70 % – evropských žen se pravidelně zbavuje chloupků Zdroj: Profimedia.cz

70 % – evropských žen se pravidelně zbavuje chloupků Zdroj: Profimedia.cz

75–95 % – minimálně tolik procent chloupků zmizí po 4–6 ošetřeních IPL světlem Zdroj: Profimedia.cz
80–90 % – procento úspěšnosti odstranění všech chloupků kvalitním laserem Zdroj: Profimedia.cz
4 – minimální počet týdnů mezi ošetřeními laserem či IPL světlem Zdroj: Profimedia.cz
5 - průměrný počet sezení pro trvalou epilaci chloupků laserem Zdroj: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

JAK NA CHLOUPKY NA OBLIČEJI? Dejte jim definitivně vale...

I slavné hvězdy měly problémy s chloupky na místech, která jsou pro ženy nepřípustná. Nevyhnuly se ani takovým celebritám jako byla Liz Taylor nebo Marilyn Monroe. Nevhodného ochlupení už ale není problém se v dnešní době zbavit.

„Chloupky rostou v cyklech a při laserové epilaci je nutné je zachytit v růstovém stadiu,“ vysvětluje wellness koučka a zakladatelka Kliniky estetické medicíny Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic. Podle odborníků může za růst, barvu a hustotu chloupků genetická výbava, barva vlasů a především hladina mužského hormonu testosteronu. I my ženy ho máme, i když ho není příliš mnoho (u zdravých žen jen 5 - 8 % „mužské“ hladiny).

„Testosteron má vliv na správnou funkci pohlavních orgánů, ale přináší i své vedlejší účinky - nijak závažné, o to však nepříjemnější: chloupky. A když má žena hladinu testosteronu vyšší, mohou se objevit i na obličeji,“ prozrazuje Řehořková.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Depilovat, nebo epilovat?

Řešením může být v dnešní době tolik omílaná epilace. Ta byla běžná už ve starém Egyptě či Římě. V moderní historii spustila její boom éra Hollywoodu. Možností, jak se této nepříjemnosti zbavit, je mnoho. Podle metody odstranění chloupku jde buď o epilaci, nebo depilaci, což jsou dva pojmy, které si častou pletou i některé kosmetické salóny.

„Při depilaci se odstraňuje pouze viditelná část chlupu – je to tedy procedura, kterou provádíme dnes a denně pomocí žiletky nebo třeba depilačního krému. Epilace je proces mnohem efektivnější, kdy se chlup odstraňuje včetně kořínku, a to natrvalo, nebo na velmi dlouhou dobu. Záleží na typu chloupků a také na metodě, kterou zvolíme,“ vysvětluje wellness koučka.

Epilace pinzetou, epilačním strojkem či voskem je sice dlouhodobá, nikoli však trvalá. Pro eliminaci chloupků na obličeji je ale strojek nevhodný, práce s pinzetou zdlouhavá a použití vosku bolestivé a pro jedince s citlivou pokožkou dráždivé. Jednou z nejoblíbenějších a nejšetrnějších metod trvalé epilace je laser nebo IPL, tedy tzv. intenzivní pulzní světlo.

Zaútočte laserem

Laserová epilace spočívá v zásahu vlasového váčku laserovým paprskem o přesně dané frekvenci, který má za následek rozpad váčku a následné vypadnutí chloupku. Jde o šetrnou metodu, která je pro citlivou oblast obličeje ideální. Moderní lasery jsou vybaveny dynamickým chlazením, díky kterému klient cítí jen lehké štípání, žádnou bolest. Eliminují také zarudnutí po ošetření. Jelikož chloupky rostou v cyklech, doporučují se minimálně tři ošetření v intervalu 4–6 týdnů, není ale vyloučeno, že jich budete muset absolvovat více. „Záleží na individuální délce růstového cyklu každého klienta i na síle pigmentace chloupků – ty nejtmavší se odstraňují nejlépe, naopak na zcela světlé chloupky je laser krátký,“

„Záleží totiž na individuální délce růstového cyklu každého klienta i na síle pigmentace chloupků a pokožky. Nejlepšího výsledku docílíme v případě, že je chloupek barevně odlišný od pokožky – to znamená, že kombinace světlá pleť a tmavé chloupky a tmavá pleť a světlé chloupky se odstraňuje nejlépe. V opačném případě už je výsledek horší,“ vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv z oddělení dermatologie Lékařského domu v Praze 7.

IPL epilace v popředí

Na podobném principu pracuje nejmodernější způsob epilace chloupků pomocí IPL „Světlo proniká v rychlých záblescích do spodní vrstvy pokožky, kde „najde“ vlasový folikul díky jeho tmavšímu zbarvení a přeměnou na teplo způsobí jeho odumření. Na rozdíl od laseru pracuje IPL světlo v širším spektru frekvencí, což je výhodou při odstraňování o něco světlejších či tenkých chloupků,“ popisuje Petra Řehořková. Ošetření je šetrné a vhodné pro citlivou pokožku obličeje. Vyplatí se proto vyhledat odborníka, který má zkušenosti s estetickou dermatologií, a pracuje s kvalitními přístroji. Špičkové IPL epilátory jsou schopny zacílit i na světlejší chloupky a po více sezeních je zničit.

Jaká je cena?

Cena ošetření je velmi individuální. Při laserové epilaci oblasti nad horním rtem vás jedno sezení vyjde na částku zhruba od 800 korun, oblast brady kolem 1500. Definitivní sbohem svým „vousům“ tak dáte za cenu od sedmi do dvaceti tisíc.

„Časovou (i cenovou) náročnost lze odhadnout při úvodní konzultaci s odborníkem, případně po prvním cyklu ošetření,“ dodává ještě Kravciv. Lákadlem k volbě právě IPL epilace může být výhodná cena v podobě nejrůznějších slev na toto ošetření, kterými se internet doslova hemží. I zde ale platí, že je lepší dát přednost kvalitě, a to často i přes její vyšší cenu.

„IPL přístroje nejsou všechny stejně účinné, stejně jako ne všude pracují opravdoví profesionálové. Výsledkem tak může být sice nízká cena, ale zbytečně vysoký počet opakování ošetření často s nevalným výsledkem, nebo v krajním případě i nepříjemné podráždění či popálení pokožky,“ varuje Řehořková z Petra Clinic.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud