Jak na chudokrevnost?

18. 9. 2001
Jak na chudokrevnost?
Býváte často unavená, máte závratě, bušení srdce, bolí vás hlava, trpíte nespavostí, nechutenstvím, jste bledá, máte poruchy vidění? Potom jste zřejmě chudokrevná.

Jak na chudokrevnost?

Býváte často unavená, máte závratě, bušení srdce, bolí vás hlava, trpíte nespavostí, nechutenstvím, jste bledá, máte poruchy vidění? Potom jste zřejmě chudokrevná / i když jednotlivé z těchto symptomů mohou signalizovat i jiné vážnější onemocnění/.  Chudokrevnost neboli anémie může být způsobena ztrátou krve, neschopností vytvářet dostatek červených krvinek nebo je vrozenou vadou. V žádném případě však chudokrevnost nepodceňujte a snažte se ji léčit.

Chudokrevnost z nedostatku železa je nejběžnější forma anémie, vzniká v důsledku špatného stravování, ztráty krve nebo nemoci. Často jí trpí těhotné ženy. Vhodné je konzumovat potraviny bohaté na železo - listovou zeleninu, ořechy, rozinky, petržel, jahody, meruňky, pšeničné klíčky, semena tykve, pivovarské kvasnice, játra nebo ledvinky, v malém množství i červené víno, pro tento účel poslouží těžká vína nebo jsou v prodeji i speciální železitá vína.

Zhoubná anémie vzniká při nedostatku žaludečního enzymu, tělo tak nepřijímá dostatek vitamínu B12, který je nutný pro tvorbu hemoglobinu. Postihuje vegetariány, vliv má i užívání některých léků, porucha imunity, častěji ji mají lidé s krevní skupinou A. Je důležité zvýšiKlepněte pro větší obrázek t příjem potravin, obsahující vitamín B12 jako vejce, mléčné výrobky, játra a ledvinky. 

Nedostatek železa a vitamínů se upravuje tabletami a injekcemi. Pokud chudokrevnost má jinou příčinu, léčí se i tyto poruchy.

Při všech formách chudokrevnosti pomáhají šňávy z čerstvého špenátu, mrkve, kopřiv nebo křenu. Megaloblastická anémie vzniká díky nedostatku kyseliny listové, tu najdeme v játrech a čerstvé zelenině, často jsou postiženy těhotné ženy a starší lidé.

Dědičnou krevní poruchou je srpkovitá anémie, objevuje se od dětství, žloutne pokožka i oční bělmo, častá je i horečka a slabost po fyzické námaze. Nelze ji léčit ( výjimkou je v některých případech genetická léčba), ale udržovat pod kontrolou pravidelnými transfuzemi krve. Nemocní by se měli vyhýbat dehydrataci, dušnosti, chladu a vlhku.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Zaměřte se na relaxační pohybové aktivity, projděte se po lese anebo si vyjeďte na kole. Soustřeďte se na regeneraci vnitřních sil, neoplýváte zrovna přemírou energie. To vše se změní, jen…