Isotonické nápoje - Jak se tělo chová při sportu?

12. 4. 2005
Isotonické nápoje - Jak se tělo chová při sportu?
V průběhu fyzické aktivity vzniká důsledkem přeměny živin na energii přebytečné teplo, které musí být odváděno, aby nedošlo ke kritickému přehřátí organismu hrozícímu kolapsem. Základní proces termoregulace spočívá v tvorbě potu, tedy v odpařování tekutin z povrchu těla.

Tím se organismus ochlazuje, bohužel za cenu průběžné ztráty tekutin. Dochází též ke ztrátě některých důležitých minerálů (sodík, hořčík a draslík) a energie.

Co všechno obsahuje pot? Pot obsahuje řadu látek, které organismus produkuje. Některé potem vylučované látky jsou ale cenné, a proto se jejich ztráty musejí doplňovat. Nejvíce ztrácíme minerální látky, následují aminokyseliny, hormony, mastné kyseliny, antibakteriálně působící složky, kyselina mléčná a močovina. Pot významně ovlivňuje hospodaření s minerálními látkami a jejich celkovou pohotovostní zásobu v organismu. Mění distribuci tekutin v těle stejně jako zásobení krví. Složení potu je ale velmi individuální, jeho obsah se mění třeba i v závislosti na řadě vnitřních i vnějších okolností. Experimenty realizované na vrcholových sportovcích prokázaly, že složení potu dokonce není stejné na různých místech povrchu těla. Zajímavé je také zjištění odborníků, že složení potu je specifické pro každého z nás – nejen obsah pachových látek, ale i minerálů. To vysvětluje, proč někdo při sportu ztratí více minerálů než jeho sparingpartner.

Jaké množství látek obsahuje litr potu?: 1,5 – 3,5 g chloridu sodného (kuchyňská sůl) 0,5 – 2,5 g hořčíku 0,1 – 0,3 g draslíku a relativně malé množství vápníku a stopových prvků.

Jak působí okolní prostředí na pocení? Prostředí (zejména teplota a vlhkost), ve kterém sportujeme, je základním faktorem, od nějž se odvíjí potřeba doplňování tekutin.

Je-li vysoká vlhkost a současně horko, dá se říci, že se jedná o situaci téměř kritickou. Na takové prostředí se totiž nedá adaptovat. Nepomáhá pití studených nápojů, protože vlhko brání ochlazování povrchu těla pocením. Člověk se potí již při sebemenším pohybu, ale pot se neodpařuje a ochlazování povrchu těla je tak minimální. Jediným řešením v této chvíli je ochlazování povrchu těla omýváním studenou vodou.

Suché horko je podstatně méně nebezpečné, pouze se musíme chránit před přímým sluncem. Je-li větrno, odpařuje se pot velmi rychle a organismus tak ztrácí podstatně více tekutin. Je proto přinejmenším vhodné pít často po malých doušcích již před začátkem sportovního výkonu.

Ideální pro náročnější a dlouhodobější sportování je chladnější prostředí.

Okolní prostředí vytváří také požadavky na obsah energie v nápojích. Základní pravidlo zní: čím vyšší teplota okolí, tím nižší obsah cukrů v nápoji. V praxi to znamená, že sportujeme-li v zimě, vydáváme také více energie na termoregulaci a potřebujeme tedy více rychle využitelné energie.

Zejména velké ztráty hořčíku jsou při sportu i v průběhu následné regenerace příčinou svalových křečí. Vzhledem k tomu, že hořčík je sedativem, které mimo jiné může zapříčinit útlum organismu, měl by jeho obsah ve sportovních nápojích být oproti např. draslíku podstatně nižší.

Co dělat, když nás v průběhu sportování postihnou křeče? Univerzální rada na tento problém neexistuje. Je opravdu hodně případů sportovců, kteří trpí chronickými křečemi. Někdy je to důsledek akutní ztráty sodíku, jindy chronický nedostatek hořčíku, vyčerpání energetických rezerv, přehřátí, případně nadbytek kyseliny mléčné. Většinou jde o souhru většiny nebo dokonce všech uvedených vlivů. Alespoň trochu, i když ne vždy, pomůže preventivní opatření – postupné omezení konzumace kuchyňské soli v běžné stravě. To je další důvod, proč sůl v našem jídelníčku omezit.

Jaké nápoje a proč by měly být konzumovány v průběhu sportování ? Jak již bylo řečeno výše, při sportování ztrácíme řadu pro tělo důležitých látek. Při fyzické aktivitě ale zároveň musíme myslet na to, že ne každý nápoj je vhodný pro jeho vstřebatelnost v žaludku.

Z hlediska vstřebatelnosti je nejvhodnější mírně okyselená studená voda. Naopak ve chvílích, kdy máme „zkažený“ žaludek, je lepší nápoj sycený kysličníkem uhličitým, díky němuž jsou nápoje lépe vstřebatelné pro žaludek. Právě v těchto chvílích se doporučuje například Coca-Cola.

Na rychlosti vstřebávání nápoje se podílejí i další složky, především minerální látky. Právě z tohoto důvodu jsou sportovní nápoje obohacovány ionty, z nichž je nejdůležitější sodík. Důvodem použití sodíku je kromě lepšího vstřebání také průběžné doplnění jeho ztrát potem.

Neklesne-li teplota okolního prostředí pod 10 °C, je vhodné pít studené nápoje. Jejich ideální teplota se pohybuje v rozmezí od 10 do 14 °C. Studený nápoj ochlazuje žaludek a vytváří tak chladovou ochranu před přehřátím organismu. Současně ale vzniká riziko přechlazení spojené s možností zánětu horních cest dýchacích. Z toho tedy plyne rada – všeho s mírou. Potřeba ochlazení organismu stoupá s rostoucí teplotou okolí.

Při okolní teplotě v rozmezí od 0 do 9 °C je stále ještě vhodný studený nápoj. Jeho ideální teplota je od 14 do 18°C. V případě, že sportujeme ve velmi chladném až mrazivém prostředí, měli bychom pít nápoj vlažný až středně teplý od 20 do 25 °C.

Vhodnost různých druhů nápojů se liší nejen podle teploty, ale i podle toho, v jaké fázi sportovního výkonu se sportovec nachází. Jiné jsou vhodné před či v průběhu výkonu a jiné po ukončení sportovní aktivity.

Předstartovní zásobení tekutinami Řada odborníků si stále klade otázku, zda je vůbec vhodné před sportováním tělo „zavodnit“. Někteří doporučují výrazně zvýšit příjem tekutin třeba již 2 dny před nějakým náročnějším fyzickým výkonem, ale jiní naopak kontrují, že je to zbytečná zátěž ledvin, která způsobuje daleko vyšší ztrátu minerálů, např. močí. Pro rekreační sportovce je určitě nejvhodnější kompromis – den před náročnější aktivitou mírně zvýšit příjem tekutin a samozřejmě nezapomínat pít i v průběhu sportování, kdy jsou vhodné právě sportovní nápoje.

Nápoje v průběhu sportovního výkonu Jakákoliv sportovní aktivita je zdrojem ztrát tekutin. Proto bychom měli pít výrazně víc, než kdybychom byli v klidu. O kolik víc záleží na délce a náročnosti aktivity. Při krátkém vytížení postačí minerální voda, při delším sportování bychom určitě neměli zapomenout na speciální sportovní nápoje právě díky jejich obsahu minerálních látek a vitamínů.

Nápoje po ukončení sportování Velmi oblíbené po sportu je posezení s přáteli v restauraci či baru – muži si rádi dopřejí pivo, ženy nealkoholické limonády či minerální vody. Na tom není určitě nic špatného. Nesportujeme-li závodně, úplně tyto nápoje postačí. Jestliže jsme to se sportem trochu přehnali a je-li nám slabo či nevolno, určitě bychom se ale alkoholickým nápojům měli vyhnout. Rozhodně bychom nikdy neměli bezprostředně po pohybu pít kávu či mléčné nápoje, ale opět jsou vhodné nápoje sportovní.

Co jsou sportovní nápoje? Sportovní nápoj je takový, který má tělu zaručit náhradu za tekutiny vydané během sportovního výkonu a dodat svalům dostatek sacharidů. Tento druh nápojů většinou obsahuje minerály jako jsou draslík, vápník, hořčík a sodík, někdy bývají doplněny také o vitamíny. Na českém trhu je široká řada nápojů určených ke konzumaci při sportu, ale ne všechny se hodí pro rekreační sportovce nebo naopak pro profesionály. Rekreační sportovci by určitě neměli konzumovat nápoje, které jsou přemineralizované, ale takové, které nahradí nedostatek látek ztracených pocením. Před tím, než některý z nabízených sportovních nápojů koupíte, je určitě dobré přečíst si etiketu a dát si pozor na několik maličkostí: Sportovní nápoj, který má nahradit ztrátu vody a minerálů v průběhu sportu, nesmí obsahovat významná množství draslíku, sodíku a vápníku. Ideální je poměr sodíku a draslíku 3 – 4 :1 (přibližně 750 mg/1l). Sportovní nápoje pro rekreační sport by měly obsahovat jen velmi málo hořčíku, maximálně polovinu obsahu draslíku. Hořčík je totiž sedativum, takže by jeho doplňování v průběhu sportovní aktivity mohlo mít za následek celkový útlum. Nápoje, označované jako „isotonický iontový nápoj“ jsou takové, které mají stejný osmotický tlak jako lidská krev. Obsahují stejné množství vody a rozpuštěných látek jako lidská krev, což může mít výrazný vliv na rychlost vstřebávání nápoje a tím i na rychlost opětovného obnovení sil. Tyto nápoje jsou určeny především pro výkonnostní a vrcholové sportovce, případně pro jakýkoliv fyzický výkon delšího trvání realizovaný v prostředí s vysokou teplotou. Takové nápoje ale rozhodně nejsou vhodné pro děti minimálně do 12 let. Rozhodně nejsou vhodné nápoje, ve kterých jsou sacharidy nahrazeny umělými sladidly. Takové nápoje totiž neposkytují energii, ale jen vodu a rozpuštěné minerální látky. Pro rekreační sportovce jsou nejvhodnější tzv. „ready to drink“ nápoje, tedy takové, které zakoupíte a ihned je můžete konzumovat. Jejich výhodou je nulové riziko příjmu nevhodně koncentrované tekutiny, které hrozí ve chvíli, kdy si sami mícháte sportovní nápoj z práškového koncentrátu.

Powerade Powerade je isotonickým nápojem z kategorie „ready to drink“. To znamená, že jej můžeme koupit až těsně před sportovní aktivitou a ihned konzumovat – vyhneme se tak vážení ingrediencí či míchání práškového koncentrátu s vodou, při kterém hrozí riziko nevhodného poměru. Složení Poweradu bylo vědci vyvinuto s cílem pomoci sportovci dosáhnout co nejlepšího výkonu a zároveň již při aktivitě průběžně doplňovat látky ztracené pocením. Navíc je tento sportovní doplněk povolen Antidopingovou komisí Státního zdravotního ústavu České republiky, takže jej mohou používat i profesionální sportovci.

Proč je Powerade vhodný při sportování? Powerade dodá tělu potřebnou energii a zároveň obsahuje v ověřeném poměru všechny důležité látky – sacharidy, sodík, draslík, hořčík, dále vitamíny B5, B6, E, kyselinu pantotenovou, biotin a samozřejmě také vlákninu. Powerade je vědecky vyvinut tak, aby prošel co nejrychleji žaludkem a střevy. Nezatěžuje tak zbytečně trávicí ústrojí. Navíc je nabízen v praktickém 0,5 litrovém balení, které vydrží třeba na hodinu spinningu a zároveň je vybaven sportovním uzávěrem, usnadňujícím jeho konzumaci během sportovního výkonu. Účinky nápoje Powerade byly ověřeny nejen vědci, ale také v praxi. Sportovci, kteří pili Powerade, běželi při rychlostní zkoušce v průměru o 17 vteřin rychleji než ti, kteří pili pouze vodu. Ve vytrvalostních testech tito sportovci běželi 3 míle o 10 % rychleji než ti, kteří pili vodu. Fungování tohoto nápoje potvrzuje i samotný zájem českých spotřebitelů. Powerade je totiž díky nim nejprodávanějším sportovním nápojem ve své kategorii – celkem zaujímá 56 % celého trhu.

zdroj: Materiál byl připraven ve spolupráci s RNDr. Petrem Fořtem, CSc. Amunications, Petra Winklerová

Další iontové nápoje Gatorade, G30, Ionix, Isostar, ...

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Bez problémů zvládáte rodinné i pracovní prostředí. Není to nic zvláštního, protože jste všestranní a dokážete dělat hned několik věcí najednou. Zůstaňte nohama pevně na zemi a moc si zase…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty