Jak na akné

27. 7. 2009
Jak na akné
Akné, pupínky, zarudlá místa dokáží pěkně potrápit a to nejen v pubertálním věku. Problematická pleť u dospělých je neméně závažný estetický i společenský problém. Ovšem i tato nedokonalost se dá více či méně rychle a úspěšně léčit.

Trpíte-li středně až těžkou formou akné, rozhodně neváhejte vyhledat kožního lékaře. Dermatolog určí stupeň těžkosti a zvolí vhodnou léčbu, zevní i vnitřní. Čím déle budete léčbu odkládat, tím obtížněji se s touto kožní nemocí bojuje a také větší jsou její následky. Jizvičky, tmavé pigmentové skvrny, zašedlý tón pleti, drsný povrch a neodmyslitelné pupínky patří k nepříjemným projevům akné.

Jak již bylo řešeno, akné není jen estetický problém, ale také představuje značnou psychickou zátěž. Ve vědecké studii publikované v British Journal of Dermatology prokázali Dr E. Mallon a jeho team, že psychologický dopad akné je srovnatelný s nemocemi obecně považovanými za závažnější jako chronické astma, diabetes, artritida a dokonce epilepsie. Psychologický dopad překvapivě nemusí být úměrný stupni závažnosti akné. Odborné studie ukázaly, že zatímco jednoho značně trápí pár pupínků, jiný celkem dobře snáší mnohem horší stav své pleti.

Příčiny akné u dospělých jsou i přes veškeré výzkumy více méně zahalené rouškou tajemství a to i přesto, že jeho míra v populaci neustále stoupá. Největší podíl však má stále u dospívajících. Téměř 76 procent chlapů a dívek ve věku od 11 do 18 roku trápí problematická pokožka a ti také tvoří hlavní klientelu většiny dermatologů.

Lékaři rozlišují dva, respektive tři formy akné. Retenční formu představují tzv. komedony, nebo-li černé či bílé tečky. Ty vznikají při nadměrné tvorbě kožního mazu v důsledku hormonální nerovnováhy či vnějších faktorů, zejména dlouhodobého stresu. Odumřelé buňky se hromadí u ústí póru, čímž brání normálnímu odvodu mazu a následně vzniká tmavá nebo světlá tečka. Dále pak se často setkáváme s zánětlivou formou akné, při které se tvoří pupínky. Jejich příčinou je bakterie Propionibacterium acnes, která se běžně vyskytuje v pokožce. Při jejím přemnožení se zánětlivé substance dostávají hlouběji do spodních vrstev kůže a tím vznikají nepříjemné pupínky a léze. Nejčastěji se vyskytují obě formy, neboť se vzájemně ovlivňují a jedna vede k té druhé.

„U smíšené formy akné, nejčastější formy akné, je komplexnost léčby závislá na potřebě spojit 2 druhy odlišné topické léčby. Jednu léčbu pro zánětlivé léze a jinou pro lézy retenční,“ říká dr. André Rougier, mezinárodní vědecký ředitel laboratoře La Roche-Posay. „Jedná se tedy o komplexní léčbu, u níž hrozí nedodržování režimu ze strany pacienta. Pacienti, ve většině případů dospívající, často považují používání 2 léčebných přípravků za obtěžující. Je známo, že pouze 20 % pacientů s akné přesně dodržuje předepsanou léčbu. Dnes si v oblasti léčby pomáháme kombinovanými léčivými přípravky, to znamená přípravky, které působí na oba typy lézí. Takový typ léčby představuje pro dermatologa vítaný účinek, protože zjednodušuje kroky léčby, a tím garantuje její lepší dodržování pacientem. “

Léčba akné představuje dlouhodobý proces, který však rozhodně vyplatí. Neléčená forma se rychle zhoršuje a zanechává trvalé následky v podobě jizev. Jak akné držet pod kontrolou? Důležitá je vnější péče, hygiena, ale také vnitřní očista organismu. Hodně své kůži prospějete vyváženou, nedráždivou stravou bohatou na vlákninu, vitamíny, zdravé tuky a cukry a proteiny. K pleti se chovejte citlivě, hrubé zacházení, nešetrné mytí dráždivými přípravky a nedostatečná ochrana přirozené obranné bariéry pokožky celkový stav značně zhoršuje. Při středně až těžké formě akné vyhledejte odbornou pomoc u zkušeného kožního lékaře.

„Pravidelná péče o pleť je zásadní pro boj proti akné“, upozorňuje dermatoložka MUDr. Iva Obstová z Ústavu estetické medicíny, která má s léčbou akné mnohaleté zkušenosti, a dále dodává: „důležité je především důkladné čištění a ošetřování vhodnými kosmetickými a léčebnými prostředky.“

„Když se už pupínky objeví, rozhodně je nevymačkávejte, aby nedošlo k jejich kontaminaci,“ radí paní dermatoložka. Vymačkávání se doporučuje jen ve spolupráci s kosmetičkou“. Pro čistou a zdravou pleť je podle zkušeností MUDr. Obstové klíčová také úprava životosprávy, tedy vyvážená strava, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek pohybu. Rozhodně se doporučuje dodržovat rady odborníka, kosmetičky nebo dermatologa a péči o problematickou pleť nevzdávat, vybavit se trpělivostí a vytrvalostí a hlavně se kvůli akné nestresovat.

„Nedostatek spánku, nervozita a psychická nepohoda obecně mohou vést ke zvýšené tvorbě mazu a zánětu v pokožce, oslabení obranného systému kůže a tím také ke snížení schopnosti regenerace pleti. Akné se tak v období či prostředí s vyšší psychickou zátěží může výrazně zhoršit,“ dodává MUDr. Obstová.

Na běžném trhu je k dostání spousta přípravků na problematickou pleť, přinášíme vám ty nejzásadnější novinky pro čistou, jemnou a krásnou pokožku.

Černé tečky ani pupínky nemají šanci díky nejnovější inovaci z laboratoří La Roche Posay. Korekční a obnovující péče Effaclar Duo je založená na hloubkové dermatologické expertize tak, aby působila na dva projevy nedokonalosti pokožky – ucpané póry a zánětlivé pupínky. Laboratoř La Roche-Posay poprvé spojuje 4 dermatologické aktivní látky v jedné péči, aby bylo možné působit na problematickou pleť komplexně.

Niacinamid je biologicky aktivní forma vitaminu B3. Inhibuje mediátory zánětu a neutralizuje faktory podráždění, čímž blokují růst pupínku. Pirocton Olamin je antibakteriální aktivní látka velmi účinná proti bakterii P.acnes. Zároveň působí antifungicidně, a to především proti P.ovale, kvasince, která podporuje škodlivé účinky P.acnes. LHA™ je účinná keratolytická aktivní látka, která má výbornou přilnavost k pleti. Velmi dobře se vstřebává do rohovité vrstvy a poskytuje přesnou, jemnou a cílenou mikroexfoliaci. LHA™ odstraňováním mrtvých buněk uvolňuje ucpané, zrohovatělé póry, jejichž ústí buňky blokují. Kyselina linolová je přirozenou složkou kožního mazu. U pacientů s akné pozorujeme nedostatek kyseliny linolové, který může dosáhnout až –35 %. Vztah mezi tímto nedostatkem a abnormální keratinizací pilosebaceózního kanálku byl také vysledován. Poprvé dochází ke spojení patentované technologie cíleného působení uvnitř pórů a tak brání jejich ucpání.

Protože pleť s nedokonalostmi je křehká a náchylná k začervenání, jsou aktivní látky spojeny s termální vodou z La Roche-Posay, která má zklidňující účinky a působí proti podráždění.

Cena: 325 korun

Jemný peeling Spot Stress Control od Neutrogeny pro každodenní použití s unikátní technologií Microclear, která uvolní póry a pomáhá odstranit pupínky. Patentovaná technologie Mikroclear pomáhá ihned po aplikaci přípravku odstranit mastnotu pleti a posiluje účinky kyseliny salicylové, která tak může proniknout hluboko do póru, až k zárodku akné. Keratolytický účinek kyseliny salicylové zabraňuje exfoliaci vrchní vrstvy, a podporuje přirozenou regeneraci buněk. Zklidňující přírodní látky v podobě výtažků ze zeleného čaje a okurky navíc pomáhají zmenšit zarudnutí a podráždění pokožky.

Peeling aplikujte ráno nebo večer jemnými krouživými pohyby na navlhčený obličej. Díky mikročásticím jemně odstraníte nečistoty, odumřelé kožní buňky a také nadbytečnou mastnotu pleti. Věnujte důkladnou péči oblasti čela, nosu a brady. Poté obličej opláchněte vodou. Pro dosažení ideálního výsledku naneste Spot Stress Control Hydratační krém pro ošetření pupínků.

Cena: 149 korun

Ani příroda nezůstává v boji proti zarputilým pupínkům pozadu. Bylinky často velice příznivě působí na problematickou pleť a proto vznikl nový antibakteriální gel Grease Lighting britské značky Lush. Přesné složení z čisté přírody bez nadbytečných chemických přísad jemně a účinně působí na nedokonalosti pleti, rychle působí na samotné pupínky, aniž by dráždil zbytek pleti. Obsahuje nálev z tymiánu, rozmarýnu a tea tree, gel z organické aloe vera, mořskou vodu, hroznovou šťávu, levandulovou silici a extrakt z vilínu virginského.

Cena: 250 korun

Nejen kosmetika pomáhá zlepšení stavu pokožky a udržení čistého a zdravého vzhledu, svou roli hraje životospráva a také vhodně zvolené doplňky stravy. Jedním z nich je Acneon značky Walmark s přirozeným složením, které nedráždí, napomáhá zastavit růst baktérií a zároveň nezasahuje do přirozené hormonální rovnováhy organismu. Tabletky působí zevnitř, teda přesně tam, kde celý problém vzniká.

Acneon obsahuje aktivní látku Praventin, speciálním postupem získaný mléčný protein laktoferin. Efektivita Praventin a jeho blahodárného vlivu na pleť byla ověřena nezávislými studiemi. Ty prokázaly výrazné zlepšení pleti navenek prostřednictvím denní dávky přípravku 200mg po více než 8 týdenním období.

Cena: 290 korun

foto: archiv firem

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pondělí není váš oblíbený den, ale pokud se jedná o dnešní datum, tak je všechno v pořádku. V práci jste jako sluníčko a rozdáváte dobrou náladu. S nadřízeným si dobře rozumíte a…

Nejčtenější články

Doporučujeme