Hvězdná dvojčata – tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi

7. 5. 2009
Hvězdná dvojčata – tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi
Národní divadlo uvítá na své scéně výjimečné baletní hvězdy, tanečníky světového formátu – bratry Bubeníčkovi. Jiří a Otto si pro Prahu připravili speciální program, v němž zazáří společně se svými přáteli (předními sólisty) z významných evropských baletních souborů.

Slavnostní galavečer nazvaný Bubeníček and Friends proběhne 15. a 16. května 2009 na naší první scéně a uskuteční se také v rámci festivalu Pražské jaro.

Dvojici českých tanečníků, kteří dobyli svět, pozval do Prahy umělecký šéf baletu Petr Zuska také loni, představení se však kvůli zranění jednoho z nich neuskutečnilo. Tím větší očekávání letos vzbuzují oba slavní bratři. Fascinují publikum nejen postavami blížícími se antickému ideálu, ale též absolutně synchronizovaným pohybem a technickou dokonalostí, takže se zdá, jako by se pohybovala jediná zdvojená bytost.

Oba jsou přitom zároveň jedinečnými tvůrčími osobnostmi! Každý má ještě navíc od boha dány další talenty a charismatické hledání vlastní jedinečnosti dotváří hloubku prožitku jejich i publika. Napětí, které tak vzniká, využívají opět pro tvůrčí objevy. Na pražském galapředstavení je máme možnost vidět ve spolupráci s dalšími skvělými tanečníky ze souborů Hamburg Ballett, Zürich Ballett, Dresden Semperoper Ballett či Bayerisches Staatsballett München.

Jiří a Otto Bubeníčkovi se narodili roku 1974 ve starobylé cirkusové rodině, která tehdy právě putovala Polskem. Životní dráha dvojčat se zdála jasně narýsovaná – stanou se také artisty. Obrat nastal v jedenácti letech, kdy učitelka tance rozpoznala jejich talent a doporučila dvojčata ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. A když šokovali svým výkonem na soutěži v Lausanne a obdrželi svá první prestižní ocenění (následovala pak mnohá další), nabídl jim studium na hamburské baletní škole John Neumeier, význačný choreograf. Nabídku však odmítli!

Po absolutoriu na konzervatoři do Neumeierova hamburského souboru vstoupili – a to byl počátek raketové kariéry. „Ve světě jsou jejich představení, ve kterých podávají oslňující taneční výkony po boku nejlepších primabalerín, beznadějně vyprodaná a žádaná,“ připomíná Petr Zuska.

Otto působí v Hamburku nadále jako první sólista. Jiří je zase od roku 2006, kdy se dráhy bratří poněkud rozdělily, prvním sólistou v Semperoper v Drážďanech. Tím vzácnější bude jejich společné pražské vystoupení. Návštěvníci Národního divadla je mohli obdivovat v roce 2000 spolu se souborem Hamburg Ballett v Neumeierově choreografii Sen noci svatojanské a před pěti lety na Baletu Gala aneb setkání v Praze v choreografiích Prisoners of Feelings (Vězňové citů) Jiřího Bubeníčka a Les Indomptés (Nezkrocení) od Clauda Brumachona.

„Několik minut, v nejvyšší rychlosti, je jeden odrazem toho druhého... Na jevišti zrcadlově přesně tančí a nás tento pohled nutí k úžasu – ale zároveň nás zaráží, neboť vidíme dva identické tanečníky, kteří se od sebe snaží násilně a bolestivě odtrhnout. Je to metafora pro skutečný život dvojčete?“ píší novináři.

Oba bratři účinkovali ve filmovém dokumentu Petera Schlögla Die Ballett-zwillige, bylo je možné vidět též v dokumentu Dony Feuer The Working of Utopia a v baletních filmech Illusionen - wie Schwanensee, Tod in Venedig (Smrt v Benátkách) a Neklidné vidiny. Velmi často v týchž úlohách alternují nebo se doplňují. Mají za sebou množství náročných rolí v slavných baletech a samozřejmě i role princovské. Jiří byl princem například v Šípkové Růžence, Otto i v Popelce nebo Louskáčkovi. Jiřímu napsal John Neumeier přímo na tělo roli legendárního tanečníka Nižinského ve stejnojmenném baletu, Nižinského i Zlatého sluhu v této choreografii ale tančil i jeho bratr. Mimo jiné také zazářili v dílech Forsytha, Balanchina, Kyliána, Eka, Dawsona, Duata, Fokina... Jiří Bubeníček, ověnčený mnoha cenami za tanec, je sám také autorem mnoha choreografií pro velké světové scény. V mezinárodních soutěžích získaly ceny jeho choreografie Made on Earth (Vytvořeno na Zemi, Ze Země) a Prisoners of Feelings.

Otto Bubeníček se kromě tance specializuje na komponování hudby k baletům, navrhování kostýmů a scénografii. V roce 2006 ve spolupráci s Janou Pulkrábkovou debutoval jako režisér krátkým filmem Nocturnal Ecstasy, pro který vytvořil partituru a byl také hercem a vedoucím střihu. Působí též jako pedagog v rámci světových Masterclasses pro mezinárodní soutěže. Na významnou taneční událost se lze jen těšit! Už teď si můžete prohlédnou internetové stránky http://www.bubenicek.eu/, které byly vytvořeny k této významné události.

zdroj: Národní divadlo – balet 2media.cz, s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Je vám skoro líto, že je tady finále pracovního týdne, protože se vám dařilo po všech stránkách. Konečně jste ukázali nadřízenému, že jste hvězdy firmy a bez vás to není kompletní. Jen se…

Nejčtenější články

Doporučujeme