Šeříkem bychom letos osvoboditele nepřivítali, kvetly koncem dubna

Šeříkem bychom letos osvoboditele nepřivítali, kvetly koncem dubna

Černý bez také kvetl dřív
V červnu už není po černém bezu ani stopa
Třešně byly k mání už v květnu
Sladké jahody už zrají na zahrádkách i v jahodárnách
14
Fotogalerie

Jahody, bezinky i třešně. Co všechno letos dozrává dřív?

Zatímco zima se letos nemohla a nemohla rozloučit a mrzlo ještě na přelomu února a března, léto nastoupilo se vší parádou již v květnu. Vysoké teploty urychlují zrání a kvetení. Co všechno je v roce 2018 dřív?

Tropické teploty

Taky jste vykolejená tím, že letos v červnu už nejsou bezinky a jahodové knedlíky jste už měli aspoň třikrát? Někdo trpí vedrem, někdo se raduje, že v Česku bude léto konečně trvat čtyři měsíce, a možná i déle. A třeba se časem dočkáme dvou sklizní za rok jako někde v tropech. Každopádně už teď vidíme, že ovoce dozrává o tři až čtyři týdny dříve, než jsme po generace zvyklí. Zlom přišel kolem 10. dubna, kdy prudce vzrostly teploty, a příroda se vymkla z kloubů.

Pokud to půjde takto dál, mohla by například jablka dozrávat už začátkem srpna, a to nejen letňáky, ale i podzimní odrůdy. Samozřejmě se ještě může stát ledasco, podle všeho sucha mají sice devastující účinek na českou krajinu, ale úroda ovoce bude letos asi skvělá. Co všechno je letos dřív?

Pokračování 2 / 6

Bezinky neboli černý bez

Standardně se s košíky na bezinky vydáváme v půli června, letos na začátku tohoto měsíce není po bílých květech ani památky. Kdo zaspal, už si letos bezinkový sirup ani smaženou kosmatici nevyrobí. Ale zrovna u bezu nezoufejte, tato tradiční léčivka dozraje v srpnu a pak si budete moci vyrobit bezinkový sirup nebo bezovou marmeládu a uchovat na zimu cenné látky, které tento keř nabízí. Jen se připravte, že i plody budou letos pravděpodobně dřív než na přelomu srpna a září, kdy standardně dozrávají.

Pokračování 3 / 6

Jahody

Jahody už dnes koupíme i v lednu, ale samozřejmě se všichni těšíme na jejich sezonu, kdy si můžeme pochutnávat na českých jahodách. Rané jahody dozrávají na přelomu května a června, ale pravá sezona začíná zpravidla v půlce června. Letos však vrcholné jahodové žně vypukly koncem května. Mnohé odrůdy sice plodí až do podzimu, ale chce si to pospíšit, protože za chvíli bude po jahodách.

Pokračování 4 / 6

Třešně

Jó, třešně zrály, zpravidla v druhé půli června, rané třešně v první dekádě a šťavnaté chrupky až na konci měsíce, v podhorských oblastech až začátkem července. To letos už si můžeme na třešních v nížinách pochutnávat od konce května, dokonce už dozrály i první chrupky. Třešně jsou navíc letos nebývale sladké, vyšší obsah cukru lze čekat i u dalšího ovoce, což by mohlo potěšit milovníky destilátů. Na druhou stranu, nedostatek vláhy se může podepsat na velikosti ovoce, které bude asi menší.

Pokračování 5 / 6

Rybíz a další drobné ovoce

Kdo má zahrádku a v ní rybíz, ten už ví, že během týdne bude na bublaninu. Rybíz se červená, černý je vždy pozdějí, ale už i ten směřuje do finále. Proto pokud se těšíte, jak z něj budete o prázdninách péct bublaninu, tak asi budete zklamaná. Stejně tak i další drobné ovoce asi bude dřív, proto si ho hlídejte a nespoléhejte na obvyklou dobu zralosti.

Pokračování 6 / 6

Včely se mohly ulítat

Příroda je chytrá, a proto stromy i keře kvetou postupně, aby je včely stihly všechny opylovat. Letos měly chudinky co dělat, protože vše kvůli horku kvetlo najednou. Šeříky byly pryč už začátkem května, levandule je v plném květu. Už i hortenzie se vybarvují.

Doporučujeme

Články odjinud