Infuzér - nejefektivnější zařízení pro léčbu raněných

13. 3. 2000
Způsob, jakým zraněným podáváme životně důležité tekutiny, se nezměnil za posledních sto let - prostě krev pověsíme na stojánek. Spousta vážně zraněných pacientů zemře, než se vůbec dostanou na operační sál, protože krvácejí rychleji, než je možné jejich tělo samospádem krví opět zásobovat.

Infuzér - nejefektivnější zařízení pro léčbu raněných

Doktor Richard
Cartledge měl před čtyřmi lety v rukou život dvanáctiletého chlapce. Ve spolupráci s ostatními zaměstnanci jednotky intenzívní péče se tehdy pokoušel zachránit život účastníka dopravní nehody, který však zemřel na vnitřní krvácení. Nadřízený lékař se Cartledgeho, který pracoval na operačním sále jen pět let, pokoušel utěšit tvrzením, že chlapec ztratil tolik krve, že jeho život nebylo možné zachránit.
Cartledge nebyl spokojen. Problémem byl čas. Dvacetiminutovou operaci, která chlapci mohla zachránit život, předběhlo krvácení. Vlastně byl chlapec jedním ze 40 tisíc lidí, kteří v Americe ročně zemřou na následky ztráty krve, coby důsledku zranění při úrazu. Ťraz je nejčastější příčinou smrti pro lidi mladší čtyřiceti let.
Tragická událost přiměla Cartledgeho, aby vyvinul přenosné, nenákladné zařízení velikosti krabice od bot - Cartledgeův infuzér. S využitím technologie, kterou si Cartledge nechal patentovat, infuzér rychle a bezpečně přečerpává ohřátou krev do těla pacienta.
"Způsob, jakým zraněným podáváme životně důležité tekutiny, se nezměnil za posledních sto let - prostě krev pověsíme na stojánek. Spousta vážně zraněných pacientů zemře, než se vůbec dostanou na operační sál, protože krvácejí rychleji, než je možné jejich tělo samospádem krví opět zásobovat. Naše zařízení lékařům umožňuje do těla pacienta krev přečerpávat tak rychle, že se udrží při životě, než se stanoví řádná diagnóza a je proveden zákrok," říká Cartledge, zástupce ředitele společnosti Smisson-Cartledge Biomedical. Přenosný infuzér může obsluhovat sestra nebo novopečený stážista. Zařízení je přenosné, zapojuje se do obyčejné zásuvky, nebo funguje na baterky a může být používáno na jednotkách
intenzívní péče, na operačních sálech, v ambulancích i na bitevním poli. Jedno zařízení bude stát 20 tisíc dolarů.
Schválení zařízení Ťřadem pro potraviny a léky se očekává během 90 dnů. Za šest měsíců bude možné přijímat objednávky. Cartledge se setkal s armádními úředníky, kteří mají zájem o jeho využití.
"Infuzér by se mohl stát nejefektivnějším zařízením století pro léčbu raněných," řekl Cartladge. "Tomu chlapci mohl zachránit život."
Společnost Smisson-Cartledge Biomedical se v souvislostí s technologií uchází hned o několik patentů. V současné době společnost vyvíjí další zařízení na záchranu života.

KONTAKT: Smisson-Cartledge Biomedical
Richard Cartledge MD
912/750-8380 do zaměstnání
912/475-5616 domů

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Finální zářijové dny se ponesou v duchu pohody. Nechcete se rozčilovat a užíváte si volna, jak to jen jde. S největší pravděpodobností vyrazíte někam mezi lidi, kde se seznámíte s milým…

Nejčtenější články

Doporučujeme