Ideálního partnera si vyčmuchejte. Libá vůně slibuje, že budete moct mít děti | Foto: iStock

Foto: iStock

Ideálního partnera si vyčmuchejte. Libá vůně slibuje, že budete moct mít děti

Pokud si s partnerem voníte, máte pravděpodobně větší šanci na zdravé potomstvo. Ne vždy se však vůně shodují s ostatními vlastnostmi, které u potenciálního otce svých dětí hledáte. Jak to tedy příroda zamýšlela?

Žádná romantika

Takzvaný „pachový podpis“, tedy jedinečnou vůni každého z nás, již několik desetiletí pilně využívá policie k odhalování pachatelů. Zdá se však, že mnohem déle ho využívá příroda k tomu, aby spárovala dva ideální protějšky, které k sobě vzájemně přitahuje „vůně“. Naneštěstí má příroda zcela jiné mínění o ideálním páru než lidé! Její záměr je přísně pragmatický, žádné city, romantika a souznění duší. Příroda preferuje zdravé a silné potomstvo. Závěry některých výzkumů naznačují, že si zkrátka voní lidé, kteří mají větší variabilitu genetické výbavy, což částečně zaručuje zdravé potomky.

Vzpomeňme kupříkladu na některé panovnické rody, kde bývalo zvykem, že se jejich členové vdávají a žení výhradně mezi sebou! Věda zná například termín „habsburská čelist“, významnou deformitu brady, za níž stojí až 200 sňatků mezi rodinnými příslušníky. V takových případech je totiž genetická variabilita partnerů dosti omezená.

Proč si vybíráme partnera, který nám voní? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

„Pachový podpis“ ovlivňují nejen geny, ale třeba i nemoc

Jedinečný „pachový podpis“ každého z nás je ovlivněn geneticky. Dle výzkumů mívají příbuzní podobnou tělesnou vůni, jednovaječná dvojčata pak dokonce takřka identickou! Specifickou vůni vedle genů ovlivňuje také věk, aktuálně prožívané emoce, strava, hormonální hladiny i některá onemocnění, a to jak fyzická, tak i duševní. To, že mnohé nemoci měly své specifické vůně a pachy, znala a využívala už starověká medicína.

Avšak nejen vědci si všimli, že nemocný jedinec může mít specifický pach. Zdá se, že každý z nás má do určité míry schopnost cítit nemoc – a opět v tom má prsty příroda! Jelikož může nemoc teoreticky ovlivnit i zdraví potomstva, nemocný člověk nám obvykle příliš nevoní a nepřitahuje nás.

Pokračování 3 / 6

Ženy mají citlivější nosy

Samozřejmě že reálně jsme schopní říct, že ten či onen nám voní anebo naopak páchne. Avšak vyhodnocování přitažlivosti partnera čichem se děje na nevědomé úrovni. Dalo by se říct, že nám voní ten, který je vyhodnocen jako „vhodný“. Ženy obecně mívají lepší čich a jsou v tomto ohledu prokazatelně citlivější a přesnější než muži, ti se o něco více orientují na vizuální stránku. Ani vizuálně vnímavější muži však svůj čich zcela neopomíjejí…

Pokračování 4 / 6

Vůně ženského těla se mění i během cyklu

Závěry jistého výzkumu zaměřeného na čichové vjemy dokonce naznačily, že muži na základě čichových podnětů shledávali jako atraktivnější ženy, které aktuálně nebyly ve fázi menstruace. Což naznačuje, že se vůně ženského těla mění i během cyklu. To ale pochopitelně neplatí v případě, že žena užívá hormonální antikoncepci, kdy je přirozený cyklus narušen. Lze se tedy domnívat, že hormonální antikoncepce může rozhodit dle přírody správný výběr partnera.

Pokračování 5 / 6

Parfém není maska, je to spíše šperk

V těchto souvislostech mnohé z nás napadne, jak tomu bude s parfémy. Jsou pro přirozenou vůni kůže maskou, anebo spíše jejím doplňkem a šperkem? Zdá se, že spíše šperkem. Jedinci navonění stejným parfémem totiž nevoní stejně. Ať už to na vědomé úrovni vnímáme jakkoliv, vždy jde o směs syntetické vůně a přirozeného potu. I když je pochopitelně otázkou, zda se do karet nezamíchají ještě litry aviváže, deodorantů, vůní na vlasy, krémů, mycích gelů a dalších hygienických a kosmetických prostředků.

Pokračování 6 / 6

Voňavé zajímavosti

- Nejdominantnějším komunikačním orgánem přirozených pachů a vůní je podpaží. Samotný vylučovaný pot však kupodivu nepáchne! O originální pach každého jedince se stará přirozená podpažní mikroflóra.
- Tato pro každého specifická mikroflóra osidluje pokožku několik hodin po narození.
- I novorozenec se po příchodu na svět řídí do značné míry čichem, podle specifické vůně totiž hledá a rozpoznává matčinu bradavku.

Doporučujeme

Články odjinud