100 gramů meruněk má jen 57 kalorií! Foto: iStock

 100 gramů meruněk má jen 57 kalorií! Foto: iStock

Meruňky během sušení hnědnou, pokud chcete, aby si zachovaly hezkou barvu, rozpůlené a vypeckované plody před sušením namočte do vody s citronem Foto: iStock
Skvělý je koláč s tvarohem a meruňkami Foto: iStock
Znáte  savarin? Recept najdete ZDE  Foto: iStock
Léto by nebylo bez meruňkových knedlíků Foto: iStock
6
Fotogalerie

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem a dovede k dokonalosti i sladké koblížky. Navíc tu domácí máte bez chemie.

Meruňky obsahují vysoké množství vitaminu A

Meruňky jsou nejen dobré, ale i velmi zdravé ovoce. Původním domovem tohoto sladkého zázraku je Čína, odkud k nám přišly přes Arménii. Tato cesta se podepsala i na jejich názvu, latinsky se jmenují armeniaca, možná v tom slyšíte i základ slova meruňka.

Užijte si meruněk dosyta v jejich čerstvé podobě, když si na svačinu dáte tři tyto drobné plody, získáte tak více než polovinu denní dávky provitaminu A. Uspokojíte tak svou chuť na sladké, přitom 100 gramů meruněk má jen 57 kalorií! Meruňky vám pomohou proti zácpě, na vysoký krevní tlak nebo si poradí i s křečemi, protože obsahují hodně draslíku. Výše zmíněný provitamin A, zvaný také beta-karoten, může i za oranžovou barvu meruněk – u lidí připraví pokožku na sluníčko a prodlužuje opálení.

Připravte si zásobu meruněk i na zimu. Samozřejmě se nabízí oblíbená meruňkovice, ale ani marmeláda či kompot nejsou k zahození. Tady jsou recepty.

Tady ve videu najdete recept na meruňkové pyré: 

Meruňková marmeláda

Slyšeli jste už o tom, že když při vaření do marmelády přidáte jadérka meruňky, bude marmeláda voňavější? Pecky rozpulte, vyndejte z nich jadérka a přidejte do směsi. Jen pozor, vlastní jádra pak vyndejte a raději je nejezte, obsahují sloučeninu amygdalin, která se po požití jader přeměňuje na kyanid. Sice se jádra prodávají i v obchodech se zdravou výživou a doporučují se jako alternativní léčba pro nemocné rakovinou, ale vyšším množstvím syrových jader se lze i otrávit.

Recept na meruňkovou marmeládu najdete ZDE.

Zavařovat můžete i v pekárně. Jak? Mrkněte SEM.

Meruňkový kompot

Budete potřebovat:
na 1 l vody 50 dkg cukru

Postup: Sterilujeme při 85 °C 15–20 minut dle zralosti meruněk, tvrdší plody můžeme sterilovat až 25 minut. Domácí meruňkový kompot vám pak v zimě připomene vůni léta.

Sušení meruněk

Meruňky během sušení hnědnou, pokud chcete, aby si zachovaly hezkou barvu, rozpůlené a vypeckované plody před sušením namočte do vody s citronem. Pak můžete meruňky sušit v sušičce nebo na sítech – na slunci budete potřebovat 6 dnů. Nebo je dejte na síto do trouby, teplotu nastavte nejprve na 50 °C, po 15 minutách na 60 °C. Pozor, meruňky pokládejte řeznou plochou dolů a vybírejte jen opravdu zralé plody.

Recept na meruňkové knedlíky najdete ZDE.

Uvažujete, že byste si vysadili na zahradě meruňku? Vše o jejím pěstování najdete ZDE.

Doporučujeme

Články odjinud