Jak menopauza ovlivňuje psychiku a jak s tím bojovat

8. 4. 2020
Jak menopauza ovlivňuje psychiku a jak s tím bojovat
Deprese, halucinace, dokonce schizofrenie. Psychické potíže, které se mohou pojit s nastupující menopauzou. V boji s nimi často pomohou hormony, abyste rovnou předešla psychickému trápení, mějte se ráda a pečujte o sebe. Udělejte si na sebe čas, rozmazlujte se – když budete dobře vypadat, budete spokojená a poperete se se stárnutím rozhodně lépe.

Když to vypadá, že simulujete

Může to začít velmi nenápadně. Jednoho dne žena pocítí závrať a nevolnost. Pocity za pár dní odezní, ale vrací se a zhoršují se. Časem se může přidat deprese, tak silná, že veškeré pocity kromě beznaděje zmizí a žena ani několik hodin nedokáže vstát z postele. Všechny dosavadní aktivity, co jí dělaly radost, najednou nemají smysl. Výsledky krve u lékaře na žádnou vážnou nemoc neukazují, a tak je pacientka často odeslána na psychiatrii.

Přitom příčina může být mnohem jednodušší – nastupující perimenopauza a výkyvy hormonů s ní spojené. Jde o období, které začíná až deset let před samotnou menopauzou, ale které mohou provázet tak známé nepříjemné příznaky, jako jsou fyzická proměna těla, vynechávání menstruace, problémy se spánkem a návaly horka. Kolísající hladina estrogenu však útočí i na ženskou psychiku, objevují se pocity úzkosti, deprese a podle některých odborníků dokonce schizofrenie.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli upřednostněte porozumění s druhými. Jenže to má jeden háček, musíte si navzájem naslouchat, protože komunikace hraje prim. Nabručený partner se nechce o ničem bavit, což byste…