Jak menopauza ovlivňuje psychiku a jak s tím bojovat

Jak menopauza ovlivňuje psychiku a jak s tím bojovat

Deprese, halucinace, dokonce schizofrenie. Psychické potíže, které se mohou pojit s nastupující menopauzou. V boji s nimi často pomohou hormony, abyste rovnou předešla psychickému trápení, mějte se ráda a pečujte o sebe. Udělejte si na sebe čas, rozmazlujte se – když budete dobře vypadat, budete spokojená a poperete se se stárnutím rozhodně lépe.

Když to vypadá, že simulujete

Může to začít velmi nenápadně. Jednoho dne žena pocítí závrať a nevolnost. Pocity za pár dní odezní, ale vrací se a zhoršují se. Časem se může přidat deprese, tak silná, že veškeré pocity kromě beznaděje zmizí a žena ani několik hodin nedokáže vstát z postele. Všechny dosavadní aktivity, co jí dělaly radost, najednou nemají smysl. Výsledky krve u lékaře na žádnou vážnou nemoc neukazují, a tak je pacientka často odeslána na psychiatrii.

Přitom příčina může být mnohem jednodušší – nastupující perimenopauza a výkyvy hormonů s ní spojené. Jde o období, které začíná až deset let před samotnou menopauzou, ale které mohou provázet tak známé nepříjemné příznaky, jako jsou fyzická proměna těla, vynechávání menstruace, problémy se spánkem a návaly horka. Kolísající hladina estrogenu však útočí i na ženskou psychiku, objevují se pocity úzkosti, deprese a podle některých odborníků dokonce schizofrenie.

Pokračování 2 / 5

Na vině jsou hormony

Ano, ač schizofrenie u žen propuká nejčastěji kolem 20. roku života, druhý vrchol výskytu je právě v období spojeném s menopauzou. „Psychické problémy se během perimenopauzy mohou objevit u každé ženy, do rizikovější skupiny patří ty, které již dříve měly nějaké psychické obtíže, zejména v obdobích, kdy docházelo ke změnám v hladinách hormonů, tedy při menstruaci nebo po porodu,“ vysvětluje profesorka psychiatrie na lékařské fakultě univerzity v americkém Marylandu Deanna Kellyová.

Jiné ženy v souvislosti s perimenopauzou dokonce popisují propuknutí jakési paranoie. „Několikrát jsem zažila pocit, že moji kolegové jsou u mne doma nebo že mne někdo sleduje. Bylo to tak děsivé, že jsem dokonce zavolala policii. Nakonec mi lékař nasadil hormonální terapii kombinovanou s léky a potíže ustoupily,“ popisuje v podpůrné skupině pro ženy v menopauze žena, která si říká Sára.

Pokračování 3 / 5

Panika i strach z rakoviny

Padesátiletou Pavlu zase přepadaly záchvaty paniky a deprese tak silné, že často měla problém dojít z postele do sprchy. Bála se však užívat hormonální terapii, protože další ženy v rodině onemocněly rakovinou prsu. Bála se, aby dávky hormonů nespustily rakovinné bujení. Riziko je však nízké a v porovnání s psychickými problémy se zdá být až zanedbatelné. Starším ženám se však často nedostane potřebné pomoci, protože lékaři si psychické problémy s nastupující menopauzou prostě nespojí. „Lékaři nejsou dostatečně poučeni o menopauze a letech, které k ní vedou, a je třeba provést další výzkum,“ říká JoAnn Pinkertonová, ředitelka neziskové organizace věnující se právě ženám v menopauze.

Pokračování 4 / 5

Mluvte o problémech

Situace se však pomalu zlepšuje a vědci začínají objevovat spojení mezi kolísavou hladinou hormonů a vážnými psychickými problémy. Podle nich pravděpodobně pokles estrogenu může narušovat produkci jiných hormonů, tedy i těch zodpovědných za duševní pohodu, jako jsou serotonin a dopamin. A tak je léčba postižených žen často jednodušší než správné určení diagnózy. Ačkoli stále některé ženy potřebují antidepresiva nebo antipsychotika, stav jiných se výrazně zlepší pouhým užíváním estrogenu, případně kombinací estrogenu a progesteronu, který působí jako ochrana před rakovinou dělohy. Estrogen lze užívat v tabletách, podle odborníků jsou lepší kožní náplasti, protože dávky jsou konzistentnější a riziko krevních sraženin je nižší. Jako další způsob terapie lékaři doporučují o svých problémech mluvit. „Jedním z největších problémů, se kterým se ženy potýkají, je pocit izolace. Pocit, že se nemají komu svěřit, je ubíjející a je třeba vytvářet podpůrné skupiny,“ vysvětluje Pinkertonová.

Pokračování 5 / 5

Pečujte i o sebe, nejen o druhé

Pro řadu z nás je období menopauzy také těžké v tom, že je to doba, kdy děti odcházejí z domu. Zejména žena, jejíž životní náplní byla péče o rodinu, najednou ztrácí smysl života, má pocit, že je zbytečná, do toho vnímá, že stárne, a to na psychické pohodě rozhodně nepřidá. Proto myslete na sebe: Nevzdávejte se zcela svých koníčků, ani když jsou děti malé. Když odrostou, dělejte věci, co vás těší, pečujte o sebe, hýbejte se, nechte se rozmazlovat u kadeřníka, dopřejte si kvalitní kosmetiku. Tím zabráníte nástupu vrásek a to vás psychicky podpoří. Naprostým základem v péči o pleť je dostatečná hydratace, a čím víc jí pokožce dopřejete, tím lépe uděláte. A nemyslete pořád na to, že máte šetřit na dárky pro vnoučata, ale dopřejte si i kvalitní věci. Masáž obličeje, najděte si kosmetiku, která vám bude vyhovovat. Samozřejmostí by pro vás měl být denní i noční krém, zkuste investovat i do séra, které se používá na oční okolí. Když budete o sebe pečovat, projevíte tak sama sobě lásku a to vás pohladí i po duši.

Doporučujeme

Články odjinud