Jak jednoduše ušetříte na žaluziích? Zaměřte a namontujte si je sami

27. 5. 2020 Reklama
Jak jednoduše ušetříte na žaluziích? Zaměřte a namontujte si je sami
V ceně okenního stínění je kromě materiálu zahrnutá také doprava, zaměření okna nebo montáž. Pokud tedy chcete na stínění ušetřit, běžte do e-shopu, kupte si pouze samotnou žaluzii či roletu a o zaměření a montáž se postarejte sami. Vystačíte si se základním nářadím, s dostupnými návody to zvládnete i bez předchozích zkušeností a ušetříte díky tomu od několika stokorun do několika tisícovek.

K zaměření vám stačí metr, k instalaci vrtačka

Postup zaměření a montáže se liší podle typu stínění. Nejjednodušší je zaměření a instalace vnitřních horizontálních žaluzií. Metrem změříte jen výšku okna, šířku okna (okno měřte vždy na třech místech a při objednávání zadávejte nejkratší naměřený rozměr) a hloubku zasklívací lišty. Pak už si jen zvolíte přesný typ žaluzie, způsob ovládání nebo barvu lamel – a můžete se těšit na nové stínění.

To vám dorazí za několik dní až týdnů v závislosti na skladové dostupnosti stínění u prodejce. K montáži vnitřních horizontálních žaluzií nepotřebujete žádné speciální nářadí – stačí vám jen vrtačka s vrtáky, křížový šroubovák, nůžky a kleště. Nářadí, které má dnes každý doma.

Žaluzii poté pouze přišroubujete do okenního rámu (nebo v případě plastových oken do zasklívací lišty), vyvrtáte otvory pro napínací kolíky vodicích silonů, napnete silony a připevníte příchytky řetízku. Šikovní kutilové to celé zvládnou za pár desítek minut.

Pokud si žaluzie sami zaměříte a sami nainstalujete, ušetříte na mzdě obchodního konzultanta, na dopravě na vyměření, na dopravě na montáž a na mzdě řemeslníka při montáži. Konečná cena žaluzií tak bývá o několik desítek procent nižší než při objednávce u klasické montážní firmy. Navíc vás zahřeje pocit z dobře vykonané práce.

Klepněte pro větší obrázek
Detail horního profilu žaluzie, který jednoduše přišroubujete k rámu okna nebo (jako v tomto případě) do zasklívací lišty.

Opravdu to zvládne každý?

Zaměření a instalace vnitřních horizontálních žaluzií je přirozeně jednodušší než například instalace venkovních žaluzií. Seriózní e-shopy se stíněním vám však ke každému produktu dodají podrobný fotonávod, videonávod nebo technické manuály. S těmito materiály instalaci zvládne každý – někteří lidé si dnes sami instalují třeba i robustní hliníkové pergoly.

Pokud si na manuální práce přesto tolik nevěříte, poproste šikovného souseda, kamaráda nebo někoho z rodiny. Ve dvou nebo ve třech je to vždycky jednodušší, než když jste na instalaci úplně sami. A kdybyste si ani přesto na montáž nevěřili, mnohé e-shopy s žaluziemi nabízejí telefonické konzultace nebo výjezd montážníka. V takovém případě už za montáž musíte zaplatit, ale pořád jste ušetřili na úvodních konzultacích a zaměření okna.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Na konci směny jdete domů s hroznou náladou, ale v duchu si říkáte, že šéfovi ještě ukážete! Nakonec si z toho neděláte těžkou hlavu a těšíte se na následující dny volna. Bohužel ani doma…

Nejčtenější články

Doporučujeme