Intolerance laktózy: Můžete při ní mléčné výrobky, nebo jsou zakázané?

11. 1. 2022
Zhruba deset až patnáct procent české populace trpí metabolickou poruchou zvanou intolerance laktózy. Mezi hlavní zdroje laktózy patří mléčné výrobky. I proto se jim řada lidí, kteří touto intolerancí trpí, striktně vyhýbá. Přitom ne všechny mléčné výrobky jsou zapovězeny. Jak to s nimi tedy je?

Alergie je horší

Laktózovou intoleranci si lidé dost často pletou s alergií na mléčnou bílkovinu. Intolerance ale není tak závažná jako alergie, kdy postižený jedinec musí beze zbytku vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky. Nicméně obezřetnost je zapotřebí i v případě intolerance laktózy. „Lidé si neuvědomují, že laktózová intolerance znamená, že nejsou schopni využít mléčný cukr laktózu, neboť jejich tělo neprodukuje potřebný enzym zvaný laktáza,“ vysvětluje odbornice na výživu Iva Málková ze STOBu. Tento enzym umí laktózu štěpit.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Ať už se pustíte do jakékoliv činnosti, vždy budete optimisticky naladění. Díky tomu navodíte příjemnou atmosféru na pracovišti a kolegové vás za to budou na rukou nosit. Nikdo se nebude…