Jsme chronicky vychýlení
Pracovní doba, umělé osvětlení, chytré telefony – neustálé aktivity nastavily naše biologické cykly do stavu chronického vychýlení. Právě to by podle doktora Michaela Breuse mohlo být zodpovědné za mnoho z takzvaných civilizačních chorob od depresí k diabetu, onemocnění srdce a dokonce za rakovinu. Podle Breuse by stačilo něco tak jednoduchého jako změna načasování denního programu, aby se celý rytmus dostal do souladu s naším organismem. První je podle něj důležité zjistit, jaký jste „časový typ“, a pak se podle toho začít chovat.
Změna načasování denního programu by měla stačit na to, aby se celý rytmus dostal do souladu s naším organismem.
Jak jsou na tom ženy s chrápáním? V následujícím videu lékař ze spánkové laboratoře mluví o tom, jak muži tolerují hlasité projevy žen při spánku.
Pokračování 2 / 7
Jste medvěd, když…
Trvá vám dlouho, než se po probuzení cítíte být úplně vzhůru? Jako medvěd vstáváte přibližně v 7:00–7:30. Nejlépe vám to myslí od dopoledne do brzkého odpoledne. Během dne pociťujete silnou potřebu si zdřímnout. Mentální únavu cítíte večer. Jste přátelští, stojíte pevně nohama na zemi a máte otevřenou mysl. Neustále si připadáte hladoví.
Pokračování 3 / 7
Jste lev, když…
Budíte se plní energie, a to už v 5.30, a dokážete efektivně pracovat přibližně do 17:00 hodin? Unavení se začínáte cítit na konci odpoledne. Snadno usínáte, ale rádi ponocujete. Rádi také děláte plány a stanovujete si cíle, jichž chcete dosáhnout.
Pokračování 4 / 7
Jste vlk, když…
Snažíte se probudit před polednem a zůstáváte vzhůru do časných ranních hodin. Ráno jste málo výkonní. Pracovní čas pro vás začíná okolo 11:00 a trvá přibližně do 18:00–19:00. Jste kreativní, emocionální a impulsivní. Neustále vyhledáváte nové zážitky. Máte sklon k pesimismu. Hlad máte nejvíc večer.
Pokračování 5 / 7
Jste delfín, když…
Jste celý den unavení, ale proberete se k aktivitě v pozdních večerních hodinách. V průběhu dne se snažíte dělat věci co nejrychleji a nejproduktivněji. Máte sklon neházet za hlavu starosti, ale donekonečna se zabýváte svými chybami nebo tím, co jste komu kdy řekli. Budíte se několikrát během noci. Dáváte přednost individuální práci.
Pokračování 6 / 7
Co s tím?
I když jen málo z nás má tolik štěstí, abychom si mohli sami zvolit svůj pracovní režim a dobu, kdy práci budeme vykonávat, i tak ale leccos můžeme změnit v náš prospěch. Například nejdůležitější rozhodnutí by měla většina z nás dělat po večeři, kdy jsme nejracionálnější (tedy kromě lvů, kteří jsou na největší intelektuální výši mezi šestou a jedenáctou ranní).
Potřebujete vyřešit něco choulostivého nebo nepříjemného? Doktor Breus radí využívat k tomu dobu, kdy je vaše trpělivost největší. A to je pro lvy během dopoledne, odpoledne pro medvědy, po večeři pro delfíny a během večera pro vlky.
Pokračování 7 / 7
Kdy si dát ranní kávu?
Kdy si tedy podle tohoto harmonogramu dát ranní kávu, aby její účinek byl v souladu s našimi biologickými hodinami? Měli byste nejdřív počkat, až dosáhnete vrcholu denní bdělosti. Pro medvědy (a to je skoro polovina z nás) jde o dobu mezi 9.30 a 11.30 a poté mezi 13.30 a 17.30. Lvům pomůže káva v 9:00, delfínům o chvíli později, tedy v 9:30 až 10:00. Vlci by si měli dát kávu v 11:00.