IVA (54): Snacha chce hlídat vnuka. Já mám ale nového přítele a málo času

42 komentářů

Jitu
29. dubna 2024 • 15:18

Nikdy bych vnuky za chlapa nevyměnila. Vše se teď zdá paní růžové, ale dřív nebo později vztah stejně skončí. V dnešní době to není jinak. A chlapeček vyroste před očima. Pokud chlap nechápe vztah babi-vnuk, je to sobec. Měl by sám nabídnout společné hlídání. Chlapa poslat o dům dál a budovat si vztahy s rodinou.

Kosodrevinka
14. září 2022 • 13:18

Mne sa zdá, že něco nehrá, alebo má psychické problémy, nezvláda dítě, tatínek je kde? Jej akoby nedělala radost být s kloučkem, jakoby furt byl.klouček s jinými, ne s vlastní mámou, jako babička bych měla o kloučka strach, víc bych snachu pozorovala, co vlastne dělá, kde chodí..

SandraN
31. srpna 2022 • 15:45

Jinak pochopila bych hlídání, kdyby matka dítěte pracovala na zahradě, dělala generální úklid velkého baráku, šila na kšeft,chodila na brigádu, aby pomohla rodinnému rozpočtu. Ale rozhodně bych nehlidala snaše, která má doma kojence a kňourá, že se nemůže chodit bavit jako dřív. Tu bych vyprovodila se slovy, že si tedy dítě neměla ještě pořizovat, když s ním nezvládá jako máma být celý den doma.

SandraN
29. srpna 2022 • 11:15

Milá E.T.
O tom, jak to bylo v naší rodině, musím asi vědět nejlíp já. Obě matky šly do práce po porodu tak brzy, jak to jen šlo. Každá z jiného důvodu. Tchýně kvůli penězům, žili v jedné domácnosti s babičkou, ta byla ochotná se o domácnost i dítě starat, a moje matka na mě mateřskou nedostala vůbec, první roky cca do mých pěti let žili taky společně s mými prarodiči, poté dostali byt, ale bylo pohodlné, když jsem byla u prarodičů dál, mohla jsem déle spát, naší dělali od šesti. Nejsem si jistá, zda na naší malé venkovské škole byla družina. Já jen konstatovala, že moje matka mě do osmi let, než dostali být ve městě, měla u prarodičů a mým dětem to neodvedla ani zdaleka. Když se mi narodilo první, pracovala trvale na čtyři hodiny, tedy poloviční úvazek, když druhé dítě, byla v důchodu. Kdyby se mým dětem věnovat chtěla, času měla dost. Jenomže ona neměla zájem. Oběma mladším sourozencům děti hlídala. Měla k nim jiný vztah. Ty měla doma pořád odmala, mě ne. Nic nenadělám. Jenomže toho nelituji ani já, ani mé děti. Matka ostatní vnoučata sice hlídala, ale držela je doma, zatímco si dělala své domácí práce. Nikam je nevzala, nehrála si s nimi, takže k ní ani nechtěli. Jelikož ale bratři podnikali a taky se rádi po večerech chodili bavit, matka hlídala několikrát do týdne. Takže nás to nemrzí, děti byly doma se mnou spokojené a zorganizovala jsem si to. Když jsem slyšela, že matka hlídá a švagrová jde na rodičák, k zubaři nebo holiči, vždy jsem se zasmála a řekla, ty babi, jak jsem to vlastně dělala já, já přece taky chodila tam i tam....když uvážím, že obě švagrové byly x let doma, mohly si to z finančních důvodů dovolit....na druhou stranu skutečně nemusím být za co vděčná. Moji prarodiče byli moc fajn a moc na ně vzpomínám.

Kim
28. srpna 2022 • 21:37

Tak především jako matka 3 dětí říkám, že ta snacha je jen a jen líná slípka. U nás je to tak, že děti jsem si udělala s manželem, ne s babičkama. Takže když mám lékaře, masáž apod, hlídá manžel. A udělala jsem si je především pro sebe a manžela. Moje děti byly poprvé přes noc u prarodičů starší ve věku 4 roky, mladší v 5 letech a synovi jsou 4,5 a zatím nebyl. Vždy jsem to nechala na dětech až budou samy chtít. Jinak tchyně už nežije, moje mamka 100 km daleko, a oba dědové jsou na knihu, to je masakr. Pak je tu moje babi a děda, leč těm je k 80 a hlídají rádi, takže jim děti dám tak jednou měsíčně na 2-3 hoďky, ty starší tam jsou občas na víkend, jinak k nim jezdíme každý týden na kávu všichni, nechci aby toho na nich bylo moc, ale zároveň vím, že hlídají rádi tak zase proč ne. Zrovna mi babi volala, že by si vzala holky na podzimní prázdniny. A že kdyby chtěl i syn, tak samozřejmě i jeho. Je to od ní hezké, my oba pracujeme.
A k Ivě, udělejte kompromisy. Na procházku s kočárkem může jít přece s vámi i váš přítel, můžete s kočárkem do kavárny apod, ale zas bych striktně vymezila čas, řekla bych třeba v neděli tak milá snacho, na pondělí mám s přítelem lístky do kina a rušit to nebudu, v úterý mám volno, ve středu jsme pozváni na oslavu... A tak dále. A miminko nemá jen tu matku (snachu), ale snad i otce (syna), tak ať se postará panáček.

Martin 19
28. srpna 2022 • 17:56

Být ta líná snacha moje žena tak ji porovnám. Ona je matka, tak ať se o svoje dítě stará a nehází ho kvůli zábavě na krk kde komu.

veka
28. srpna 2022 • 13:57

je ti 54, tak jen doufej, že nový přítel se o tebe v případné nemoci či neschopnosti postará. Od dětí by to člověk tak nějak očekával, že? jestli by nebylo lepší dělit svůj čas mezi rodinu a přítele, koneckonců by děti měly o dědu víc...

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 19:48

@veka: No, když zůstane sama, tak taky sama bude. Pokud jí to s přítelem bude klapat, tak budou mít před sebou cca 20 hezkých let a pak se budou starat jeden o druhého.

Dáša
28. srpna 2022 • 19:23

@veka: Určitě se o ní postará líná snacha, která se nedokáže postarat ani o svoje vlastní dítě, to čekej.

bojovníček
28. srpna 2022 • 18:39

@veka: Co je to za nesmysl? To snad mají děti opustit zaměstnání a rodinu? A co když tak, jak je to běžné, žijí daleko??? Jak byste to asi očekávala???

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 19:45

@bojovníček: To vůbec nechápu - to má babička rezignovat na vlastní život - navíc ještě 2 práce, a posluhovat snaše, která je na mateřské? Jistě, pohlídat, KDYŽ MÁ ČAS, ne když se chce mladá paní bavit, protože je "unavená" z péče o 1 vlastní dítě, navíc ještě mimino. O bezmocných starých rodičích není řeč, ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně svoje děti vychovávali podstatně lépe než zmiňovaná mladá paní, měly by děti samy rodičům pomoc nabídnout, samozřejmě v rámci svých možností.

Evulka
29. srpna 2022 • 23:50

@Věra Diblíková: já bych ještě přidala, že má babička hlídat, když ona sama chce.

SandraN
28. srpna 2022 • 13:31

Jinak samozřejmě se vnouče hlídá jinak, když je vlastní babička a děda stále v jedné domácnosti a fungují. Dělit čas mezi vnouče a nového přítele je vždy důvod k dohadům. Na stranu druhou, když jsem měla tuto možnost volby, zvolila jsem vlastní rodinu. Protože pokud mi cizí chlap mluví i do toho, že vypravil vnouče do školy, zatímco on je dávno v práci a houby mu do toho je, pak u mě nemá co dělat.

SandraN
28. srpna 2022 • 13:27

Co bychom se zlobili na snachu....všichni víme, že dneska ty mladé mámy nestihnou ani zpoloviny to, co jsme stíhaly my.... Vždycky jsem si říkala, že staré na mladé umějí jen nasazovat. Ale je to opravdu velký rozdíl. Takový, že mi dcera sama x krát řekla....jak můžeš všechno stíhat a ještě být tak dobře naladěná? Takže i u nás to je tak, že já jí pomáhat zvládám. Pokud se zeptáte, kdo pomáhal mně.....musím se fakt zasmát od srdce. Chtěla jsi děti, starej se. Manžel celé dny v práci,obě babičky zaměstnané. Obě měly vydatnou pomoc od svých matek a jaksi nám ji neoplatily....byly zvyklé na pomoc s vlastním dítětem a tak nezvládaly pomoct s prvním vnoučetem.... logické, že. Na nějakou zábavu jsem při obou dětech rovnou mohla zapomenout....

mambule
28. srpna 2022 • 13:56

@SandraN: Ad 13.27: přesně. Ta naše nefunkční babička svoje dva syny nevychovala, nýbrž je svěřila kompletně do péče své matky, tedy jejich babičky. I o mně se starala babička, takže jsem nemusela do jeslí, ale až ve 4 letech do školky a ve škole jsem nemusela do družiny. Zlatá moje babička. Jakou babičkou by byla moje tehdy pracující matka nevím, jak jsem psala, mých dětí se nedožila. Ale asi taky nic moc, tyhle ženy se péči o děti opravdu nenaučily, na děti si nezvykly Tenkrát v těch padesátkách - šedesátkách se funkční rodinné vztahy hodně pošramotily a nějakým způsobem to existuje pořád dál, že se vesměs vytrácí mezigenerační solidarita v rodinách a kolektivně ji supluje stát. No ať to má kdo jak chce, mě důchoďák děsí.

Realista
28. srpna 2022 • 19:45

@mambule: Můžete popsat v čem je ta babička nefunkční a kde píše,že syny nevychovala? V článku se píše, že si manžel našel mladší,vysypal ji z bytu,ona se musela zadlužit na nové bydlení,má dvě zaměstnání,aby to vůbec utáhla a snaží se nikoho neotravovat,syny pravděpodobně o nic nežádala a pere se s problémy sama. I když padesátka není žádný věk, fyzické rezervy už jsou přece jen nižší.Synové jsou dospělí,jeden má rodinu,tak asi tak špatná nebyla. Kdyby to byla moje máma,tak ji spíš obdivuji a fandím,zeptám se,jestli nepotřebuje pomoc a tatínkovi naplivu do ciferníku i s mladou micinkou. Podle mého názoru paní postupuje správně. Snaží se zabezpečit sama aby nezůstala dětem na krku. A stojí ji to hodně sil,tak má právo na odpočinek. A jestli snacha nezvládá čtyřměsíční dítě,těžko se postará o ní.

mambule
29. srpna 2022 • 5:51

@Realista: Psala jsem o nefunkční babičce svých dětí. Tedy že pro moje děti byla babička v podstatě cizí člověk (a děda taky).

E.T.
28. srpna 2022 • 18:48

@mambule: Vaše matky,milá Sandro, ještě v 80.tých letech měly mateřskou 6měsíců a pak mohly být ještě 6měs. doma zdarma. Peněz moc nebylo,50-60.léta byla poválečná doba a nebylo nic,většina žen pracovat musela,bydlelo se s rodiči,čekalo se na byt, prostě všechno bylo jinak,nelze srovnávat. A jejich předchozí generace žen většinou nepracovala. Kdo měl babičku,byl král, ostatní byli v jeslích a školce,tehdy to jinak nešlo. A průměrný věk rodiček byl podstatně nižší ,ženy šly do důchodu v 52-55 letech podle počtu dětí,takže "babičce" a někdy i prababičce bylo třeba 53let. Nelze srovnávat. Je ale pravda, že solidarita,slušnost ,soudržnost a ohleduplnost byla výrazně vyšší,nejen mezigeneračně,mezi lidmi obecně, alespoň co se já pamatuji .Ale s tím nic nenaděláme. Tuhle generaci jsme vychovali my,my s tím musíme počítat a podle toho se zařídit.

mambule
29. srpna 2022 • 5:56

@E.T.: Mně nemusíte psát, jak to dřív chodilo - pamatuju si to. No a této babičce je taky teprve 54 let.

E.T.
28. srpna 2022 • 18:51

@E.T.: Pardon,Sandro,to patřilo Mambuli

mambule
28. srpna 2022 • 12:44

Tady jste se všichni rozzlobili na snachu, že je neschopná, líná a vydírá. Ok, tímto způsobem žádat o pomoc vskutku není nejlepší způsob, notabene když výpomoc není ani nutná a mladí by si vystačili sami.Jde mně ale o něco jiného: jak jinak vytvořit vztah vnoučata - prarodiče než pravidelným kontaktem? Tady nejde o snachu, ale o to, jestli paní o vnuka stojí nebo nestojí - aby jí jednou nechyběl. Vnuk má ještě druhou babičku, takže vztah s prarodiči mít bude. Každý svého štěstí strůjcem - napsala jsem k příběhu jen svůj pohled (mmch ve věku 50+ by mě nenapadlo ani ve snu shánět přítele, byla bych celá ráda, že mám doma klid :-) )

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 19:37

@mambule: Vždyť ona se vnoučete nezříká, jen by chtěla mít - stejně jako snacha - nějaký čas pro sebe.

bojovníček
28. srpna 2022 • 18:37

@mambule: Tak vůbec nechápu, že pochybujete o navázání vztahu v +50 ! To má žena cca čtvrtstoletí zůstat sama? Jsem matkou dvou asi úspěšných synů, i když jednoho s výrazným zdravotním handicapem. Oba mají skvělé rodiny, i když odlišnou výchovu dětí.
Pracovali jsme s manželem celý život víc než na 100 %, manžel je sirotek od dětství, moji rodiče občas opravdu , zejména s mladším synem s vyzvedáváním ze školy, pokud jsme žili ve stejném městě, pomáhali. Tatínek ale do 70 let měl velmi náročné povolání a byl kardiak, takže jsme dodnes my i synové vděční, ale NIKDY čas trávený s dětmi nebyl jejich POVINNOST !
Dnes není nikde v civilizovaném světě běžné soužití generací, jen ojediněle. A jak to mají dospělé děti s rodinami a náročnou prací dělat, aby se postarali o rodiče třeba stovky kilometrů vzdálené? Co je to za nesmysl !

mambule
29. srpna 2022 • 5:48

@bojovníček: Podle vás je nesmysl postarat se o rodiče? No potěš koště. Jestliže jsou stovky kilometrů daleko tak buďto je přestěhovat blíž nebo jim třeba zaplatit ošetřovatelku - to jsou ovšem obecné rady, záleželo by na konkrétní situaci.

SandraN
28. srpna 2022 • 12:21

Řekla bych snaše, mám toho moc, masáže, návštěvy a kadeřníka si sjednávej např. na pondělí a pátek odpoledne, od utěrka do čtvrtka mám svůj program a víkendy chci mít volné, to máš navíc doma muže. A bylo by to. Pokud se syn do toho nechce míchat, ať hlídá.
Na nějaké skuhrání co snachu bolí a nebolí, bych nebrala zřetel, jak mladá jistě v okolí zaznamenala, jiné matky mají dvě tři děti,jedno ve škole, jedno ve školce a jedno v kočárku a taky se z toho nehroutí.... To,jak snacha s ní cvičí,mluví za vše. Nemůže přece čekat, že babička bude rezignovat na všechno a sedět celé volno na telefonu a poběží, kdy mladá pískne.

nada
28. srpna 2022 • 8:14

naučte se říkat ne,já to taky neuměla a dohnalo mě to na operační stůl s rakovinou prsu,žila jsem ve sresu a tak to taky dopadlo :hm

Elynor
28. srpna 2022 • 7:35

Mladá paní je holt z generace "ultimátních sněhových vloček". Docela častý jev. Nevím, co je za problém zvládnout čtyřměsíční dítě, které většina času spí, je zdravé, a matka nemá žádnou jinou povinnost, než se o něj postarat. Za což bere nemalou mateřskou a rodičovský příspěvek, tak by snad mohla vyvinout nějakou snahu. Ono to bez "násilí" nepůjde, buď Iva jasně řekne, kolik svého času je ochotná věnovat a to slovo věnovat podtrhuju - hlídání vnoučat není povinnost, to je dobrá vůle a velká pomoc, skutečný dar, protože nic nemá větší cenu než čas, toho máme všichni sakra málo. Nebo to neřekne a bude pro klid v rodině hlídat pořád, častěji, a bez ohledu na svoje potřeby, až jednou třeba onemocní, nebude moct hlídat a stejně k tomu sporu dojde. Ostatně ono není nutné se hned hádat. Na to jsou potřeba dva. Tedy dvě. Neřešit po telefonu, vyřídit to v klidu, v přítomnosti syna, aby věděl, o čem byla řeč, ona to je i jeho záležitost, ne že ne. Iva si může dopředu připravit, co chce říct, nenechat se přerušovat, pláčem ani ničím jiným, to je beztak jen hra na city. A že by vnuka už neviděla? Ale no tak. Možná tak týden. ]:-D Déle to snacha nejspíš nevydrží, ono to patrně brzo přestane bavit i ty její sousedky a kamarádky, aby jí pořád pomáhaly. Taky mají svoje rodiny a málo času.

Dáša
28. srpna 2022 • 12:35

@Elynor: Taky jsem si říkala, co bude dělat za 5-6 let, až půjde děcko do školy a ona bude hákovat. Nebo až bude v pubertě. To teprve pozná, co je to "vyčerpání" :-D

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 11:21

@Elynor: Nejjednodušší je stanovit přesně, kdy bude babi k disposici, třeba ve čtvrtek na dvě hoďky odpoledne a jednou za 14 dní večer a jinak nic, už takhle je to až dost.

mambule
28. srpna 2022 • 7:56

@Elynor: No jenom aby tady nebyl za 20 nebo 30 let tklivý příběh o opuštěné babičce, na kterou se její rodina včetně vnuka vykašlala.

1 2

Doporučujeme

Články odjinud