Indické bankovky ohrožují životy turistů

22. 5. 2002
Indické bankovky ohrožují životy turistů
Turisté mířící do Indie jsou v poslední době stále častěji varováni před nenápadným nebezpečím bujícím na místních bankovkách. Neopatrné zacházení s nimi a zanedbávání důsledné hygieny mohou vést k nákaze nebezpečnými chorobami.

Indické bankovky ohrožují životy turistů!

Klepněte pro větší obrázek

Turisté mířící do Indie jsou v poslední době stále častěji varováni před nenápadným nebezpečím bujícím na místních bankovkách. Neopatrné zacházení s nimi a zanedbávání důsledné hygieny mohou vést k nákaze nebezpečnými chorobami. Podle tamních vědeckých pracovníků zkoumajících čistotu a bezpečnost papírových peněz jsou bankovky posety bakteriemi způsobujícími tuberkulózu, zápal plic, zánět mandlí a selhání jater!

Místní obyvatelé přicházejí s penězi do styku denně. Přesto u nich ke vzniku choroby dochází jen zřídka. Domorodci jsou vůči bakteriím odolní, což se o turistech říci nedá. Návštěvníci Indie by s bankovkami měli zacházet co nejobezřetněji a před jídlem si důkladně umývat ruce. Bakterie na papírových penězích číhají, dokud je do rukou nevezme osoba, jež není vůči jejich působení rezistentní. Do těla návštěvníků se dostávají třeba drobnými odřeninami na dlaních, případně ulpívají na rukou, odkud se přenášejí na nos či ústa.

Univerzita Norh Eastern Hill v Shillongu provedla několik rozborů a zjistila na indických bankovkách přítomnost patogenních organismů. Mezi několika druhy mikrobů byly z bankovek kultivovány i takové, které vyvolávají meningitidu, pohlavně přenosné choroby, záněty trávicí soustavy a záněty krku! „Nové bankovky, které obdržíte v bance, jsou neškodné, neboň ještě nebyly v oběhu. Ale pokud se dostanou do domácností místních obyvatel, stávají se přenašeči nebezpečných chorob,“ říká doktor Sudip Dey. „Pro turisty mohou být dokonce velmi nebezpečné!“(Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Už ráno poznáte, že vstupujete do nejslabšího dubnového týdne. Budete se potýkat s mnoha problémy. Největší krizi prožíváte v partnerství, protože řešíte arogantní chování svého protějšku.…

Nejčtenější články

Doporučujeme