Hurghada

18. 7. 2007
Hurghada
Egypt se může pochlubit více než 2000 kilometry působivého a překrásného pobřeží omývaného vodami Středozemního a Rudého moře. Nepřeberné množství přírodních krás, nedotčené korálové útesy a úchvatné pláže - to vše učinilo z této země cíl mnoha turistů. Velká část z nich míří do Hurghady, velkého přímořského centra se stále slunným počasím.

Město bylo založeno na počátku 20. století, jeho rozmach však započal až v 80. letech díky příchodu investorů z Evropy, Ameriky a arabského světa. V současnosti se Hurghada rozkládá na 40 kilometrech podél pobřeží Rudého moře, čímž se stala rájem pro milovníky potápění, vyznavače bezstarostného života na pláži pod horkými paprsky egyptského slunce. Hurghada je prvním turistickým střediskem vybudovaným přibližně 370 km jihovýchodně od Káhiry na pobřeží Rudého moře, ve stínu krásného pohoří. Z tradiční malé rybářské vesničky se za posledních 20 let stalo oblíbené lázeňské středisko.

V současné době zde žije 40 000 stálých obyvatel, k nimž každý den přibývají davy turistů převážně z Evropy. Důvodem je ideální poloha, stálé počasí a křišťálově čisté moře. Vody v této oblasti patří mezi nejčistší na světě a místní útesy, které jsou od 90. let pod ochranou státu, patří mezi nejlepší oblasti pro potápění v Egyptě. Hurghada je akvárium v životní velikosti, rozmanitost útesů a přítomnost lodních vraků vzbuzují zvědavost u mnoha potápěčů.

Město se rozděluje po tří hlavních částí. El Dahar je nejstarší část, kde se nachází největší bazar, hlavní mešita, koptský kostel, pošta a autobusové nádraží. Sekalla a El Korra představují moderní čtvrti s nepřeberným množstvím hotelových resortů. El Dahar najdete na severu, kde hotelových resortů. El Dahar najdete na severu, kde na vás dýchne atmosféra skutečného Egypta a arabského světa vůbec. Z centra Sekalla se dá do Daharu dojít dokonce i pěšky, ale cesta přes celou Sekallu až k bazaru v Daharu trvá přes dvě hodiny. Hlavní třída v Sekalla připomíná více Evropu než Egypt. Nachází se zde mnoho restaurací, barů a diskoték a také všudypřítomných prodejců.

Hurghada je zcela zasvěcená turistům. A možná i proto zde starověký Egypt není tolik k vidění. Přes den nabízí vyžití pláže a moře, v noci se rozsvítí a ožijí místní restaurace, bary a prodejny pestrých suvenýrů. Mezinárodní hotelové řetězce zde nabízejí vlastní soukromé pláže. Samozřejmou součástí jejich nabídky je šnorchlování na útesech nedaleko od pobřeží. Hurghada však nabízí mnohem více – surfing, jachting, wellness programy, nebo také kluby pro děti a mládež, proto představuje ideální destinaci pro prázdninové pobyty s dětmi.

Hurghada se proslavila svými možnostmi potápění. V rámci jednodenního výletu je možné se potápět u deseti korálových ostrovů v okolí Hurghady, které oplývají bohatým podmořským životem. Pod hladinou zde můžete potkat klipky, hlubinné tresky a morény, mořské želvy, kanice, delfíny, útesové žraloky, manty a nepřeberné množství malých pestrobarevných rybek. Velmi navštěvovaný je nedaleký ostrov Giftun, přibližně 40 minut plavby lodí. Je vyhlášený úchvatnými výhledy do okolí, křišťálově čistou, tyrkysově zbarvenou vodou a nedotčenými korálovými útesy. Je to chráněné území a denně na něj může vstoupit omezený počet lidí. Je zde dokonce i zázemí v podobě občerstvení a hygienických zařízení. Ostrov si však stále zachovává svou podmanivou krásu. Pod hladinou v okolí ostrova Giftun se nachází magická vodní zahrada. Místní potápěčská střediska nabízejí kurzy pro začátečníky a množství jednodenních i vícedenních safari pro pokročilé potápěče, například profesionální potápěčský klub Aquarius Diving Center. Zajímavým zážitkem může být také vyjížďka na lodi s proskleným dnem, která umožní sledovat čilý podmořský život. Ti co se nepotápějí mohou využít plavbu ponorkou, která se potápí do hloubky 20 m a vznáší se přímo mezi rybami. Tato ponorka kotví u střediska Sindbad Brach Resort.

Noční život v Hurghadě je skutečně pestrý. Velký počet klubů a diskoték vám dají možnost užít si svůj zdejší pobyt skutečně na plno. Téměř každý hotel nabízí svým návštěvníkům vlastní diskotéku a mnoho dalších aktivit. Momentálně patří mezi nejnavštěvovanější taneční kluby Calypso a Papas Beach. Chcete-li shlédnout také tradiční břišní tanečnice, nenechejte si ujít návštěvu pod širým nebem centra Alf Leila Wa Leila.

Vzdušná vzdálenost mezi Prahou a Hurghadou je cca 3.400 kilometrů. Let sem trvá přibližně 4 a půl hodiny. V sezóně sem létá několik přímých letů týdně. Možností ubytování zde najdete více než dost. Pouhý kilometr od centra Hurghady naleznete hotel Zahabia. Necelé dva kilometry od centra se nachází romantický hotelový komplex Arabella Azur s několika restauracemi, diskotékou či maurskou kavárnou. 20 kilometrů od mezinárodního letiště se rozkládá rozsáhlý komplex Calimera Hurghada skládající se z hlavní budovy a vilek. Vedle písečné pláže si můžete užívat ve dvou bazénech, zahrát si tenis, mini golf či volejbal, zacvičit si ve fitness centru.

Třicet kilometrů na jih od Hurghady leží oblast Makadi Bay. Tento záliv lemují luxusní a komfortní hotely, ve kterých si odpočinete od každodenního shonu a prožijete pohodovou dovolenou plnou slunce a azurově modrého moře. Cesta sem trvá pouhou půlhodinu. V této části se nacházejí luxusní komplexy jako např. Solymar Club Makadi ležící v palmové zahradě, pětihvězdičkový Iberotel Makadi Saraya a Iberotel Makadi Beach, oba uspokojí náročné turisty. Neméně luxusní a pohodlné jsou hotely Makadi Oasis, Solymar Makadi Marine či Makadi Sun. Hledáte-li dokonalý odpočinek pro tělo i duši, vsaďte na Jaz Makadi Star & Spa. Jedná o velmi módní komplex na písečné pláži, jehož součástí jsou luxusní lázně Serena a i o děti bude postaráno v místním miniklubu.

Všechny tyto hotely naleznete v pestré nabídce cestovní kanceláře Sunny Days, kde si můžete vybrat z krátkodobých výletů až po super-luxusní dovolenou na pobřeží Rudého moře.

Foto: Sunny Days, Gardel Bertrand

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se jedná o pracovní stránku, jste na pokraji sil a nevíte si rady v podstatě s ničím. Často chybujete a musíte uznat, že jste přepracovaní. Jindy byste takové chyby neudělali. Naopak…

Nejčtenější články

Doporučujeme