Hurá na hory!

26. 1. 2012
Hurá na hory!
Ať už se do nich chystáte poprvé či podvacáté, připomenout si užitečné rady a zásady bezpečnosti určitě nikomu neublíží. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit!

Na svah či na túru

Při výběru oblečení na zimní sporty myslete na správné vrstvení. Důležité je mít více vrstev oblečení, které můžete postupně odkládat a znovu oblékat. První vrstvou by mělo být funkční spodní prádlo, jehož úkolem je odvést pot vznikající při pohybu pryč od pokožky, aby vás vlhké prádlo nestudilo na těle. Druhá vrstva je termoizolační a udržuje u těla dostatek tepla a přitom podporuje další transport potu z první vrstvy. Nejlepší je třeba fleecová mikina. Třetí vrstvou je svrchní oblečení, tedy bunda, která by nás měla chránit před zimou, větrem, deštěm, sněžením atd. Proto by měla mít vrstvu, z jedné strany nepropustnou, a z druhé prodyšnou, aby se tělo při pohybu nepřehřívalo. Nezbytným doplňkem jsou kvalitní lyžařské podkolenky, rukavice a čepice. Zapomenout byste neměli ani na brýle-ty klasické, sluneční si raději ponechte k moři a pořiďte si kvalitní lyžařské se sklem, které se nezamlžuje a současně chrání před UV zářením. Do kapsy si přibalte krém s UV filtrem, který pokožku ochrání také před chladem a větrem. Pokud vás místo sjezdování čeká běžecká túra, připravte si na cestu batoh. A co by v něm určitě nemělo chybět? Náhradní oblečení (především ponožky a rukavice), potraviny rychle uvolňující cukry (např. müsli tyčinky, čokoláda, banány, tabletky hroznového cukru), dostatek tekutin (ideální je teplý čaj v termosce), baterka, zápalky, mapa, alespoň malá lékárnička opatřenou termoizolační fólií, která ochrání případně zraněného před prochladnutím. A hlavně plně nabitý mobil! Předem si raději zjistěte krizová telefonní čísla pro případ tísňového volání.

Bez helmy ani ránu!

Přilba se konečně stává samozřejmostí každého lyžaře. Takže pokud ji ještě náhodou nevlastníte, rychle zapomeňte na nesmyslné výmluvy typu, že vám tahle šílenost na hlavě nesluší, kazí účes či pod ní nevynikne vaše nová, skvěle ladící čepice. A vydejte se co nejdříve do obchodu se sportovními potřebami, kde vám s výběrem jistě poradí. I sebelepší lyžař totiž není chráněn před sražením jiných lyžařů nebo třeba jen letící hůlkou… Hlavně děti by neměly bez přilby na sjezdovku ani vstoupit. V některých zemích dokonce riskujete vysokou pokutu od místní policie! Ale důležitější je bezpečnost- již několik let je dokázáno, že s použitím přilby lze předejít až 85 procentům těžkých úrazů.

První pomoc!

Stačí jen malá chvíle nepozornosti a o těžký úraz je postaráno. Stanete-li se vy svědkem nějaké nehody, v prvním případě zachovejte chladnou hlavu. Ve většině případů je největší pomocí zraněnému přivolání horské služby- důležité je, abyste správně označili místo, kde se úraz stal. Pokud zrovna nemáte telefon, pověřte někoho o pomoc. Zraněného určitě nenechávejte samotného. Do příjezdů záchranářů ho udržujte v teple a při vědomí. Není-li to nezbytně nutné, se zraněným nehýbejte. Mohli byste mu způsobit další zranění, případně i poškodit páteř – pokud by byla postižena. Všímejte si hlavně toho, jestli zraněný lyžař dýchá a silně nekrvácí nebo není v bezvědomí. Silné krvácení zastavíte přímým stlačením krvácející rány nebo přiložením nějakého krytí, poslouží cokoli, co máte po ruce - kapesník či šála. Pokud zraněný nedýchá a nemá pulz, pak je nutné okamžitě zahájit první pomoc. Doporučuje se provádět pouze srdeční masáž a umělé dýchání se až na výjimky zcela vynechává. Střed hrudníku stlačujte do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120 krát za minutu. Rytmickým stlačováním hrudníku tak rozpohybuje krev transportující kyslík do mozku. (mozkové buňky přežijí bez kyslíku jen velmi krátkou dobu.)

Dobré rady!

Běžecká túra:

1. Nepodceňujte nadmořskou výšku. První den berte s rezervou a nepřepínejte se.

2. S předstihem si zjistěte co nejvíce informací o předpovědi počasí a o sněhové a lavinové situaci. Počasí se na horách může velmi rychle měnit, a proto buďte stále připraveni na nečekané změny. A myslete na pravidlo: Neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení.

3. Před odchodem informujte někoho v místě pobytu- např. správce chaty o trase a předpokládané době návratu. Rozvrhněte si trasu a ponechte si časovou rezervu k návratu. Tempo zvolte podle nejslabšího ze skupiny. Děti ani fyzicky slabší účastníci výpravy by nikdy neměli zůstávat poslední.

4. Pozor na omrzliny a spáleniny, především u dětí, používejte ochranné krémy

5. Dávejte pozor na mlhy a silné sněžení, při špatné viditelnosti snadno zabloudíte nebo může dojít ke srážce s jiným lyžařem

Sjezdovka:

Stejně jako provoz na silnici, tak i provoz na sjezdovce, má svá pravidla. 10 pravidel chování na sjezdovce vytvořila Mezinárodní federace lyžařů FIS. Tato pravidla mají plnou právní platnost:

1. Ohleduplnost k ostatním Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu nebo nezpůsobil škodu.

2. Ovládání rychlosti a technika jízdy Každý lyžař musí mít dobrý rozhled. Rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, povaze terénu, množství lyžařů na sjezdovce, sněhovým a povětrnostním podmínkám.

3. Volba sjezdové stopy Ze shora / ze zadu přijíždějící lyžař musí volit takovou sjezdovou stopu, aby neohrozil lyžaře pod / před sebou.

4. Předjíždění Předjíždět je možné zprava i zleva, avšak pouze s dostatečným odstupem, aby nebyl předjížděný lyžař nijak omezován ve svém pohybu.

5. Vjíždění, rozjíždění, a vyjíždění na protější svah Každý lyžař, který vjíždí na sjezdovku, po zastávce pokračuje v jízdě nebo chce vyjet na protější svah, se musí nejprve podívat nahoru a potom dolů, aby se ujistil, že může zamýšlený manévr provést bez jakéhokoli ohrožení sebe a ostatních.

6. Zastavení Žádný lyžař nesmí zastavovat na zúžených či nepřehledných místech sjezdovky. V případě pádu na takovém místě, musí lyžař co nejrychleji toto místo opustit. ¨

7. Stoupání a sestupování Lyžař, který stoupá po sjezdovce, musí tak činit pouze na jejím okraji. Totéž platí při sestupování. ¨

8. Respektování značek Každý lyžař musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování v případě nehody V případě nehody je každý povinen poskytnout pomoc.

10. Povinnost prokázání totožnosti V případě nehody musí každý lyžař (svědek i účastník), i když není za nehodu zodpovědný, poskytnout údaje o své osobě.

ČTĚTE TAKÉ:
Zábava a adrenalin na sněhu

ČTĚTE TAKÉ:
Pozor, mnoho tekutin při nachlazení škodí!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek získáte od šéfa výhodnou nabídku, díky níž se vám bude pracovat příjemněji. Ať už se jedná o výhody v oblasti zkvalitnění práce čí odměny, budete nadšeni. Hvězdy vás však varují…

Nejčtenější články

Doporučujeme