Ideální začátek školy pro děti v pubertě je deset hodin. Proč?

31. 8. 2019
Ideální začátek školy pro děti v pubertě je deset hodin. Proč?
Lepší známky, méně alkoholu, drog a cigaret. Výzkumy z poslední doby ukazují na skutečnost, že děti v pubertě, tedy teenageři, rády vyspávají déle a že to není bezdůvodné – pokud mají tuto možnost, projeví se to pozitivně na jejich chování i prospěchu.

Na většině středních škol začíná výuka v osm ráno. Přitom teenageři ráno nemohou vstát z postele a večer nemohou usnout, jsou vzhůru dlouho do noci a není to jen proto, že se chodí bavit nebo se učí. Během puberty se totiž mění doba spánku i biorytmy. Profesorka psychologie Mary Caskardon z univerzity v Brownu tak tvrdí, že se jedná spíše o biologickou nutnost. Starší teenageři mají noční změny v hladině melatoninu, tedy hormonu mimo jiné ovlivňujícího také nespavost. Tento fakt stojí za tím, že děti v pubertě jsou dlouho vzhůru a ráno potom pozdě vstávají a jsou unavené.

Posun v biorytmu nastává kolem 13 let, kdy se většina dospívajících stává sovami. U dívek toto období vrcholí mezi 17 a 20 lety a u chlapců později mezi 20 a 21 lety. Během dospělosti to zase zmizí a jsou mezi námi skřivani i sovy.

Kolik hodin potřebuje teenager spát

Podle národní asociace pro spánek potřebuje většina dětí mezi 10 a 18 lety každou noc 8,5 až 9,25 hodiny spánku. Jenže když vaše dítě dojíždí, což je v případě střední školy časté, musejí děti vstávat velmi brzo. Dodržet takový spánkový režim ale předpokládá:

  • Prosadit u dítěte pravidelný spánkový rozvrh a dbát, aby ho dítě dodržovalo,
  • mluvit s teenagerem o jeho spánku, vstávání a o tom, jak je unavený,
  • diskutovat s ním o tom, kolik času stráví při mimoškolních aktivitách.

Nedostatek spánku nemá na svědomí jen to, že děti jsou nevyspalé, ale ovlivňuje to i jejich výsledky ve škole a chování. Vyplývá to ze studie amerických neurobiologů z Washingtonské univerzity v Seattlu a kalifornského Salkova institutu pro biologická studia. V ní se vědci zaměřili na střední školy v Seattlu, kde posunuli začátek vyučování z 7:50 na 8:45. Výsledek? Děti byly ve škole až o 4,5 procenta lepší a méně zameškávaly první hodinu.

Jiná studie prokázala, že když puberťáci mohou ráno spát déle, konzumují méně alkoholu, drog i cigaret. Je to proto, že nedostatek spánku jim rozhodí emoce, nevyspalí jedinec pak lehce sáhne po psychické berličce v podobě návykové látky.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracovišti jste v dobrém rozpoložení a nevyhledáváte konflikty. Hlavou se vám honí pár dobrých nápadů, ale měli byste si je nechat pro se. Nadřízený s vámi ve všem úplně nesouhlasí a…

Nejčtenější články

Doporučujeme