Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Jste to, co jíte – to platí opravdu beze zbytku. Jídlo ovlivňuje naši chemickou rovnováhu, a tím pádem nejen to, jak se cítíme po tělesné stránce, ale i po psychické. Jídlem mnohdy zaháníme chmury, léčíme se, když je nám mizerně na duši. Které potraviny pomohou naší bolavé duši a přitom neublíží naší váze?

 

Jsou jídla, která jíte, protože vám chutnají, a způsobují tak libé pocity, což vaši náladu určitě také zvedne, pak jsou ale potraviny, které vám rozzáří úsměv na tváři i svým složením. Z nedávných výzkumů z vyspělých zemí včetně USA, Japonska nebo Norska vyplývá, že to, co přijmeme ve své potravě, je v přímé úměře k tomu, jak dobře se cítíme. Které potraviny nám tedy mohou pomoci?

Banány

Banány obsahují tryptofan – aminokyselinu, která se v těle mění v serotonin, který jistě znáte pod názvem hormon štěstí. Mají také velký obsah vitamínu B6, jehož nedostatek způsobuje špatnou náladu, a draslíku, který má vliv na správné fungování nervové soustavy.

Máte větší boky a stehna? Omezte tuky a kila půjdou dolů

Pokračování 2 / 10

Pomeranče

Pomeranče obsahují vitamín B8, který při pravidelném zvýšeném přísunu alespoň jeden měsíc dokáže zmírnit úzkost a panické stavy.

Pomeranč: Chutná prevence nejen proti rakovině

Pokračování 3 / 10

Kešu ořechy

Jsou to nejzdravější ořechy a navíc při konzumaci alespoň malé hrsti denně pocítíte zlepšení nálady. Kromě tryptofanu obsahují vitamíny skupiny B a hořčík, který zmírňuje napětí. Najdete v nich i niacin, který zlepšuje kvalitu spánku.

Ořechy: Vlašské pro zdravé srdce, mandle na imunitu!

Pokračování 4 / 10

Červené maso

I když je červené maso u nás pořád prezentováno jako nezdravé, podle australské studie pravidelnou konzumací jehněčího a hovězího masa snížíte procento svých splínů na polovinu.

Pokračování 5 / 10

Borůvky

Borůvky jsou plné antioxidantů a zbavují tělo volných radikálů. Jsou výbornou prevencí proti rakovině, ale i depresi.

Na každou nemoc je rostlina: Velký přehled bylin a jejich účinků

Pokračování 6 / 10

Celozrnné pečivo a těstoviny

Díky vyrovnávání hladiny krevního cukru se budete po jejich konzumaci cítit lépe. Svou roli hraje také těžší stravitelnost, takže pocit plného žaludku vydrží déle. Ten je propojený s pocitem štěstí.

Jezte těstoviny a zhubnete! Pozor ale na jejich přípravu. Jak to udělat, aby byly dietní?

Pokračování 7 / 10

Tučné ryby

Ryby obsahují spoustu omega 3 nenasycených mastných kyselin. Díky tomu jsou přírodním antidepresivem. Podle výzkumu už po měsíci pravidelné konzumace tuňáka se u pacientů s bipolární afektivní poruchou osobnosti dostavilo zlepšení.

Pokračování 8 / 10

Zelená zelenina

Zelená zelenina, jako je špenát, brokolice nebo kapusta, obsahuje hodně kyseliny listové, která je nutná pro dostatečnou tvorbu neurotransmiterů. Obsahuje také vysoký podíl minerálů potřebných pro dobré fungování nervové soustavy.

Pokračování 9 / 10

Červená paprika

Červená paprika nebo kiwi jsou pro psychiku výborné díky vysokému obsahu vitamínu C. Německá studie prokázala, že pokud máte v těle dostatečné množství tohoto vitamínu, snadněji zvládnete emoční turbulence a při rozčílení se rychleji uklidníte.

Pokračování 10 / 10

Kari

Kurkuma obsažená v kari koření má podle některých výzkumů antidepresivní účinky, pomáhá i na záněty v mozku a jeho regeneraci po úrazech. Kromě toho také zlepšuje paměť.

Doporučujeme

Články odjinud