Jáhly připravíte hravě na sladko i na slano. Jak je zařadit do jídelníčku?

7. 3. 2019
Jáhly připravíte hravě na sladko i na slano. Jak je zařadit do jídelníčku?
Tahle vysoce výživná a přirozeně bezlepková potravina je jednou z nejstarších plodin vůbec. Postupem času jsme na ně tak trochu pozapomněli a nahradili je bramborami, rýží nebo těstovinami, ale je to velká škoda. Jsou totiž lehce stravitelné a obsahují mnohem víc zdraví prospěšných látek! Proč bychom měli jáhly jíst častěji? A jak je vařit?

Recepty aneb co z jáhel vařit? 

Asi to máte taky tak – přečtete si nebo slyšíte o nějaké zdravé, chutné potravině, ale po nějaké době na ni zase zapomenete a zůstanete u svých osvědčených receptů, které jí celá rodina. A to je škoda. Z jáhel lze připravit spoustu jídel, od sladké jáhlové kaše třeba s ořechy či mákem přes švestkový jáhelník, ovocné jáhelné knedlíky či je můžete použít jako přílohu v podobě rizota. Děti například milují jako přílohu jáhly smíchané s kukuřicí či s hráškem s mrkví. Uvaříte jáhly, otevřete plechovku, smícháte, dochutíte bylinkami, k tomu orestujete kousek masa a máte rychlé jídlo i ve všední den. 

Dobrým trikem je také navařit si jáhel víc, dát si menší porce do mrazáku, a když děláte hustější polévku, přidat k ní pár lžic této potraviny. (Fantazii se meze nekladou, protože jsou jáhly jak oříšky, můžete je přidat i do rizota, salátu, zeleninové směsi...). 

Konkrétní recepty z jáhel najdete ZDE

Příprava jáhel 

Aby nebyly jáhly nahořklé, je vhodné je před vařením spařit a propláchnout vroucí vodou. Chcete-li jáhly měkké, pak zvolte poměr při vaření zhruba 1:3 (jáhly-voda), pokud je chcete spíše tvrdší, pak 1:2. Jestli je chcete sypké, povařte je pouze krátce a pak je nechte asi půl hodiny dojít pod pokličkou. V případě kaše je naopak budete vařit dvacet minut a více, aby se rozvařily.

Náš tip: Když je před vařením na trošce oleje opražíte, budou pak mít lehce oříškovou chuť.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Naučte se poslouchat vnitřní hlasy, díky tomu se posunete mnohem dále. Asi byste měli věřit na nezvyklé věcí odehrávající se mezi nebem a zemí. U nevšedních událostí se příjemně…