Hyperhidróza neboli nadměrné pocení: Jak poznat, že jím trpíte, a co s tím?

25. 8. 2022
Člověk, který trpí hyperhidrózou, se potí bez ohledu na počasí či fyzickou aktivitu. Množství potu může být tak velké, že promáčí oblečení či odkapává z čela či rukou. Nejenže to způsobuje komplikace v běžném životě, přináší i sociální úzkosti a rozpaky.

Když vás obleje pot

Pocení je přirozený proces, mechanismus, kterým se tělo ochlazuje. Když tělesná teplota stoupne, nervový systém automaticky spustí potní žlázy. Lidé se většinou potí, když cvičí, jinak se fyzicky namáhají, když je horko nebo jsou nervózní a ve stresu, tehdy se v lidském těle spustí chemické pochody, jejichž výsledkem je právě pot.

Hyperhidróza ovšem tyto spouštěče nepotřebuje a množství potu, který dotyčný vyprodukuje, daleko převyšuje normální pocení. Nadměrné pocení obvykle postihuje ruce, nohy, podpaží nebo obličej. Mluvíme o ní v okamžiku, kdy dojde alespoň k jedné epizodě týdně během bdění.

Nadměrné pocení může být mírné, ale i velmi silné, pak má za následek velké vlhké skvrny na oblečení, vlhká a zapáchající chodidla nebo vlhké a lepkavé dlaně. Přibližně 1 % obyvatelstva se nadměrně potí bez zřejmého důvodu. Existují dva základní druhy nadměrného pocení.

Nejběžnější forma hyperhidrózy se nazývá primární fokální (idiopatická) hyperhidróza

U tohoto typu se nervy, které vedou signály k potním žlázám, stanou hyperaktivními. To znamená, že předávají signály, které ale nebyly spuštěny fyzickou aktivitou nebo zvýšením teploty. Se stresem nebo nervozitou se problém ještě zhoršuje.

O tomto typu mluvíme, pokud k nadměrnému pocení dochází minimálně jednou týdně a trvá déle než šest měsíců. Vyskytuje se především na obličeji, v podpaží, na dlaních, zádech, na hrudníku, v podkolenních jamkách či na chodidlech. Ohniska se mohou vyskytnout i na několika místech současně. Pocení se objevuje spíše symetricky a neprobíhá v noci.

Jak na únavu? Podívejte se na video: 

Pro tento typ hyperhidrózy neexistuje žádná medicínská příčina, ale může jít o dědičný problém, protože někdy lze vysledovat více případů v jedné rodině. Výskyt v rodině je patrný u 30 až 50 procent lidí. Prvně se většinou objevuje před 25. rokem, nejčastěji pak v pubertě.

Za sekundární hyperhidrózu může zdravotní stav

Jde o méně obvyklý typ. Sekundární hyperhidróza postihuje celé tělo a může být způsobena cukrovkou, menopauzou, problémy se štítnou žlázou, nízkou hladinou cukru v krvi, některými druhy rakoviny, infarktem či poruchou nervového systému. Také některé druhy léků a abstinenční příznaky, zejména po vysazení opiátů, mohou způsobit silné pocení.

Nadměrné pocení lze omezit

Pocení se zcela zbavit nejde, protože je to přirozený tělesný proces, ale lze zmírnit nadměrné pocení. Začněte častějším používáním antiperspirantů z lékárny, pokud nepomáhají, je čas vyzkoušet různé léky a terapie. Jeden z nejvíce prozkoumaných způsobů léčby je aplikace botoxu. Neurotoxin potlačuje signály vysílané endokrinním potním žlázám. Ty může dočasně vypnout iontoforéza, což je typ elektroléčby. Hodí se pro fokální hyperhidrózy na rukou a nohou.

V závažných případech může lékař provést chirurgický zákrok na štítné žláze. Tyto postupy (většinou prováděné pomocí laseru nebo chirurgicky) zruší signál, který tělo nabádá k nadměrnému pocení. Lze provést i operaci k odstranění potních žláz či k odpojení nervů odpovědných za nadprodukci potu.

Kdy navštívit lékaře

Nadměrné pocení může být známkou závažného zdravotního stavu. Pokud pocení doprovází závratě, bolest na hrudi nebo nevolnost, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. S návštěvou lékaře příliš neváhejte ani v okamžiku, kdy pocení narušuje vaši každodenní rutinu, způsobuje, že se cítíte trapně či frustrovaní, potíte se v noci bez zjevného důvodu nebo se najednou začnete potit víc než obvykle.

Nejde jen o pocení

Lidé, kteří se silně potí, jsou náchylnější k infekcím kůže. Mnohem horší je však sociální a psychický dopad onemocnění, protože vlhké ruce a potem nasáklé oblečení způsobují časté pocity studu a trapnosti. To zhoršuje možnosti uplatnění jedince ve společnosti.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

První podzimní měsíc se blíží ke svému konci a vy jste stále nepříjemně naladění. I když je to o poznání lepší než před pár dny, stále nejste v kondici. Bohužel se vaše forma nezlepší, do…