I naše hory mají něco do sebe

26. 10. 2000
Na severozápadní hranici se rozkládá hlavní pásmo Krušnohorské soustavy s velmi známou a oblíbenou Klínoveckou hornatinou. Nejvýznamnějšími lyžařskými středisky jsou Boží Dar, Abertamy, Klínovec a Jáchymov.

I naše hory mají něco do sebe

Na severozápadní hranici se rozkládá hlavní pásmo Krušnohorské soustavy s velmi známou a oblíbenou Klínoveckou hornatinou. Nejvýznamnějšími lyžařskými středisky jsou Boží Dar, Abertamy, Klínovec a Jáchymov.
Ačkoliv je Jáchymov ponurým horským městečkem, má na svém kontě hned několik prvenství a významných událostí. Po objevení stříbra se stal hornickým městečkem a roku 1519 se tu razil "jáchymovský" tolar. Později se zde těžila uranová ruda a město proslulo prvními radioaktivními lázněmi a nejstarším radioaktivním dolem na světě.
Odbočíme-li proti lázeňským budovám okolo kina po strmé cestě podél zurčícího potůčku, dostaneme se k sedačkové lanovce na Klínovec. Je dlouhá 1630 metrů a překonává výškový rozdíl 428m. Jezdí každý den kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. V Jáchymově většinou bývá mlha nebo kouř z komínů a tak je výjezd lanovkou nad bílé špičky stromů a blankytně modrá obloha krásnou podívanou.
Na nejvyšším vrcholu Krušných hor, 1244 metrů vysokém Klínovci je možné pokochat se pohledem z rozhledny (za dobré viditelnosti je vidět i Sněžka nebo Říp), zajít na horkou čokoládu hned do několika restaurací, nebo se tu rovnou ubytovat. Pro ty, kteří nevyjeli lanovkou je připraveno velké placené parkoviště. Pak už stačí jen nasadit lyže a vybrat si některou z pěti sjezdovek (2 modré, 2 červené, 1 černá). Nejdelšími sjezdy z Klínovce jsou 7 km do Jáchymova a 11 km do Horního Žďáru.
Koho Klínovec přestane bavit nebo má raději běžky, může absolvovat cestu na Boží Dar (4 km), kde je připravena spousta upravených běžeckých tratí a nespočet dalších sjezdovek. Z Božího Daru je možné se po naučné stezce, která se občas ztrácí pod sněhem či mezi smrčky, vrátit zpět do Jáchymova (6,5 km).
Pro vyznavače pěších výletů je možné navštívit Božídarské rašeliniště, přírodní rezervaci, jejíž součástí je i vrch Špičák - nejvyšší čedičová kupa v Evropě. Nejkrásnější částí rezervace vede 3,2 km dlouhá naučná stezka. Další cesta možná na lyžích i pěšky je z Božího Daru na Plešivec (13 km) či po hřebenovce z Klínovce do Měděnce (21,5 km).
Podrobnější informace se dočtete na adrese: www.jachymov.cz

 autor: Radmila Lorencová

Chystáme uveřejnit krátké nabídky na zimní pobyty. Pokud máte cestovní kancelář, můžete nám svou nabídku poslat e-mailem na cestovani@dama.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dechberoucí sobotní den je na dosah ruky. Máte ho ve svých rukou. Pro svobodné to bude jednoduché, protože se s přáteli vydají za dobrodružstvím bez hádek. Zato zadaní na sobě musí…

Nejčtenější články

Doporučujeme