Jak načerpat energii ?

1. 6. 2004
Jak načerpat energii ?
Co nás o energii připravuje? Kdy musíme energii hodně vydávat k tomu, abychom zůstali vyrovnaní a vitální?

Změna počasí a prodlužování dnů také přináší více sluneční energie, kterou po dlouhé zimě potřebujeme. Přestože v posledních desetiletích není kvůli ztenčování ozonové vrstvy v atmosféře zdravé vystavovat se dlouhodobě přímému slunci, sluneční světlo zůstává pro naše fyzické i psychické zdraví nepostradatelné. V tomto směru nám jaro již pomáhá - přináší více slunce do našich dnů, my tento proces můžeme ještě podpořit.

Zejména mladí lidi, kteří nejsou se svým sexuálním životem spokojeni (nemají partnera, prožívají vztahovou krizi nebo mají komplikovaný vztah k sexu), mohou jarní nápor přírody prožívat jako frustraci, která je připraví o velký kus energie a vnitřní rovnováhy.

Kde jsou zdroje energie pro nás?

Čerpat životní sílu, která nám pomůže být vitální a ve vnitřní rovnováze, můžeme různými způsoby, záleží na našem naturelu. Než zmíním několik doporučení, připomenu, že tělo i duše jsou spojené nádoby, pokud něco uděláme pro své tělo, pomůžeme i psychice a naopak.

 • Energii nebudeme ztrácet, když podpoříme své fyzické zdraví. K tomu nepotřebujeme žádná kouzla, imunitu posílíme otužováním a přísunem vitamínů. Zní to asi banálně, ale i otužování může mít řadu podob a může být velice příjemné – plavání v bazénu, sauna…
 • Držet krok s přírodou můžeme aktivním pohybem – a to nejlépe v opět v přírodě. Turistikou, jízdou na kole či chcete-li procházkami mezi rozkvetlými stromy, nasytíme své smysly, zároveň si pořídíme fototerapii – blahodárné působení slunečního světla na náš organismus.
 • Sexuální frustraci někdy nemůžeme léčit sexem, je ale dobré si tento „žrout“ energie uvědomovat a dočasně toto nepohodlí nahrazovat jinak. Pro svou vnitřní rovnováhu můžeme čerpat energii pomocí různých relaxačních a koncentračních technik, velkou výhodu v tomto směru mají ti, kteří pravidelně cvičí Jógu.

  Základní relaxace inspirovaná Jógou (z Asie): místo užití - doma nebo jinde v klidné místnosti s tlumeným světlem výchozí poloha - vleže na tvrdší podložce, nohy mírně od sebe, ruce volně podél těla dlaněmi vzhůru postup - můžeme si zavřít oči, všímáme si nejprve míst, kde se naše tělo dotýká položky; ruce i nohy necháváme bezvládně ležet, cítíme v nich příjemnou tíži; všímáme si dechu, s každým nádechem proudí do našeho těla životodárná energie, s každým výdechem se naše celé tělo uvolňuje - dýcháme klidně a pravidelně na závěr se ještě zhluboka nadechneme, protáhneme se jako při probouzení a otevřeme pomalu oči…

  Progresivní relaxace (z USA): místo užití - doma, v kanceláři, skoro kdekoliv výchozí poloha - vsedě na židli postup - postupně napínáme a uvolňujeme svaly ve svém těle, můžeme projít celé tělo nebo podle potřeby některé části vynechat; postupujeme tak, že se zhluboka nadechneme, sval napneme, počítáme do tří a pak s výdechem povolíme; je dobré postup u jednoho místa opakovat dvakrát jak můžeme postupovat?

 • začneme třeba hlavou - čelo, pak obličejové svaly, žvýkací svaly
 • krční svaly, ramena
 • paže - zatneme bicepsy, dlaně a prsty - zatneme pěst
 • prsní svaly, břišní svaly, zádové svaly
 • hýžďové svaly, stehenní a lýtkové svaly, chodidla - zatneme prsty u nohou
 • nakonec ještě hluboký nádech, výdech a protažení

  Autogenní trénink (z Německa): (vyžaduje postupný nácvik po jednotlivých krocích, který může trvat až týdny, je dobré mít instruktora nebo si alespoň přečíst příručku)

  místo užití - při nácviku podobně jako v prvním cvičení, později už tolik na místě nezáleží výchozí poloha - vleže, autogenní trénink se dá provádět i vsedě na židli cvičení je rozděleno do jednotlivých kroků, týkajících se postupně různých částí těla,k nimž se vážou tyto formulky (při samostatném nácviku si je každý opakuje v duchu):

 • mé nohy jsou těžké, cítím tíži v nohách
 • mé ruce jsou těžké, cítím tíži v rukách
 • v nohách cítím příjemné teplo
 • v rukách cítím příjemné teplo
 • můj dech je klidný a pravidelný
 • cítím příjemný pocit tepla v oblasti svého břicha
 • mé srdce bije klidně a pravidelně
 • mé čelo je příjemně chladné cvičení končí tím, že si v duchu řekneme nějakou pozitivní formulku, která se může týkat něčeho pro nás důležitého, například "jsem klidný a sebevědomý" nebo třeba "Po ukončení relaxace se budu cítit svěží a odpočinutý"…

  Závěrem je třeba dodat, že pokud se budeme cítit bez energie delší dobu a tyto pocity budou doprovázeny špatnými náladami, problémy se spánkem a ztrátou zájmu o věci kolem nás, může jít o projev deprese a pak je vhodné svůj stav konzultovat s lékařem.

  zdroj: Dove

 • Témata článku:   

  Komentáře Zobrazit celou diskuzi

  Přečtěte si také

  Horoskopy

  Během září jste nezazářili, ale to se změní. Jen musíte upevnit své sebevědomí a věřit si na sto procent. Milí Raci, otevřete svou duši a nebojte se komunikovat s opačným pohlavím. Všichni…

  Nejčtenější články

  Doporučujeme

  Recepty pro vás Další recepty