Matky poskytují dětem více genetického „materiálu“ pro rozvoj mozku.

Matky poskytují dětem více genetického „materiálu“ pro rozvoj mozku.

Na druhou stranu i vědci připouštějí, že genetika není jediným určujícím faktorem pro inteligenci. Ve skutečnosti se spíše ukazuje, že inteligence je těsně spjatá s tím, jaký vztah je mezi matkou a dítětem
Podporujte své děti a dejte jim pocit bezpečí a jistoty.
Nezáleží tedy na tom, zda s dětmi trávíte celé dny, ale na tom, zda ví, že jste tady pro ně
Když mají děti pocit bezpečí, nebojí se prozkoumavat svět. Ke stejným závěrům došli vědci při studiu lidoopů
6
Fotogalerie

Inteligenci dědíme od matek, nikoli od otců, tvrdí vědci!

Otcové už zřejmě zvedají obočí, ovšem nedávné studie jasně naznačují, že s největší pravděpodobností dědíme inteligenci po matkách. Může za to chromozom X, na němž je inteligence závislá. Ženy mají dva, muži jen jeden.

Otcovské geny mohou být deaktivovány

Genetika je samozřejmě velmi složitá, nicméně vědecké závěry jsou jednoznačné. Podle odborníků mohou totiž být geny pro pokročilé kognitivní funkce, které jsou děděné po otci, deaktivovány. Jak výzkum probíhal? Vědci použili geneticky modifikované myši a zjistili, že ty, které měly vyšší dávku ženských genů, měly větší hlavy i mozky, ale malá těla. Ty myši, které dostaly extra dávku mužských genů, měly naopak menší mozky, ale větší těla.

Vědci také zjistili, že otcovské buňky byly nahromaděny v částech limbického systému, které se podílejí na takových funkcích, jako jsou potrava, sex a agrese. Na druhou stranu se nenašly žádné mužské buňky v mozkové kůře, kde se kumulují kognitivní funkce, jako jsou úvaha, myšlení, jazyk a plánování.

Studium mělo smysl

Samozřejmě lidé nejsou myši, ale k podobným výsledkům došly i studie, které se zaměřily na lidi. Již v roce 1984 zkoumali vědci z University of Cambridge vliv genů na mozek a dospěli k závěru, že matky poskytují dětem více genetického „materiálu“ pro rozvoj mozku. Skotští výzkumníci od roku 1994 po delší dobu sledovali 12 686 osob ve věku 14–22 let a zaměřili se na jejich inteligenci. I když do výsledků započítali faktory, jako jsou ekonomická situace rodiny, vzdělání, které by mohly výsledky ovlivnit, pořád jim vycházelo, že jedinci měli podobné IQ jako jejich matky.

Takže pokud jste v jisté fázi života propadla nebo propadáte zoufalství, proč jste celé ty roky tvrdě studovala, když se váš intelektuální horizont stejně zmenší na výměnu plín, přípravu kašovité stravy a maximálně tak abgrejduje na logistiku při zajišťování kroužků, tak vězte, že to smysl mělo. Minimálně svou inteligenci můžete předat svým dětem.

Čím jste dětem bližší, tím více je rozvíjíte

Navíc inteligence není jen vrozená, ale ovlivňuje ji to, jak žijete, a tady hrají matky opět zásadní roli. Vědci se domnívají, že genetika není jediným určujícím faktorem pro inteligenci, že ji ovlivňuje jen ze 40 až 60 procent. Zbylou část ovlivňuje prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Ukazuje, že inteligence je těsně spjatá s tím, jaký vztah je mezi matkou a dítětem. Vědci analyzovali matky a jejich děti po dobu sedmi let. Na konci studie, kdy bylo dětem třináct, vědci zjistili, že děti, které byly emocionálně podporovány svými matkami, měli o deset procent větší oblast mozku, kde se rozvíjí paměť, učení a reakce na stres (hipokampus) než děti, jejichž matky si udržovaly emoční odstup. Silné pouto s matkou dětem poskytuje pocit jistoty a bezpečí, díky čemuž mohou prozkoumávat svět a řešit problémy. 

Otcové by ale neměli házet flintu do žita. Je spousta dalších rysů, které ovlivňuje genetika, jako jsou intuice či emoce, a které můžeme zdědit právě po otcích. Inteligence je složitý soubor dovedností a schopností, které intuice a emoce ovlivňují a rozvíjejí, a tak i otcové přispívají k tomu, jakou inteligenci bude mít jejich potomek. 

Doporučujeme

Články odjinud