Ideálního partnera si vyčmuchejte. Libá vůně slibuje, že budete moct mít děti

22. 1. 2022
Foto: iStock
Ideálního partnera si vyčmuchejte. Libá vůně slibuje, že budete moct mít děti | Foto: iStock
Pokud si s partnerem voníte, máte pravděpodobně větší šanci na zdravé potomstvo. Ne vždy se však vůně shodují s ostatními vlastnostmi, které u potenciálního otce svých dětí hledáte. Jak to tedy příroda zamýšlela?

Žádná romantika

Takzvaný „pachový podpis“, tedy jedinečnou vůni každého z nás, již několik desetiletí pilně využívá policie k odhalování pachatelů. Zdá se však, že mnohem déle ho využívá příroda k tomu, aby spárovala dva ideální protějšky, které k sobě vzájemně přitahuje „vůně“. Naneštěstí má příroda zcela jiné mínění o ideálním páru než lidé! Její záměr je přísně pragmatický, žádné city, romantika a souznění duší. Příroda preferuje zdravé a silné potomstvo. Závěry některých výzkumů naznačují, že si zkrátka voní lidé, kteří mají větší variabilitu genetické výbavy, což částečně zaručuje zdravé potomky.

Vzpomeňme kupříkladu na některé panovnické rody, kde bývalo zvykem, že se jejich členové vdávají a žení výhradně mezi sebou! Věda zná například termín „habsburská čelist“, významnou deformitu brady, za níž stojí až 200 sňatků mezi rodinnými příslušníky. V takových případech je totiž genetická variabilita partnerů dosti omezená.

Proč si vybíráme partnera, který nám voní? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve čtvrtek budete unavené a zjistíte, že potřebujete nutnou dávku odpočinku. Klidně si ho po práci dopřejte, ale během směny se snažte o co nelepší výkony. Určitě to bude složité, ale…