Jak dokonale ošetřit ruce

11. 6. 2004
Jak dokonale ošetřit ruce
Ošetřené ruce s čistými nehty jsou ozdobou každé ženy. Základní tvar rukou a nehtů je sice vrozený a nemůžeme ho měnit, ale můžeme jej však mírně korigovat. Ruce jsou důležitý nástroj, který stále potřebujeme, a současně nás reprezentují. Kůže na rukou však není chráněna před chemickými, povětrnostními a dalšími vlivy jako jsou kouření, alkohol, přesolená strava či stres. Působí na ni také UV záření, a tak, stejně jako například šaty, nechráněná kůže na krku, rychleji stárne. Kůži na rukou musíme dodávat všechno to, co ji uberou škodliviny, které na ni působí. Potřebuje totiž pečlivou regeneraci. S přibývajícím věkem se kůže na rukou mění, bývá přesušená, drobné vrásky prozrazují stáří a často jsou doprovázeny pigmentovými skvrnami. Ruce okamžitě prozradí, jak se o ně člověk stará.

Základem ošetření rukou je jejich správné mytí pod tekoucí teplou vodou s použitím co nejvhodnějšího mycího prostředku. Už zde začíná péče značky Dove o ruce – pro šetrné mytí rukou je vhodná krémová tableta Dove, která obsahuje neutrální čistící přísady, ¼ hydratačního krému a pokožku nevysušuje. Každým mytím totiž odstraníme mazový film chránící kůži rukou a kyselá reakce kůže se mění na zásaditou. Rohová vrstva pokožky se pak vysušuje a láme. Trvá nejméně hodinu, než se po umytí opět obnoví fyziologické poměry, které byly před umytím. Kůže má sice obranné prostředky, které dovedou čelit nepříznivým zevním vlivům, ale po určité době se obranná schopnost zmenší až zmizí a objeví se poškození trvalejšího rázu. Může se jednat například o otoky, zarudnutí, přesychání, bolestivé praskliny, pupínky či puchýřky. Tyto projevy někdy zmizí za několik dní, ale mohou také přejít v trvalejší ekzém.

Po umytí rukou by mělo následovat ošetření speciálními krémy na ruce, které nahradí původní mazový film. Při práci s čistícími prostředky (úklid, praní, mytí nádobí) je nutné používat ochranné krémy a po práci rukám věnovat zvýšenou pozornost. Doporučuje se také nosit ochranné pomůcky na ruce – rukavice.

Asi nejčastějším problémem zvláště v zimě jsou popraskané ruce. Ty jsou důsledkem nedostatečné péče o kůži, která má málo vody a je neustále odmašťována bez náhrady mazového filmu krémováním. Účinným prostředkem k ošetření popraskané kůže je zábal na ruce, který můžeme nechat působit přes noc. Naneseme silnější vrstvu speciálního krému na ruce a navlékneme bavlněné rukavice. A nezapomínejme na lokty – o ty je také vhodné se starat a na noc je nakrémovat!

Nehty jako součást ruky

Nehet je součástí prstu a nelze jej tedy v péči o ruce opomíjet. Nehty patří mezi přídatné kožní orgány stejně jako vlasy (chlupy) a kožní žlázy (potní a mazové). Nehet je průhledná destička tvořená zrohovatělými buňkami pokožky ležící na hřbetní straně konečných článků prstů ruky a nohy. Tloušťka nehtů se pohybuje od 0,5 do 1 mm, nehty na nohou jsou silnější. Na nehtu rozlišujeme kořen, tělo a volný okraj. Viditelná část nehtu je mírně klenutá a má růžovou barvu, která je daná prosvítajícími cévami nehtového lůžka. Nehtová ploténka je oddělena od ostatní kůže nehtu vzadu kožní řasou a po stranách kožními valy. Zrohovatělá pokožka, která se přesouvá zezadu a ze stran na nehtovou ploténku, se nazývá nadnehetní blanka, bělavá srpkovitá část těla nehtu se nazývá měsíček (lunula). Pod nehtovou ploténkou se nachází nehtové lůžko, které odpovídá zárodečné vrstvě pokožky. V části pod kořenem a lunulou je lůžko silnější (tzv. zárodečná matrix) a z této oblasti nehtová ploténka dorůstá. Poškození zárodečné matrix vede k poruchám růstu nehtu.

Na tvorbu lidského nehtu neexistuje jednoznačný názor. Nehet vzniká pravděpodobně vchlípením pokožky, která pokrývá část článků prstů. Důsledkem tohoto jevu, který začíná devátým týdnem nitroděložního života, je nehtový prostor, jehož spodní část tvoří nehtové lůžko ohraničené kožními valy. Není příliš známo, že nehet v podstatě představuje polovinu vlasu. Podélně rozříznutý vlas, obrácený do horizontální polohy, má téměř identickou strukturu s nehtem.

Hlavní funkcí nehtu je ochrana citlivého posledního článku končetin. Nehet také podporuje hmatové vjemy a usnadňuje uchopení předmětů. Průměrný denní přírůstek nehtu se pohybuje od 0,1 do 0,12 milimetru. Nehty na nohou rostou pomaleji, nejdéle roste nehet na palci u nohy. Nehty nejrychleji přibývají ve dne a v létě, rychlejší růst lze pozorovat také u mladých dospělých a v těhotenství. Naopak pomaleji rostou v nočních hodinách, na nohou, v zimě a ve stáří. Na nehty, stejně jako na kůži na rukou, působí nejen vnější vlivy prostředí, ale také strava. Je proto důležité o kůži na rukou a o nehty vhodně pečovat. Do správné péče o ruce a nehty také patří úprava jídelníčku. Doporučuje se pít mléko, jíst mléčné výrobky, droždí, sóju, ryby a zeleninu.

Masáž rukou

Masáž rukou je možné provádět jako doplněk základního ošetření kůže na rukou. Masáží se zlepší prokrvení kůže a tím se zajistí lepší výživa rukou. Ruce si můžeme masírovat například večer u televize.

Postup masáže: 1.Masírujeme každý prst zvlášť směrem od konce prstů k zápěstí. 2.Prst masírujeme krouživými pohyby od konce prstů k zápěstí. 3.Dlaň a hřbet ruky masírujeme nejprve krouživými pohyby, pak třením od prstů směrem k zápěstí. 4.Prsty si opřeme o měkkou podložku, ohýbáme je a natahujeme. 5.Ruku chytíme v zápěstí a provádíme krouživý pohyb nahoru a dolů. 6.Předloktí a loket natřeme krémem a masírujeme směrem od zápěstí k lokti. Každý cvik opakujeme alespoň 5x.

Vhodná je také gymnastika rukou. Pohybujeme prsty jako při hře na klavír. Pevně sevřeme prsty v pěst a pak prudce roztáhneme. Nakonec zakroužíme rukama v zápěstí. Snažíme si udržet pružnost rukou, prsty procvičujeme jako když hrajeme na klavír. Dobrým cvičením je i psaní na stroji nebo klávesnici počítače. Prevencí kloubních onemocnění je také pravidelné cvičení zápěstím (kroužení, svírání ruky v pěst a rozvírání).

zdroj: Ami Communications

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše je v příznivém souladu s vaším znamením, a proto máte velké šance při seznamování. Také pracovní oblast a finance jsou pod kontrolou. Nenecháte se zlákat na podivné obchody a…