Iveta Bartošová (†48) nebyla první… 10 českých umělců, kteří spáchali sebevraždu

5. 5. 2014
Tomáš Gottlieb, jeden z úplně prvních manažerů zpěvačky Ivety Bartošové (†48) tvrdí, že Iveta byla už v mládí psychicky labilní a už kolem svých dvaceti let se pokusila několikrát o sebevraždu. Důvodem byla vždy láska a milostné problémy. Pokaždé si prý vzala prášky… Nejen Iveta Bartošová, ale i mnohé ostatní hvězdy českého hudebního a hereckého nebe se rozhodly řešit nesnadné a z jejich pohledu bezvýchodné situace touto krutou cestou…

Jiřina Jirásková (†81)

Prý odešla ze světa dobrovolně. V posledních letech svého života byla těžce nemocná a sotva se dokázala pohybovat bez cizí pomoci. Jediné, co si přála, bylo odejít z tohoto světa. Zřejmě si k tomu tedy nakonec dopomohla sama pomocí prášků...

Vlastimil Brodský (†82)

Slavný a oblíbený český herec, kolega Jiřiny Jiráskové z Divadla na Vinohradech i její snoubenec byl celý život pokládán za hypochondra, ale prostěžoval se na zdraví až do úctyhodného věku 82 let. Podle tisku se po několika záchvatech mrtvice obával, že zůstane nemohoucí a zastřelil se 20. dubna 2002 brzy ráno na zahradě své chalupy ve Slunečné. Sebevraždu měl promyšlenou, den předtím odvezl svého milovaného jezevčíka Huga ke známým. Nechtěl mu způsobit trauma.

Miroslav Berka (†45)

Zakládající člen kapely Olympic byl nalezen mrtvý ve sklepě jednoho z domů na cestě do Lucerny v květnu 1987. Oficiálně se jednalo o sebevraždu, spekulovalo se také o vraždě. Vzhledem k tomu, že byl vášnivým sázkařem a karbaníkem, kde hrál o nemalé částky, je první možnost velice pravděpodobná.

Karel Svoboda (†68)

Výborný hudební skladatel Karel Svoboda spáchal sebevraždu v lednu roku 2007. Autor řady slavných filmových melodií a hitů populární hudby, se střelil legálně drženou zbraní do spánku na zahradě své vily v Jevanech u Prahy. V den smrti byl doma sám, večer ho našla manželka Vendula s bezmála dvouletým synem Jakubem, kterého nejdříve odvedla k sousedům a poté šla shánět pomoc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bohumil Hrabal (†83)

Pravděpodobně nejvýznamnější český prozaik druhé poloviny 20. století a nejpřekládanější český autor 20. století, měl ke stáří vážné zdravotní problémy a pobyt v nemocnicích ho psychicky velmi týral. V roce 1997 proto vyskočil z pátého patra Ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce. Oficiálně se uvádělo, že vypadl, když krmil své milované holuby.

Jiří Brabec (†63)

Český klavírista, skladatel a jedna ze zásadních postav české country hudby byl ve svém oboru velmi úspěšný, ale doplácel na svou lásku k ženám. Třetí manželství s téměř o třicet let mladší zpěvačkou Šárkou Rezkovou mu nevycházelo podle představ, a tak se v roce 2003, jen rok po svatbě, na své chatě zastřelil.

Martin Frič (†83)

Nejplodnější český režisér (má na kontě 110 filmů) byl pro svou přátelskou povahu milován herci i celým štábem. Na Friče nedal nikdo dopustit, měl však jednu slabost a tou byl alkohol. Dokázal se zpít do němoty na několik dní. Když mu doktor řekl, že už ho může zabít i jeden panák, prokázal silnou vůli a úplně s pitím přestal. Když však v srpnu 1968 obsadily Prahu sovětské tanky, otevřel si láhev koňaku a celou ji vypil.

====František Vicena (†51)
===

Známý herec se proslavil zejména rolí Adolfa Hitlera ve filmu Zítra ráno vstanu a opařím se čajem, ale dokázal zaujmout třeba i v pohádce S Čerty nejsou žerty. Démon alkohol mu postupně zatemňoval mysl, až se nakonec 15. října 1984 oběsil v koupelně.

Petr Lébl (†34)

Umělecký šéf Divadla Na zábradlí patřil k nejvlivnějším postavám pražské divadelní scény. Nadaný herec, scénograf a výtvarník ukončil svůj život dobrovolně v provazišti "svého" Divadla Na zábradlí v prosinci 1999.

Martin Štěpánek (†63)

Sebevraždu spáchal i herec, novinář a bývalý ministr kultury Martin Štěpánek. Zastřelil se ve věku 63 let. Jako důvod se v tisku objevila nevyléčitelná onkologická choroba, jíž trpěl.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Až do konce týdne nebudete mít po pracovní stránce problémy, ba právě naopak zazáříte jako hvězdy na nebi. Nezáleží na tom, zda pracujete z domu anebo se pohybujete někde v terénu. V obou…

Nejčtenější články

Doporučujeme