ICQ, Nokia 3310 i Sex ve městě: Čím jsme žili na přelomu tisíciletí?

ICQ, Nokia 3310 i Sex ve městě: Čím jsme žili na přelomu tisíciletí?

Pamatujete si na tu paniku, když jsme vstupovali do nového tisíciletí a počítačoví odborníci se děsili pádu všech systémů? Nebo spíš vzpomínáte na seriály, které jste sledovala? Či se vám vybaví největší teroristický útok v dějinách lidstva? Připomeňte si zábavné momenty i zásadní milníky přelomu tisíciletí!

Kultovní 3310 a další mobilní vychytávky

Přelom tisíciletí znamenal velký rozmach mobilních telefonů, tolik nepodobných dnešním smartphonům. Jestli ale byla nějaká celebrita mezi mobily, pak rozhodně Nokia 3310. Tento nesmrtelný telefon dokázal přežít téměř každý pád z výšky, jeho baterka vydržela nabitá klidně týden a dokázal nás zabavit i při čekání u doktora nebo při nudných hodinách ve škole. Legendární hru Had jsme vydrželi hrát hodiny!

Některé „vychytávky“ mobilních telefonů z počátku milénia dnes už téměř upadly v zapomnění. Například otravná hlasová schránka, do které vám volání spadlo pokaždé, když byl volaný mimo signál nebo měl vypnutý telefon, a automaticky vám strhla i část drahocenného kreditu. Na čem se ale nešetřilo, byly výměnné barevné kryty na telefon, které se daly sehnat u Vietnamců a hrály všemi barvami i vzory.

A co takhle uvítací melodie, která vám hrála do ucha, když jste někomu volala? Volba oblíbeného hitu vám tehdy dokázala o člověku leccos prozradit… Stejně jako melodie vyzvánění, které se tehdy za poplatek stahovaly z internetu, kde byla daleko větší nabídka než přímo v telefonu. V elektronických zvucích bylo při větším soustředění možné rozpoznat ústřední melodie z filmů jako Hříšný tanec, Slunce, seno, jahody a dalších.

Jaké bylo milénium? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Dívčí časopisy

Ať už jste období dívčích časopisů prožila sama, nebo jste je kupovala své dceři a tajně do nich nakukovala, abyste se udržela v obraze, co mezi mladými frčí, jistě tuto éru pamatujete. Na stáncích byly běžně k dostání magazíny Dívka, Top Dívka či BravoGirl!, poradna pro mladé a milostné příběhy se daly najít i v hudebním časopise Bravo. Pro dívky „z vyšší společnosti“ tu pak byla CosmoGirl!, časopis na křídovém papíře, který své čtenářky připravoval na to, že budou v budoucnu věrnými odběratelkami magazínu Cosmopolitan.

Dívčí časopisy byly převratné v tom, že často otevíraly tabuizovaná témata, čtenářky se jejich prostřednictvím mohly dozvědět důležité informace ohledně sexuálního života, pokud si o něm neměly s kým popovídat, probírala se i témata, jako je například šikana či problémy s rodiči nebo sourozenci. Nesměla samozřejmě chybět ani móda, rozhovory se známými tvářemi nebo tolik oblíbené fotopříběhy.

Pokračování 3 / 4

Virtuální vztahy, ICQ a Spolužáci.cz

Internet zažíval obrovský rozmach a většina mladých lidí trávila čím dál víc času na chatovacích portálech. Na Xchatu jsme si zakládali vlastní virtuální místnosti, kde jsme mohli s virtuálními přáteli diskutovat na nejrůznější témata, prostřednictvím Xchatu jsme se seznamovali a vzdálenosti najednou nehrály roli. V místnostech pro dva často vznikaly i první virtuální vztahy!

Dodnes se nám také hned vybaví jasně rozeznatelný zvuk „o-ou“, který ohlašoval nově příchozí zprávu v programu ICQ, kam se brzy přesunula veškerá komunikace, a my mohli dát sbohem placeným esemeskám. Na ICQ (zkratka pro slovní spojení I Seek You) jsme komunikovali s přáteli, s kolegy i s úplně cizími lidmi naprosto zadarmo a jak dlouho jsme chtěli. Program ICQ a virtuální svět dokonce inspirovaly českou kapelu Tata Bojs k napsání songu Virtuální duet, v němž můžete slyšet refrén: „Hledám tě ICQ  po celé síti, místnost po místnosti kde můžeš býti…“

Krátkou, ale intenzivní slávu zaznamenal i web Spolužáci.cz, kde jsme se mohli spojit s bývalými spolužáky ze základní, střední i vysoké školy, kteří nám na dlouhá léta zmizeli ze života. Na těchto stránkách se křísila zapomenutá přátelství, vzpomínalo se na studentská léta a domlouvala se setkání po letech.

Pokračování 4 / 4

Teroristické útoky i tisíciletá voda

Začátek nového tisíciletí bohužel přinesl i tragické události, které se nám navždy vryly do podvědomí. Jednou z nich byly teroristické útoky 11. září 2011, které jednou provždy změnily svět. Zřejmě každý, kdo pamatuje pád obou věží newyorského World Trade Centra poté, co do nich narazilo teroristy unesené letadlo s pasažéry, si jistě i po více než dvaceti letech vybaví ten pocit čisté hrůzy, naprostého zmaru a strachu v kombinaci s děsivými záběry z místa činu. K největšímu teroristickému útoku v dějinách se přihlásila al-Káida a jméno jejího vůdce Usámy bin Ládina bylo v té době asi nejskloňovanější na světě.

O rok později se pro změnu s přírodní katastrofou potýkala Česká republika a zejména Praha, kterou zaplavila tisíciletá voda. Povodně, které neměly obdoby, zdevastovaly celé čtvrti, připravily o život sedmnáct lidí, zničily několik stanic metra a usmrtily několik vzácných zvířat v pražské zoo.

Doporučujeme

Články odjinud