Jak nachystat zahradu na jaro?

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.
Dříve než jarní slunce dobře prohřeje zem a květy se začnou ukazovat v celé své kráse, čeká každého zahrádkáře spousta práce. Na co byste měli myslet v první řadě?

Pokračujte v odstraňování sněhu z většiny rostlin, věnujte se řezům, plánujte výsevy a výsadbu, postarejte se o půdu a myslete rovněž na trávník.

1. NEBOJTE SE SNĚHU

Letošní zima je všelijaká. Zkraje byla poměrně suchá, a tak buďme vděční za to, že se v lednu na více místech objevila sněhová nadílka. Sníh a led jsou totiž skvělými zásobárnami vody, kterou půda potřebuje. Sníh také poskytuje rostlinám potřebnou „peřinu“ a ochrání je před silnějším mrazem. Nebojte se ho „stěhovat“ z míst, kde vám není k užitku, na ta, kde ho skutečně potřebujete (například vřesoviště). Pokud by se ho však nedostávalo a přišly velké mrazy, ochraňte rostliny nastýlkou.

Kdy sníh a led vadí? Led v jinovatce je krásný, ale silnější vrstva výrazně zvyšuje riziko zlomení větví. Také větší nadílka mokrého sněhu je pro rostliny hrozbou – nejvíce poškodí nesvázané sloupovité jehličnany, ale i další dřeviny se pod tíhou mokrého sněhu mohou ohnout. A někdy se už pořádně nenarovnají, případně dokonce zlomí. Proto je vhodnější sníh z dřevin opatrně sklepat. Nutné to není jen u smrků a některých jedlí, z nichž sníh díky uspořádání koruny sám sklouzne dolů.

2. CO MŮŽETE ŘEZAT

Dosavadní průběh zimy je mírný, proto jste možná už začali s řezy. Hlídejte si venkovní teplotu: nedoporučuje se řezat dřeviny při teplotě nižší než –5 °C. Nejprve se věnujte zdravotnímu řezu; stromy zbavte veškerých odumřelých, nemocných a zlomených částí. Poté zaměřte svou pozornost na jádroviny (jablka, hrušně, ale také jeřáby, kdoule, mišpule) a rovněž lísky. Na co pozor? Větve řežte vždy v místě, kde přirůstají ke kmeni nebo ke druhé větvi – v takzvaném větevním kroužku. Rozhodně nenechávejte žádné pahýly; stejně odumřou, ale než se tak stane, můžou být zdrojem chorob.

Naopak řez peckovin, jak užitkových, tak okrasných (švestky, slívy, mirabelky, třešně a višně, okrasné sakury, mandloně, meruňky a broskvoně), nechte na duben či počátek května, tedy na dobu, kdy budou kvést. Jinak by se rány po řezu nehojily. A ořešáky se řežou až v létě.

U keřů se věnujte udržovacímu řezu: vyřežte větve, které keř nadměrně zahušťují, a současně se zbavte těch nejstarších. A samozřejmě také nemocných, zlomených a odumřelých větví (zdravotní řez). Keře lze celkově zkrátit až o třetinu. Jsou-li však starší a opravdu husté, prospěje jim řez zmlazovací – celou rostlinu seřízněte nízko nad zemí, podle druhu na výšku 10 až 15 centimetrů. A pokud jste koncem ledna nestihli seřezat angrešty a rybízy, udělejte to v únoru, podpoříte tím tvorbu nových výhonů. Navíc tyto ovocné keře brzo raší, a je třeba to stihnout včas. Stáleplodící maliny seřízněte radikálně, těsně nad zemí.

Drobné řezné rány zejména u keřů není třeba zatírat, u stromů zatřete rány s průměrem nad 5 centimetrů stromovým balzámem. Pokud máte na zahradě mladé stromky, které jste vysadili vloni, současně s řezem tvarujte jejich korunku. Nevíte, jak na to? Objednejte si profesionálního zahradníka a získáte záruku, že se stromek bude dále správně vyvíjet.

Klepněte pro větší obrázek

3. VĚNUJTE SE TRÁVNÍKU

Ač se zdá, že v zimě netřeba se příliš starat o trávník, opak je pravdou. Prospějete mu už tím, že po něm v době, kdy mrzne, nebudete chodit. Proč? Jeho stébla jsou křehká a zlomila by se. Ovšem šlapat po něm byste neměli ani tehdy, když se počasí mění jako na kolotoči – chvíli je mráz a pak zase teploty stoupají nad nulu a sníh se rozmočí. Ve vlhké půdě snadno vytvoříte šlápoty nebo nechtěné cestičky.

Pokud jste skutečně pečliví, hlídejte si, na kterých místech sníh taje rychleji a kde zůstává. Tak snadno zjistíte případné propadlé plochy, a až sníh skutečně roztaje, dosypete je travním substrátem, kompostem nebo takzvanou travní náplastí (směsí substrátu a travního semene). Ovšem i na trávník se sněhovou pokrývkou můžete aplikovat rychle rozpustná dusíkatá hnojiva, třeba močovinu. A když sníh vůbec není? Pak na zelený pažit rozhoďte dolomitický vápenec na snížení kyselosti půdy.

4. VÝSEVY A VÝSADBY

V únoru je na výsadby ještě brzy, ale už si můžete vykopat a připravit výsadbové jámy. Dále se věnujte zejména výsevům a předpěstování rostlin u vás doma. V lednu a počátkem února se dají vysévat některé balkonovky (muškáty a petúnie) a rovněž letničky s dlouhou dobou vývoje (lobelka, nestařec, hledík, šalvěj…). Předpěstovat ze semínek sazeničky můžete samozřejmě i u mnohé zeleniny: rajčata, papriky, raný salát, ale třeba i brokolice, celer…

Co je podstatné? Místo u okna musí být dobře osvětlené. A kde není, tam si vypomůžete speciální zářivkou. Nemáte ji? V tom případě počkejte, až přijde březen; otužilé druhy zeleniny se pak dají vysévat na záhon a rajčata doma na parapetu ještě také dorostou.

Stejně tak z výsevů si lze pěstovat řeřichu a roketu pro rychlou spotřebu nebo rychlit pažitku z odložených starších trsů, případně si rovnou koupit mladé trsy. Ty si „pomůžou“ samy, porostou, i když nebudou tak dobře osvětlené.

5. JAK SE POSTARAT O PŮDU

Pokud je zemina rozmočená, neměli byste s ní vůbec pracovat. Zato jen mírně zmrzlou půdu můžete zrýt. Poznáte ji snadno – hlína se nebude lepit na rýč. Díky tomu získáte na jaře náskok, protože si volné záhonky připravíte předem. Co však stoprocentně můžete nyní v únoru dělat a přitom neřešit počasí, je příprava záhonků ve skleníku.

Nezapomeňte na přeházení kompostu a jak kompost, tak dobře uleželý hnůj se už teď dá rozvážet po zahradě na záhonky a k ovocným stromům.

A pokud jste přes zimu nechali na záhoncích kořenovou nebo odolnou listovou zeleninu, podle potřeby ji sklízejte. Sklizeň také usnadní sláma a prodyšná agrotextilie, kterou navíc budete záhonky chránit. Avšak je-li půda rozmočená, pod nohy si dejte prkenné latě.


KTERÉ ROSTLINY NEŘEZAT

Keře kvetoucí časně zjara, například zlatici lidově zvanou zlatý déšť, časné kaliny, šeříky a podobně, radikálně ořežte až po odkvětu. Růžím se věnujte na jaře: osvědčená rada zahradníků zní, že se řežou v době, kdy kvete zlatý déšť. Stejně tak v únoru neřežte stálezelené dřeviny typu cesmína či bobkovišeň. Živé ploty tvarujte nejdříve na konci února.


DALŠÍ ZIMNÍ PRÁCE

  • Plánujte. Nyní ještě máte dostatek času na vymýšlení proměn vaší zahrady. Připravte si plán rostlin, které chcete dosadit, uvažujte o obměně květinových záhonů, rovněž se zamyslete nad skladbou užitkových.
  • Pokud jste na podzim nestihli opravu nářadí a revizi zahradní techniky, věnujte se tomu nyní. Rovněž si připravte výsevní a výsadbové misky, pečlivě je vymyjte. Opravovat můžete i treláže pro popínavé rostliny.
  • Zakryjte chvojím choulostivé dřeviny, které by za teplých dnů mohlo ožehnout slunce. Když přetrvávají mrazy a současně sílí intenzita slunečních paprsků, tvoří se mrazové desky, zejména na dřevinách s hladkou kůrou. U stromů pomůže také zabělení kmene vápenným mlékem. Pokud byste na ochranu stromů nemysleli, hrozí popraskání kůry a poškození kmenů.
  • Je možné, že jste na podzim nestihli shrabat spadané listí. Udělejte to nyní. Platí to hlavně pro listy ovocných stromů – jestliže se v nich nacházejí zárodky houbových a jiných chorob, zamezíte tím jejich dalšímu šíření.
  • Vodní plochy čas od času průběžně zbavujte odumřelých rostlinných částí, a pokud se tvoří ledová krusta, je třeba ji prorážet. To nemusíte dělat, používáteli vzduchování, topné těleso nebo speciální čerpadlo.
  • Suché větve keřů odřežte až v úrovni půdy, aby nezůstávaly mrtvé pahýly.
  • Jak zajistit spolehlivé klíčení semínek? Použijte kvalitní výsevní substrát a zpočátku výsevy roste, abyste zálivkou nevyplavili semena.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jediná potíž, se kterou se budete muset potýkat, bude zvýšený stres. Kupodivu ani to na vás nebude mít tak negativní vliv, jak by se dalo předpokládat. Zmizet by měly i ty potíže, jež jste…

Nejčtenější články

Články odjinud