi se dostalo mezinárodního uznání za nenapodobitelný hudební styl sjednocující klasickou, jazzovou a elektronickou hudbu s vlivy původní arabské hudby (od konce 60. let do konce 70. let pobýval v Maroku). Významná je jeho spolupráce s italským režisérem Bernardem Bertoluccim - za hudbu k dramatu Pod ochranou nebe (1990), na níž se podílel se slavným japonským skladatelem Riuchi Sakamotem, získal Zlatý glóbus. Na začátku 80. let se pracovně setkal právě s Iránkou Sussan Deyhimovou, s níž spolupracuje dodnes. Jejich společným dílem je řada operních představení, koncertních vystoupení a úspěšných alb.

První z nich Azax Attra: Desert Equations podle mnohých dalo základy dnešnímu stylu nazývanému world music. Společně také nahráli orchestrální hudbu k Vítězům a poraženým Olivera Stonea. Sussan Deyhim zdobí svým monumentálním hlasem, který nezapře perský původ, mnoho ceněných filmových soundtracků: např. na Oscara nominované Poslední pokušení Krista Martina Scorseseho (hudbu k němu složil a nahrál Peter Gabriel), milostné drama Nevěrná Adriana Lynea a Lovce draků Marca Forstera, za jehož hudbu byl autor Alberto Iglesias nominován letos na Oscara.

"Jako režisér se upřímně domnívám a hlavně cítím, že právě hudba Richarda Horowitze a Sussan Deyhimová je přesně tou, kterou film Tobruk vyžaduje. Oba žijí a pracují v Los Angeles, kde nakonec budou v tamějším studiu jednotlivé scénické motivy nahrány. Naše vzájemná komunikace probíhá maily, telefonáty, přeposíláváním obrazu a již zkomponované hudby. Richard Horowitz by se však měl v červnu osobně zúčastnit tzv. závěrečných míchaček v pražském studiu Soundsquare," dodává Václav Marhoul.

Premiéra filmu Tobruk je plánovaná na 10. září letošního roku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se jedná o pracovní stránku, jste na pokraji sil a nevíte si rady v podstatě s ničím. Často chybujete a musíte uznat, že jste přepracovaní. Jindy byste takové chyby neudělali. Naopak…

Nejčtenější články

Doporučujeme