Jak darovat krev? Co vás čeká, jak se připravit?

25. 6. 2020
Jak darovat krev? Co vás čeká, jak se připravit?
V České republice je potřeba zhruba 33 000 nových dárců krve každý rok, aby jich bylo dost a vyrovnal se jejich úbytek daný nemocemi a věkem. Chcete se mezi prvodárce zařadit? Není to nic složitého, jen se bohužel dárcem krve nemůže stát každý. Jaké jsou limity?

Kam jít darovat krev?

Možná víte o nemocnici či transfúzní stanici ve svém okolí, kam chodí lidé darovat krev, a prostě se můžete vydat zrovna tam. Pokud netušíte, kam jít, tak se můžete spojit s jakoukoli transfuzní stanicí v České republice. Stanici si můžete vybrat podle lokality, kde bydlíte, a nebo také podle toho, jaká stanice krev potřebuje nejvíce. Seznam transfúzních stanic najdete ZDE. Dárcovství krve má samozřejmě svá pravidla a limity, projděte si jejich seznam předem, abyste věděli, zda smíte krev darovat: Dárcem se totiž nemůžete stát, například pokud ještě nejste plnoletí nebo třeba vážíte méně než 50 kg.

Krev můžu darovat, pokud:

» je mi 18–65 let
» vážím alespoň 50 kg
» netrpím vážnější alergií
» neprodělal jsem zánět jater nebo jiné onemocnění jater
» neprodělal jsem zánět ledvin, netrpím chronickým onemocněním ledvin
» neměl jsem toxoplazmózu, tularemii, brucelózu
» netrpím onemocněním srdce a cév (infarkt, srdeční vada, vysoký krev. tlak)
» netrpím vážným kožním onemocněním
» neměl jsem malárii ani jinou tropickou nemoc
» neprodělal jsem pohlavní nemoc (kapavka, syfilis)
» neprodělal jsem TBC
» netrpím vředovou nemocí žaludku ani onemocněním žlučníku či slinivky
» neměl jsem tyfus, paratyfus
» netrpím revmatickým onemocněním
» netrpím zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní)
» nemám onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušená skleróza)
» neprodělal jsem zhoubné onemocnění
» v pokrevním příbuzenstvu nemám výskyt Creutzfeldt-Jacobovy nemoci
» neprodělal jsem žádnou transplantaci orgánů
» nejsem alkoholik
» v letech 1980–1996 jsem nebyl déle než 12 měsíců v Anglii či Francii
»nejsem HIV-pozitivní ani nepatřím do tzv. rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, pohlavní styk mezi muži v posledním roce)

Dále musím splňovat tyto podmínky:

» nejsem právě nemocen
» v posledním půl roce jsem nebyl v kontaktu s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, TBC, pohlavní nemoci, malárie)
» v posledním půl roce jsem nebyl na operaci
» v posledním půl roce jsem neabsolvoval mimo zdravotnické zařízení akupunkturu, piercing nebo tetováž
» v posledním měsíci jsem neužíval antibiotika
» v posledním měsíci jsem neměl přisáté klíště
» v posledním týdnu mi nebyl trhán zub
» u žen: nemám právě menses, nejsem těhotná, od posledního porodu uplynulo aspoň půl roku
» nejedl jsem v posledních 14 hodinách žádné jídlo obsahující tuk (není však vhodné hladovět,­ jezte jídla bez tuku, pijte dostatek nealkoholických nápojů)

Uvedené podmínky platí "v zásadě". Vhodnost konkrétního člověka pro darování krve posoudí individuálně lékař na transfúzní stanici. Zdroj: Český červený kříž

Pokud jste se rozhodli darovat krev, bude lepší si na vybranou stanici předem zavolat a zeptat se, zda mají o nové zásoby s vaší krevní skupinou zájem. Může se totiž stát, že zrovna vaše krevní skupina bude v tu chvíli ve skladu dostupná, nicméně nezoufejte. Každá stanice vám ráda doporučí jinou poblíž, která vás přivítá s otevřenou náručí. Nebo vám dodají termín, kdy budou novou krev potřebovat. Doba skladování krve je totiž maximálně 6 měsíců, je tedy potřeba zásoby pravidelně obnovovat.

Na co přesně se připravit?

Po příchodu na transfuzní stanici vás čeká registrace. Před odběrem je nutné vyplnit dotazník a podepsat tzv. informovaný souhlas. Jedná se o souhlas s provedením odběru, předepsanými vyšetřeními a zpracováním osobních údajů pro potřeby transfuzní služby a Českého červeného kříže. Také je třeba potvrdit, že nepatříte mezi osoby s rizikovým chováním vzhledem k nákaze a přenosu infekčních onemocnění. Sestřička vám změří teplotu, tlak a pulz a vpichem do prstu zjistí váš krevní obraz. V případě, že bude vše v pořádku, následuje samotný odběr tzv. plné krve. Plná krev se odebírá v množství 450 ml a vlastní odběr trvá asi 7–10 minut. Na závěr obdržíte malé občerstvení na posilněnou.

Co byste ještě měli vědět ...

Než se vydáte pomáhat

- Nezapomeňte na hydrataci. Před, ale i po odběru je potřeba dostatečně pít. Ideálně neslazené tekutiny.

- Večer před odběrem zkuste vynechat tučná jídla a dát si něco lehkého. Také alkoholické nápoje byste měli ze seznamu vyřadit.

- Odpočinek. Dejte si pauzu. Přečtěte si dobrou knihu, pusťte si romantický film. Před odběrem jednoduše vyřaďte jakoukoli fyzicky náročnou aktivitu.

Ráno před odběrem

- Lehká snídaně, například čaj a rohlík je ideálním jídlem před odběrem. Není to tak, že byste museli držet úplnou hladovku. Naopak, určitě nevyrážejte na lačno.

- Na odběr si nezapomeňte vzít občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny ČR.

 Krev je vzácná tekutina, která se ani v tomto moderním světě nedá vyrobit ani ničím nahradit. Navíc v České republice v poslední době nestačí počet nových dárců nahradit jejich úbytek z důvodu nemocí či věku. Aby jich bylo dost, je třeba každý rok získat 33.000 nových dárců krve.

Věděli jste, že …

- Obsah krve v lidském těle tvoří asi 8 % celkové hmotnosti člověka

- Nejčastěji se vyskytuje krevní typ 0 nebo krevní typ A, typ B je méně častý, nejvzácnější typ krve je AB

- Čísla, která vychází z prohlášení Národní společnosti pro transfuzní lékařství, doporučují, aby byl počet dárců krve vždy v minimální výši 3 % z celkové populace, v České republice tak celkem chybí 50 000 nových dárců krve.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Místo stereotypních domácích prací se raději věnujte koníčkům. Rodině se to nejdříve nebude líbit, ale nakonec uzná, že jste opravdu talentovaní. Vložený čas a píle jsou opravdu na místě.…

Nejčtenější články

Doporučujeme