Jak funguje nitroděložní tělísko

28. 6. 2001
Jak funguje nitroděložní tělísko
O historii tělíska a o tom, že první tělíska používali Arabové u svých velbloudic jsme si řekli minule. Nyní si řekneme něco o tom, jak tělísko funguje.

Jak funguje nitroděložní tělísko

O historii tělíska a o tom, že první tělíska používali Arabové u svých velbloudic jsme si řekli minule. Nyní si řekneme něco o tom, jak tělísko funguje.

Ještě donedávna nebyl účinek tělíska zcela jasný. Díky elektronovému mikroskopu jsme v poznání funkce mnohem dál. Tělísko v děloze chápe organismus jako cizí těleso a snaží se ho zbavit. Tělo reaguje tak, že kolem tělíska se začnou shlukovat speciální bílé krvinky, které se snaží tělísko "zneškodnit". Bílé krvinky představují jakousi zdravotní policii a doslova požírají cizí mikroorganismy a jakékoli cizí předměty. Tím je i tělísko, které je pro ně příliš velkým soustem. Povzbuzeny se vrhají na náhradní potravu a tou jsou například spemie putující k vejcovodu, aby mohly oplodnit vajíčko. Elektronovým mikroskopem je možné tento bezradný boj spermií s krvinkami dobře vidět.
Toto je hlavní antikoncepční účinek a k tomu se přidává i další vedlejší. Tělísko umístěné v děloze mění vnitřní biochemické pochody a tím zabraňuje případnému uhnízdění oplozeného vajíčka. Tento efekt se dlouhou dobu považoval jako hlavní antikoncepční účinek, proto je nitroděložní tělísko odsuzováno katolickou církví jako "potratové". Hlavní účinek je však v boji proti spermiím, a proto není možné zařadit tělísko do kategorie "potratová" antikoncepce.

Tělíska vyráběná z umělé hmoty je možné nosit stále až do období klimaktéria. Někteří výrobci přidávají do tělísek měď, která zvyšuje antikoncepční účinek a do jisté míry také brání možnosti vzniku zánětu. Tato tělíska je nutné po pěti letech vyměnit.
Některá tělíska obsahují hormony, které se z tělíska postupně uvolňují a umocňují tak antikoncepční účinek. Ty je také nutné vyměňovat. To může být samo o sobě komplikací, neboň může dojít k zanesení infekce. U běžných typů se doporučuje co nejdelší nošení.

Vedlejší účinky a nebezpečí
Tělísko v děloze je ve stálém kontaktu se sliznicí a může způsobovat nepravidelné krvácení. Zejména dva až tři cykly po zavedení mají ženy často silnější a delší menstruační krvácení. Pro ženy, které mají problematické menstruační krvácení je tělísko nevhodné. Někdy však pomůže výměna za jiný druh nebo přechodné podání léků proti krvácení.
Největším nebezpečím je možnost zánětlivých komplikací. Pokud žena žije v monogamním vztahu, je tělísko doporučováno. Žádné velké nebezpečí nehrozí, dochází ke stále stejnému vyměnování tekutin a tělo si postupně vytvoří velice účinné protilátky. Pokud však do hry vstoupí jiný partner a jiné mikroorganismy, na které není tělo připraveno, může se stát, že dojte k infekci. V takovém případě působí tělísko jako "načasovaná bomba" a pomůže vzniku zánětu. V takovém případě nemusí jít o klasickou pohlavní nákazu, jako třeba kapavka, syfilis. Desítky jiných mikroorganismů jsou schopny natropit řadu nepříjemností. Z těchto důvodů se tělísko doporučuje výhradně monogamním párům.
U moderních nitroděložních tělísek se procento selhání pohybuje pod 1%. Patří tedy mezi velmi bezpečné antikoncepční metody.

Autor: Michal
Zdroj: Radim Uzel - Jak neotěhotnět

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Neodbývejte svou rodinu dětinskými poznámkami a nic jim nevnucujte. Pokud budete táhnout za jeden provaz, tak se dočkáte příjemného víkendu bez zbytečných hádek a rozporů. V tomto ohledu…

Nejčtenější články

Doporučujeme