Ilona Csáková spustí Kladivo na čarodějnice

5. 2. 2009
Ilona Csáková spustí Kladivo na čarodějnice
Nový muzikál Kladivo na čarodějnice na motivy knihy Václava Kaplického se již brzy objeví na prknech pražského Divadla Milenium. Hvězdné obsazení v čele s Ilonou Csákovou, Sisou Sklovskou a Jiřím Zonygou slibuje velkolepou podívanou. Premiéra bude stylově 30. 4., tedy v den, kdy se "pálí čarodějnice".

Zkoušky začínají koncem února. Csáková, která v muzikálu ztvární hraběnku z Galle, na jejíž příkaz přijede do Velkých Losin obávaný inkvizitor Jindřich Boblig, se na premiéru už moc těší. Několikrát viděla stejnojmenný film a velmi se jí líbil.

"Tematicky mě to hodně zajímá. Byla to strašná doba plná soudních procesů a honů na čarodějnice. Tak jako každá nová práce, i tato mi určitě přinese nové zážitky. Jsem na ni opravdu nesmírně zvědavá. V Kladivu na čarodějnice hraji hraběnku, která do kraje povolá inkvizitora. Hraběnka přitom není typická záporná postava. Skutečně věří, že na jejím panství se odehrávají čarodějnické rituály," vysvětluje Korzu Ilona Csáková.

V muzikálu se objeví i Vladimír Marek, Vladimír Hron, Markéta Zehrerová, Martina Pártlová, Karol Csino, Richard Tesařík a mnoho dalších oblíbených celebrit.

Temná doba čarodějnických procesů Čarodějnické procesy byly v českých zemích ojedinělé. Jediným územím, které významněji postihly, bylo Jesenicko a Šumpersko s převládajícím německým obyvatelstvem, které sousedilo se Slezskem. Odtud na naše území pronikala pověra o moci čarodějnic.

Během 17. století zde bylo upáleno asi sto lidí. Známý je případ Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který zneužil svého postavení světského inkvizičního soudce a vynucoval torturou (mučením) doznání ke smyšleným zločinům. Šumperský děkan Kryštof Alois Lautner vystoupil jakožto zástupce církve na obranu čarodějnic, avšak i on sám po zinscenovaném procesu skončil v roce 1685 na hranici.

Velmi negativní roli v celém případu ovšem sehrál Lautnerův představený, olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který Lautnera Bobligovi vydal. K posledním procesům došlo v Šumperku roku 1696. Procesy zachycuje též známý historický román Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice, podle něhož v roce 1969 natočil Otakar Vávra svůj slavný stejnojmenný film.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bohužel se nevyhnete rodinnému sporu. Můžete si však být jisti, že nebude nikterak zásadní, takže dlouhodobě budované vztahy se nenaruší. Velkou oporou vám budou sourozenci a rodiče, i…

Nejčtenější články

Články odjinud