Iveta (35): Život s gamblerem je peklo na zemi!

1. 10. 2015
Iveta (35): Život s gamblerem je peklo na zemi!
Žít s člověkem, který trpí nějakou z forem patologické závislosti, je velmi obtížné. Své o tom ví i paní Iveta. Její příběh se stovkám jiných podobá jako vejce vejci.

„Měli jsme pět let moc pěkné manželství, a i když jsme zažili pár krušných období, kdy byl manžel bez práce, zvládli jsme to. Jenže nic není, jak by si člověk přál. Po čase manžel přes kamaráda získal místo řidiče kamiónu. Jednoho krásného dne přišel domů s úsměvem na rtech se slovy, že si na jedné benzínové pumpě zkusil hodit pár drobných do automatu a vyhrál deset tisíc. Když se něco podobného opakovalo o měsíc později, ale už v daleko vyšší částce, byla jsem zaskočená, jak mohl mít takové štěstí, ale na druhou stranu jsem byla vděčná bohu, že konečně poplatíme všechny dluhy a začneme normálně žít. Třetí, dle jeho slov, zcela náhodná výhra, nás měla finančně zajistit na velmi dlouhou dobu. Žili jsme jako v pohádce, chodili na večeře, jeli na krásnou dovolenou a koupili si ojeté auto. Jenže za to všechno jsem začala platit i já – věčnou samotou. Manžel mizel z domu čím dál tím častěji, aby prý „udržel“ náš životní standard. Na otázku kam jde, lakonicky odvětil „Vydělávat, miláčku!" Začala jsem si uvědomovat, že něco není úplně v pořádku. Do té doby, pohodový a veselý manžel plný energie se v noci budil zpocený a klepal se, dokud si nevzal peníze a nešel hrát.

Partnerovi jsem začala domlouvat a prosila ho, aby už se k automatům nepřibližoval, že mu přinesly, co zasloužil, a do budoucna by mu mohly zase všechno vzít. Vždy mně slíbil, že už nikdy hrát nebude. Ale já tušila, že lže, a pod zástěrkou nočních směn v hraní pokračuje. Abychom se nedostali do dluhů, rozhodla jsem se s jeho souhlasem spravovat jeho účet. Také jsem se začala více zajímat o jeho kamarády, a bohužel se postupně dozvídala o jeho výpůjčkách a nesplacených dluzích. Tak začal náš boj (bohužel více můj než jeho) o přežití.

Vrať, zaplať, vyrovnej dluhy! Jinak uvidíš!

U našich dveří se začali neustále střídat věřitelé, kteří vymáhali peníze. On jen stále sliboval, že dluhy vyrovná (stále věřil, že opět vyhraje), já splácela, co jsem mohla. Můj plat ale sotva stačil na pokrytí výdajů domácnosti. K tomu se začaly doma ztrácet věci, které muž dával do bazaru, kradl peníze z mé peněženky a došlo i na fyzické násilí. Situace začala být neúnosná. Navrhovala jsem manželovi léčbu, podpořila bych ho v ní, ale on ji odmítl a jen dál sliboval, že „to“ zvládne. Všechno už ale byla jen prázdná slova. Brzy nato po mně chtěl zpět „jeho“ auto, aby „prý měl za co žít, když mu nechci žádné peníze dát. Hrát nepřestal, a já se manžela začala bát. Facky a vyhrožování byly na denním pořádku.

Moc jsem se trápila, ale pochopila jsem, že se manžel změnit už nechce. Prohráli jsme oba, já požádala o rozvod a on dnes žije na ulici.“

O pomoc musí gambler stát

Patologické hráčství je nebezpečná závislost srovnatelná s užíváním drog a podle odborníků gamblerů stále přibývá. Jsou mezi nimi lidé s vysokými příjmy, ale i ti „obyčejní“, kteří žijí od výplaty k výplatě.

Gambler, přestože okolí ubližuje, si sám pomoci nedokáže. Bez rodiny, přátel a léčby se závislosti v drtivé většině případů nezbaví. Jakmile patologický hráč začne ničit rodinu, je potřeba bít na poplach a situaci řešit co nejdříve. Je nutné všemi dostupnými prostředky (třeba i citovým vydíráním) jej donutit k léčbě, než přijde rozpad rodiny, exekuce majetku a ztráta domova. Okolí však jeho vůli nezlomí, gambler musí léčbu sám chtít.

Jak poznat gamblera?

Registrovaných případů gamblerství je více než sto tisíc a hrozivé číslo stále narůstá. Závislosti na hazardu, tak jako alkoholismu, toxikománii či kouření propadne člověk zpočátku nenápadně. Zpočátku začne hrát jen tak pro rozptýlení, až jednoho dne nedokáže pokušení odolat. Začne být nervózní, nesoustředěný, podrážděný a jeho myšlenky se upínají jen na hru. Je jedno, zda peníze hází do herního automatu, sází do loterie na internetu nebo hraje placené hry na mobilu. Výsledek je vždy stejný. Jakmile prohraje, dostaví se výčitky svědomí, které mu však nebrání hru za krátkou dobu zopakovat. Důsledkem bývají finanční ztráty, dluhy, trestná činnost, problémy v rodině, ztráta zaměstnání, narušení mezilidských vztahů, a mnohdy i řešení bezvýchodné situace sebevraždou.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je tady finiš extrémně úspěšného pracovního týdne, a proto se dostáváte do pohodové nálady. Podařilo se vám dokončit nadlidsky složité úkoly, a toho si ceníte nejvíce. Svou dravost a…

Nejčtenější články

Doporučujeme