Idylka, nebo peklo? Takhle se žilo v předvečer vzniku Československa

31. 10. 2018
Chtěla byste žít v době našich prababiček? Na jednu stranu jsme za všechny moderní výdobytky vděčné, na tu druhou si občas rády stěžujeme, že dřív se žilo líp, jednodušeji, bez stresu. Jisté je jedno: I když se okolnosti postupem času mění, některé věci zůstávají stále stejné. Rodíme se, milujeme, toužíme, rodíme, smějeme se i pláčeme. Podívejte se, jak by se vám žilo kolem roku 1917.

Kolik se bralo

Na přelomu 19. a 20. století lidstvo věřilo ve skvělé zítřky, které jim zajistí rozmach nových technologií. Dobový optimismus si ale nemohli užívat všichni, mezi lidmi panovaly mnohem větší sociální rozdíly než dnes. Většina dnešních filmů i seriálů ukazuje vždy lepší společnost, realita obyčejných lidí byla ale dosti bídná. 

Nejnižších výdělků dosahovali zemědělští dělníci a ženy. "Celkem kolem 760 000 dělníků v Čechách v roce 1910 nemělo v průměru mzdy vyšší než 12,- K týdně (počet obyvatel byl tehdy kolem 10 milionů). Přitom  12 ,- K týdně v této době nestačilo ani na utišení hladu čtyřčlenné rodiny. Velmi početnou skupinu, jakési jádro dělnické třídy, tvořili kvalifikovaní dělníci, jejichž mzda byla v průměru 18,- až 25,- K týdně, ale existovala povolání, kde byl výdělek i 70,- K (např. rytci skla)." (Zdroj: edejiny.cz)

Naproti tomu nejbohatší vrstva, což představovalo 50 000–100 000 lidí, vlastnila 35 procent veškeré půdy v zemi. Ženy z ní nepracovaly, měly početné služebnictvo, muži se případně věnovali správě rodinného majetku. 

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento víkend nebude zrovna pohodový a do všech domácích prací se budete doslova nutit. Hlavně nepropadejte depresivní náladě! Vždyť se můžete potěšit mnoha hezkými věcmi. Neberte životní…