Ivana, Marek a Petra: za první měsíc zhubnuli dohromady 12 kg

3. 11. 2009
Ivana, Marek a Petra: za první měsíc zhubnuli dohromady 12 kg
V rubrice Hubneme můžete již měsíc sledovat boj s nadbytečnými kilogramy. Jak se daří účastníkům tohoto projektu po prvním měsíci hubnutí? Aktuální komentáře přidávají Ivana (46 let), Petra (21 let) a Marek (31 let) šestkrát týdně do rubriky Hubneme. Dnes vám přinášíme pohled na jejich pokroky z druhé strany – očima Gabriely Knosové, odbornice na výživu z brněnského Institutu kompliment, která jim pomáhá v nelehké cestě za vysněnou váhou.

Paní Ivana hubne na jedničku Nejpoctivěji se do redukce váhy pustila paní Ivana Kramářová, která za měsíc zhubnula o více než čtyři kilogramy z původní váhy 95,5 kg. „Paní Kramářová se velmi rychle učí zásadám správné výživy, v jídelníčku je naprosto bez problémů a doporučené stravování jí vyhovuje. Cvičení sice nemá v oblibě a moc se na něj netěší, ale myslím, že po cvičení má ze sebe dobrý pocit,“ říká Gabriela Knosová.

Při cvičení se podle terapeutky podceňuje, ale ve skutečnosti provádí cviky dobře – co se týká tempa i provedení. Připomeňme, že v brněnském Institutu kompliment se cvičí 2x týdně ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách, ve kterých se provádějí série cviků v polohách na zádech, na boku, na břiše nebo vkleče. Proto tento pohyb nezatěžuje klouby a je tedy vhodný i pro klienty s vysokou obezitou a různými zdravotními omezeními. Efekt pohybu se dá navíc zvýšit teplým vzduchem vháněným do lůžka.

Marek bojuje s pravidelností stravy a na jeho váze se podepisuje stres Marek Janata shodil za první měsíc programu 5,3 kg z původní hmotnosti 162 kg. Pracuje jako programátor a ostré pracovní tempo a nedostatek spánku a odpočinku se projevuje na jeho váhových výkyvech. Terapeutka Gabriela Knosová k tomu dodává: „Pan Janata se dokáže celý víkend stravovat vzorově, ale v pracovní dny s tím bojuje. Nejde o to, že by jedl moc – spíše naopak, vynechává svačiny a zaměňuje skladbu jídel. Potřebuje více plánovat jídla dopředu a domýšlet situace, které ho čekají – aby se nestávalo, že je pozvaný do kavárny, kde není nic k jídlu, a od 16 do 21 hodin nejedl.“

Na cvičení je šikovný a snaživý. Jde tedy hlavně o pravidelné stravování, které se musí postupně naučit skloubit s prací a jinými aktivitami, a také o dostatek spánku a odpočinek. „Pokud má pan Janata čas na odpočinek, kila jdou dolů. Jakmile pár dnů po sobě spí po 5 hodinách, váha ukáže víc. Důležitý je také relax v pracovním nasazení. Stres se na váze může promítnout dosti významně. Podstatné je, že si je pan Janata vědomý těchto chyb a je připravený na svém denním režimu zapracovat,“ dodává Gabriela Knosová.

Petra je šikovná, jen by jí pomohlo vynechání alkoholu Nejmladší z účastníků, slečna Petra Holbová, zhubnula zatím asi dva a půl kilogramu. Stravování jí celkem problém nedělá, určitě ne v tom smyslu, že by jedla více, než je vhodné. Do jídla se naopak často musí nutit, zejména večeře trochu odbývá.

„Největším prohřeškem proti redukčním zásadám je u Petry alkohol. V redukčním režimu, a tím spíš na jeho počátku, by se alkohol neměl vyskytovat vůbec. Omezení alkoholu na jednou až dvakrát týdně je nedostatečné. Obsahuje totiž velké množství energie s nulovou výživovou hodnotou,“ říká Gabriela Knosová. Cvičení Petra sice zpestřuje svými komentáři :-), ale zvládá jej velice dobře. „Je šikovná, ale při vynechání alkoholu by byly výsledky stoprocentně lepší,“ uzavírá Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment.

Aktuální příspěvky od Ivany, Marka a Petry čtěte na hubneme.dama.cz. V této sekci najdete v horní liště také poradnu pro redukci váhy, kde vám odbornice z Institutu kompliment zodpoví vaše otázky.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento víkend nebude zrovna pohodový a do všech domácích prací se budete doslova nutit. Hlavně nepropadejte depresivní náladě! Vždyť se můžete potěšit mnoha hezkými věcmi. Neberte životní…