Jak moc se vaše prsa změní s věkem? Tohle se s nimi děje ve 20, 30 a ve 40! | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak moc se vaše prsa změní s věkem? Tohle se s nimi děje ve 20, 30 a ve 40!

Spousta žen řeší s ubývajícími roky vrásky na obličeji nebo šediny ve vlasech. Ke změnám dochází ale i jinde na těle a například prsa procházejí změnami dost razantními. A nemyslíme tím jen to, že podléhají gravitaci. Víte, co se děje s vašimi prsy ve dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti? Tohle si dobře zapamatujte!

Když vám je 20…

Na jedné straně můžete jásat, protože v tomto věku jsou prsa ještě dostatečně pevná a elastická. Ovšem na druhé straně mohou prsa kolem dvacítky procházet řadou změn. Jak říká Lisa Jacobsová, chiruržka z Johns Hopkins Medicine, mohou za to hormonální výkyvy. „Mění se tvar postavy i váha, hodně žen se snaží hubnout nebo dojde k otěhotnění.“ Většinou se ženám prsa více zakulatí. Objevit se můžou taky hrbolky a bulky. Jde obvykle o nezhoubné útvary, které jsou v tomto věku celkem běžné. „Mohou za to mimo jiné menstruační cykly, kdy dochází ke kolísání hormonů,“ říká lékařka. To může způsobit, že se na prsou objeví oteklé bulky, které bývají naprosto normální. Pokud cítíte bulku, jež bolí, jde pravděpodobně o fibrocystickou změnu, tedy ne o příznak rakoviny. Zhoubné nádory obvykle nebolí. Přesto se tím nenechte uklidnit a vždy, když si něco na prsou nahmatáte, jděte okamžitě, opravdu okamžitě k lékaři.

Umíte si správně vybrat podprsenku? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 3

Když vám je 30…

Po třicítce má spousta žen už dítě, takže se může pokožka prsou začít povolovat, což souvisí se změnami hmotnosti a objemu prsů – v těhotenství přibereme a pak zase zhubneme. Objem prsou také denně kolísá během kojení. „To vede k ptóze neboli svinutí prsů,“ říká Lisa Jacobsová. To nastává zejména tehdy, pokud jste v těhotenství více přibrala a po porodu výrazně zhubla. Vazivová tkáň s přibývajícím věkem ochabuje, takže vašim prsům neuškodí pravidelné cvičení a hlavně kvalitní podprsenka. Používat byste měla také zpevňující krémy, oleje,  které dodají prsům pružnost. Jestli jste kuřačka, pak změny přijdou mnohem dřív. Před porodem se taky můžou zvětšit bradavky a okolní dvorce, které se po skončení kojení nemusejí zmenšit do původního stavu. Normální taky je, když bradavka a její okolí ztmavnou.

Pokračování 3 / 3

Když vám je 40…

Je to tak a nic s tím nenaděláte. Tvorba estrogenu se v těle snižuje. Vaše prsa procházejí takzvanou involucí, kdy se prsní tkáň začíná proměňovat v tuk, který je měkčí. Pevnost a pružnost nebudou takové jako ve dvaceti. Ani pravidelné cvičení a posilování moc nepomůže, zejména tehdy, máte-li větší velikost. Je to jednoduché – čím větší a těžší prsa, tím rychleji se začnou prověšovat. V prsou se mohou objevit hrudky, takže byste si měla nechat prsa vyšetřit. Důležité je samovyšetření, které byste měla pravidelně provádět. Ale i čtyřicetileté ženy mohou mít nádherná ňadra. Přesvědčte se v následujícím článku:

Doporučujeme

Články odjinud