Jak na geniální dítě

22. 5. 2001
Jak na geniální dítě
Každý rodič chce, aby mu z jeho děňátka jednou vyrostl mimořádně schopný a talentovaný člověk. Většina rodičů se soustředí především na výběr vhodné školy a v lepším případě šetří na léta studií. Podle rodičů je podstatné vystudování vysoké školy.

Jak na geniální dítě

Každý rodič chce, aby mu z jeho děňátka jednou vyrostl mimořádně schopný a talentovaný člověk. Většina rodičů se soustředí především na výběr vhodné školy a v lepším případě šetří na léta studií. Podle rodičů je podstatné vystudování vysoké školy. Důraz je kladen především na věk od 10 do 20 let.

Psychologové se však shodují v tom, že největší vliv na rozvoj inteligence, osobnosti a citových vztahů má prvních pět let života. Podle nich by se matka měla věnovat dítěti ještě v době, kdy je v bříšku.

Jak vychovat inteligentní dítě
V prvních měsících života by jste měli pečlivě sledovat vývoj dítěte. V každé odborné publikaci je popsáno, co by dítě mělo zvládat v jednom měsíci, ve třech atd. Sledujte také to své a snažte se mu pomoci a často cvičte. Ačkoli se to nezdá, motorický rozvoj je důležitý i pro rozvoj inteligence. Čím dříve se dítě začne samo pohybovat, tím dříve objeví mnoho zajímavých věcí a bude se učit.

Nezapomínejte na komunikaci. Dítě se nenaučí mluvit jen tak samo od sebe, mluvte na něj od prvních dnů, kdy přišlo na svět. Vše mu vysvětlujte, ačkoli tomu třeba nebude rozumět. Mluvte o tom, co právě děláte, co je vidět z okna, kam šel táta, proč jdete tam a tam, atd.
Mluvte s ním od mala jako s dospělým. Hlavně žádné šišlání nebo ňuňuňu. První rok povedete prakticky monolog, ale nenechte se odradit. Až ten malý drobeček začne mluvit, uvidíte, že toho ví o mnoho víc, než mnozí vrstevníci a slovní zásobu bude mít také lepší.
Nepřestávejte, ani když začne mluvit. Odpovídejte na veškeré otázky a neustále opravujte správnou výslovnost. Když dítěti neřeknete, že určité slovo vyslovuje špatně, bude ho takto vyslovovat stále.

Důraz na řeč je kladen především proto, že řeč je silně spojená s myšlením. Děti, které se rychle a dobře naučí mluvit a později číst a psát jsou zpravidla inteligentnější než ostatní. V několika prvních rocích života se také utvářejí mozkové spoje. Čím více je mozek v prvních letech života namáhán, tím více spojů se vytvoří a mozek pak pracuje efektivněji.

V pozdějším věku naučte děti barvy, názvy částí lidského těla, počítat. Vysvětlujte jim, jak co funguje, proč se určité věci dělají tak a jiné zas jinak. Vhodné jsou hry na zapamatování čehokoli.

Podporujte fantazii.
Fantazie je také velice důležitá pro rozvoj inteligence. Recept je jednoduchý. Místo sledování televize přečtěte dětem pohádky z knihy. Televize předkládá dětem již vytvořený svět obrázků a nenechává pro fantazii příliš velký prostor. Zkuste také naučit děti přijímat jiná média než televizi. Voďte je do kina, divadla na různá představení atp.

Veďte je ke zručnosti.
Učte děti malovat, modelovat, stříhat, lepit atd. Veškerá tvořivá práce je přínosná.
Nezapomeňte na fyzickou připravenost. Naučte děti sportovat, jezdit na kole, plavat, běhat, skákat, házet míč atd.

Takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Rad by mohlo být opravdu mnoho. Určitě přijdete sama na mnoho dalších. V každém případě nepodceňujte první roky života vašeho děňátka. Budete potřebovat ohromnou dávku trpělivosti, ale určitě se to vyplatí. Nezapomeňte na citové základy a lásku. Spořádaná rodina je pro citový rozvoj dítěte nejdůležitější.

autor: karel

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S příchodem teplejšího počasí se vám zlepšuje i výborná nálada a přibývá chuť do práce. Po pravdě jste trošku unaveni, ale vrháte se do řešení úkolů po hlavě. Nadřízený je s vámi dnes i po…

Nejčtenější články

Doporučujeme