Lukáš Vaculík zamlada Profimedia

Lukáš Vaculík zamlada | Profimedia

Lukáš Vaculík v současnosti Profimedia
Mladý Sagvan Tofi s Lukášem Vaculíkem ve filmu Kamarád do deště ČSFD.cz/Barrandov studia
Sagvan Tofi Profimedia
Tofi a Vaculík se přátelí dodnes Profimedia
11
Fotogalerie

Hvězdy 80. a 90. let: Co se stalo s Vaculíkem, Tofim nebo Penkem?

Určitě si ještě vzpomínáte na filmové trháky socialistického Československa jako Kamarád do deště či Discopříběh nebo hudební hity O bláznech či Tričko. Co se stalo s jejich protagonisty, kteří okouzlovali mladé dívky na přelomu 80. a 90. let?

Lukáš Vaculík

Lukáš Vaculík se stal idolem už v roce 1985, kdy si zahrál hlavní roli čističe oken Pavla ve filmu Láska z pasáže. Ta pravá sláva ale přišla o tři roky později, kdy spolu se Sagvanem Tofim, s nímž se už předtím sešli ve snímku Vítr v kapse, začali díky filmovému trháku Kamarád do deště zdobit zdi tisíců dívčích pokojíčků. Úspěch filmu byl tak veliký, že o čtyři roky později došlo na pokračování Kamarád do deště II. – Příběh z Brooklynu. Lukáš Vaculík tehdy coby sympatický mladík okouzloval fanynky modrýma očima a rolí frajírka.

Jenže po velkém úspěchu obou filmů se najednou po sympatickém herci téměř slehla zem. Zahrál si ještě v propadáku Nahota na prodej a v Tankovém praporu, nicméně poté už byl vidět spíše v pohádkách, kterým jeho fanynky přece jen už odrostly. Poslední desetiletí a znovu obnovený zájem televizních diváků o původní české seriály však Vaculíkovi přejí. Znovu na sebe upozornil v roce 2009 seriálem Proč bychom se netopili, hraje i v seriálu Rapl nebo Temný kraj. Se Sagvanem Tofim navíc spolupracuje na muzikálu Děti ráje.

Pokračování 2 / 5

Sagvan Tofi

Na přelomu 80. a 90. let byl neodmyslitelným parťákem Lukáše Vaculíka právě Sagvan Tofi. Snědý sympaťák s kurdskými kořeny si zahrál jednu z hlavních rolí nejen ve filmu Vítr v kapse, ale i v obou dílech snímku Kamarád do deště. A co víc, měl dokonce i pěvecké ambice, jeho hity jako Večírek nebo Dávej, ber dodnes zní na vesnických zábavách. Jakožto režisér se podepsal pod klipy Sliby se maj plnit o Vánocích Janka Ledeckého a O bláznech Michala Penka, s nímž i často vystupoval. Co se herecké kariéry týče, skončila ta Tofiho právě snímkem Kamarád do deště II.

Od té doby o něm jako o herci nebo zpěvákovi nebylo příliš slyšet, avšak díky avantýrám s modelkou Simonou Krainovou a její tehdejší nejlepší kamarádkou Darou Rolins nepřestal plnit stránky bulváru, pro který dokonce jednu dobu sám psal. Byl po něm označen dokonce sociologický jev, tzv. Tofiho efekt, tedy fakt, že se „člověk, který nic neumí, nic nedělá, nic neznamená", přesto s železnou pravidelností objevuje v bulvárním tisku. Comeback Sagvana Tofiho pak přišel před několika lety spolu s muzikálem Děti ráje, který Tofi produkuje. S Lukášem Vaculíkem i nadále odmítají natočit třetí pokračování Kamarádů do deště.

Pokračování 3 / 5

Michal Penk

Dlouhé blonďaté vlasy, pohledný obličej, zajímavě podbarvený hlas a chytlavé písně, tak by se dal popsat Michal Penk, jehož hitem se stal především song O bláznech. Málo se ale ví, že právě Michal Penk stál spolu s Robertem Kodymem a P.B.CH. u založení kultovní kapely Lucie a několik jejích prvních hitů má na svědomí právě on.

V Lucii však vydržel pouhý rok a v té samé době začal chodit se zpěvačkou Ivetou Bartošovou. Právě jí napsal několik hitů a v roce 1989 vydal své první album Michal Penk. Stal se idolem mladých dívek, slávu a vše s ní spojené ale neunesl a v devadesátých letech propadl tvrdým drogám. Pervitin jeho život natrvalo poznamenal, a ačkoliv se už několikrát pokusil o comeback, krom vzpomínkového vystoupení s kapelou Lucie a několika rozhovorů v médiích se mu stále nedaří.

Pokračování 4 / 5

Pavel Horňák

Hity 80. let jako To se oslaví, Tričko nebo Kotě měl na svědomí tehdy pouze sedmnáctiletý Pavel Horňák. Pohledný sympaťák byl veden ke zpěvu a hudbě odmalička, proslavil se ale především s Františkem Janečkem a skupinou Kroky. To mu otevřelo brány do velkého světa a brzy vystupoval s takovými jmény socialistického popu, jako byli Michal David, Arnošt Pátek nebo Josef Melen.

I když měl Horňák našlápnuto na velkou hudební kariéru a během necelých pěti let dokázal prodat víc než půl milionu alb, dobrovolně ze showbyznysu odešel. Vynikl nakonec v úplně jiném oboru. V roce 1991 totiž dostudoval právnickou fakultu, právu se věnoval v Kanceláři Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR i u Obvodního soudu pro Prahu 2. Velký posun pak pro něj přišel letos v lednu, kdy se stal soudcem u Nejvyššího soudu.

Pokračování 5 / 5

Rudolf Hrušínský nejml.

U Rudolfa Hrušínského nejmladšího zřejmě nebyla jiná možnost, než aby šel ve šlépějích svého slavného dědečka i otce. Herecké vlohy projevoval už od dětství, a tak v pouhých deseti letech stanul na prknech, která znamenají svět, a to v inscenaci Nové mládí starého pána. Popularitu mu však přinesla až role kominického učně Jirky v trháku Discopříběh z roku 1987. Film je postavený především na písničkách Michala Davida, z nichž mnohé milují fanoušci dodnes.

Jelikož snímek zaznamenal velký úspěch, neváhal režisér Jaroslav Soukup o čtyři roky později natočit jeho pokračování, kde do hlavní role opět obsadil Rudolfa Hrušínského nejmladšího. Ten poté zazářil ještě ve filmech Svatba upírů nebo Byl jednou jeden polda I. a II., pak ale jeho kariéra začala uhasínat. Ve vedlejší roli se objevil až v roce 2007 v muzikálovém filmu Kvaska a před třemi lety v Decibelech lásky. V současnosti účinkuje v muzikálu Freddie.

Doporučujeme

Články odjinud