Istanbul - Stát ve státě

Istanbul - Stát ve státě
Jeho centrum překypuje životem a najdete zde ty nejluxusnější hotely, nejvyhlášenější obchody a nejznámější pamětihodnosti.

Jenže když se člověk pokochá úchvatnými komnatami paláce Topkapi, nafotí si kontrastní křesťansko-muslimskou výzdobu světoznámého chrámu Hagia Sofia a v úžasu stane v Modré mešitě, kterou prý pomáhali budovat kameníci, kteří se podíleli na výstavbě Tádž Mahalu, najednou zjistí, že Istanbul je vlastně běžnou součástí Evropy.

Toužíte-li po zážitcích a nákupech, na které opravdu nikdy nezapomenete, vydejte se trochu víc na jih. Třeba do Tróje, legendárního starověkého města líčeného už v Homérově Iliadě. Není-li člověk zapálený archeolog, asi mu fragmenty tisíce let starých zdí tak moc neřeknou, nicméně procházka je to pěkná. Korunuje ji obrovský dřevěný kůň - rekonstrukce toho, jenž měl podle mýtu pomoci Řekům přelstít a porazit Trojany.

Turečtí školáci odsud každoročně vypouštějí bílou holubici na oslavu míru. A jak je to s tím slíbeným unikátním suvenýrem? Projděte se po parkovišti před areálem a můžete si být jisti, že okamžitě vzbudíte pozornost nějakého potulného obchodníčka. Vedle koly a pohlednic na památku vám bude nabízet kousek dávno ztrouchnivělého dřeva s tím, že to je fragment někdejšího skutečného trojského koně. Pochopitelně speciálně pro vás je k mání za pár drobných... no, nekupte to!

„Nákupy“ bez útraty

Antických památek si v oblasti podél egejského pobřeží užijete dosyta. Trójou výlet teprve začíná. Dále na jihu leží malebné městečko Bergama, obklopené kopci s romantickými ruinami starověkého Pergamonu. Připomíná vám to slovo pergamen? Není to náhoda. Kdysi tu bývala tak významná knihovna, že se v Alexandrii zalekli, aby nezastínila pověst té jejich.

Zakázali do Pergamonu vyvážet papyrus, tak si museli Řekové poradit jinak. Z vydělané zvířecí kůže vyrobili pláty, na které se dalo psát, a pojmenovali je podle místa vynalezení - pergamen. Ještě více na jih pak naleznete známý Efesos s poměrně zachovalými památkami, které zaujmou i laika. Člověk totiž nemusí být zrovna historik, aby se pobavil při pohledu na pozůstatky nevěstince nebo starověkých toalet.

Kousek odtud leží úžasné letovisko Kusadasi, jehož živá, temperamentní atmosféra je nejhmatatelnější především navečer, při západu slunce. „Když ne v Istanbulu, tak v Kusadasi,“ dodává Hasan ještě k naší debatě o nákupech. A je pravda, že lepší smlouvání než tady jsem ještě nikdy nezažila. Kvůli jedinému kousku, o který jsem měla zájem, se strhla téměř dvouhodinová debata nad několika šálky čaje, doplněná diskusí o společenských a politických poměrech a náboženství v Česku i soukromém životě. Doteď věřím, že tomu prodavači vážně nevadilo, když jsem si nakonec rozmyslela a nic si nekoupila.

Největší sbírka ženských vlasů

„Kde je to v Turecku úplně nejhezčí?“ ptám se Hasana a podvědomě počítám s tím, že mě pošle do nějakého istanbulského klubu. „V Kapadocii,“ překvapí mě, „v zemi krásných koní.“ Přitom Kapadocie, nacházející se ve středním Turecku, je především krajinou nádherných skal, které utvářejí impozantní kulisu zdejších malebných městeček. Přestože neleží v centru, turisté z celého světa už o nich vědí a hojně je navštěvují. „Můžeš se tam toulat pěšky, na koni nebo se proletět v balonu,“ láká mě Hasan, který prý nevynechá jediné léto, aby se tam nepodíval.

Nevadí-li vám trochu víc utrácet, můžete se vydat do některé z restaurací nacházejících se přímo v útrobách skal. Levnější variantou, jak prolézt skalními bludišti, je návštěva některého ze skalních měst či hradů. Zajímavé je také místní podzemí; třeba v podzemním městě Derynkuyu se tajemné chodby rozbíhají hluboko pod povrch a naznačují, že se tu kdysi opravdu žilo. Dávní obyvatelé zde měli i stáje a kostely.

Když si však na Kapadocii vzpomenu, kupodivu skály nejsou to první, co mi vytane na mysli. Ustupují do pozadí při vzpomínce na Avanos, ospalou osadu proslulou tradiční výrobou nádherné keramiky. Nachází se zde taky nejpodivnější obchod se suvenýry, který jsem kdy viděla. Jeho majitel má zvláštní zálibu: sbírá ženské vlasy a spolu s papírky se jménem a adresou je vylepuje na stěny svého podniku. Do dneška jich musí mít tisíce! Tak schválně, až tam pojedete, zkuste najít můj pramínek...

Nenechte si ujít...

...bazary! Štiplavá vůně koření, aroma levných parfémů, pestrobarevné oblečení, vodní dýmky, čajové sety, bižuterie, měděné poháry, perleťové krabičky, světově proslulé koberce... Nákupy na tradičních bazarech jsou nezapomenutelným zážitkem. Nebojte se smlouvat - je to tu něco jako národní zábava. Pokud nebudete dost drsní, hrozí, že zboží až několikanásobně přeplatíte.

...čajovny! Tradičním tureckým nápojem není ani tak káva jako čaj, podávaný s cukrem v malých tulipánových sklenkách. Místní specialitou je jablečný čaj, který vám nabídnou takřka všude: v obchodech, bankách i kancelářích. Nejlépe si ho však vychutnáte v čajovnách, kde se sedí na zemi mezi měkkými polštáři.

...jídlo! Turecká kuchyně je velmi rozmanitá. Používá se hlavně zelenina, avšak pochutnají si nejen vegetariáni. Nenechte si ujít gözleme, obdobu naší palačinky připravené naslano, a ayran, tradiční jogurtový nápoj se solí.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„

ČTĚTE TAKÉ:
Turecko: Země modliteb a ticha!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nevstávejte moc brzy a přispěte si. Během týdne jste si moc neodpočinuli a nemáte to v plánu ani o víkendu. Plánujete mnoho činností, ale ne vše vyjde do posledního detailu. Mezi…