Jak napsat životopis, abyste získali práci snů

18. 11. 2015
Jak napsat životopis, abyste získali práci snů
Správně zpracovaný životopis je vstupní branou, která vám umožní najít práci podle vašich představ. Víte, co nesmí v žádném životopise chybět, čeho se vyvarovat a jak nejlépe prodat své dovednosti a znalosti?

Váš život na papíře

Než začnete psát životopis, vyplatí se udělat pořádek v písemnostech. Do jedné složky chronologicky zařaďte maturitní vysvědčení, osvědčení o zkouškách, výuční list nebo diplom. Druhá složka by měla obsahovat certifikáty z jazykových, počítačových nebo grafických kurzů, osvědčení o absolvování dalšího vzdělávání či rekvalifikace, případně dokumenty z postgraduálního studia. Do další složky opět chronologicky založte pracovní smlouvy, zápočtové listy a živnostenská oprávnění. Snažte se dodržet posloupnost od nejstaršího zaměstnání až k tomu současnému. Užitečnou pomůckou je i stručný seznam všech zaměstnání s výpisem od kdy do kdy jste v něm setrvali. Máte-li opravdu rádi pořádek, napište si na list papíru i seznam vašich kladných vlastností a zálib. To vše se vám bude při sestavování životopisu hodit a nebudete muset různé údaje složitě vyhledávat.

Jaký životopis je nejvhodnější?

Typy životopisů jsou všeobecně známé, ale neuškodí si připomenout některé z nich. Strukturovaný životopis je prakticky nejběžnější a zaměstnavateli nejžádanější. Jak napovídá už jeho název, je třeba dodržet jistou strukturu, jejíž vzor najdete na každém pracovním portále.

Kontextový životopis je souvislý text ve formě celých vět, které shrnují vaše osobní a profesní údaje. Vyžadují jej zaměstnavatelé především pro pozice, kde potřebují znát styl vyjadřování a gramatické znalosti uchazeče. Kromě perfektního písemného projevu musí tento životopis obsahovat všechny údaje, které se uvádějí ve strukturovaném životopise.

Alternativní nebo kreativní životopis je poměrně nový typ životopisu, který může zaměstnavatel vyžadovat zejména v různých kreativních zaměstnáních, jako marketingový pracovník, web designér, grafik apod. Kreativní životopis může mít formu plakátu, prezentace nebo jen jednoduchého textu, který je obohacen o grafické prvky. Navzdory uměleckému zpracování je i zde nutné uvést všechny potřebné údaje. Takovým životopisem můžete zaměstnavateli ukázat, že máte skutečně fantazii, jste jiný než ostatní a právě vy jste vhodným kandidátem na kreativní pozici.

Umění prodat to nejlepší

Je třeba si uvědomit, že životopis je vaší vizitkou, která vás prezentuje, pomáhá prodat vaše schopnosti, dovednosti, kvalifikaci a pracovní zkušenosti. Je důležité mít na paměti skutečnost, že životopis by měl zaměstnavatele upoutat a zaujmout. Buďte pozitivní a raději vynechte informace, které hovoří ve váš neprospěch.

 • Nedílnou součástí každého životopisu jsou základní údaje, to znamená: jméno a příjmení, popřípadě titul, adresa trvalého pobytu a korespondenční adresa, kontaktní telefonní číslo a email. Za těmito informacemi by mělo následovat datum narození, popřípadě rodinný stav.
 • Kvalifikací se rozumí nejvyšší ukončené vzdělání. Uveďte typ školy, obor, který jste vystudovali, typ závěrečných zkoušek a samozřejmě nezapomeňte uvést časový rozsah studia. Do této části můžete uvést i důležité kurzy, stáže, rozsáhlejší semináře, které jste absolvovali.
 • Dalším velmi důležitým bodem životopisu je přehled praxe a minulých zaměstnání. Přehled dosavadních zaměstnání vždy začněte tím, co jste dělali naposledy a postupujte pozpátku. Zaměstnavatele zajímá to, co jste dělali nedávno a ne kdysi. Jak daleko do minulosti půjdete, záleží jen na vás. Kromě uvedení názvu zaměstnavatele a pozice, kterou jste zastávali, uveďte také hlavní body své pracovní náplně.
 • Do položky schopností a dovedností uveďte své jazykové znalosti a úroveň těchto znalostí, zda umíte pracovat na PC, konkrétně jaké programy ovládáte, zda jste vlastníkem řidičského oprávnění. Při uvádění jazykových znalostí se vyhýbejte použití slov “aktivně” a “pasivně”, raději je nahraďte “začátečník”, “pokročilý”, “rodilý mluvčí” nebo “základní”, “dobrá”, “vynikající” znalost. Uveďte své schopnosti a dovednosti, kterými si můžete u zaměstnavatele zvýšit možnost úspěchu, jako například: zda máte dobré komunikační schopnosti, jste flexibilní, ochotni se dále vzdělávat, umíte jednat s druhými lidmi, zkrátka představte se v co nejlepším světle. Dovednost a schopnost vyhovět požadavkům zaměstnavatele podpoří i ukázky vaší práce.
 • Posledním bodem strukturovaného životopisu jsou osobní zájmy a vlastnosti (například: hraji šachy, luštím kvízy, cestuji, věnuji se cyklistice apod.). U vlastností se vyplatí být stručný a vyzdvihnout vaše pozitivní rysy, což je týmová práce, samostatnost, flexibilita, rychlé rozhodování a další vlastnosti, kterými se můžete pochlubit.
 • Na závěr životopisu uveďte tzv. reference, tzn. jména a způsob kontaktu na osoby, které vás potencionálnímu zaměstnavateli mohou doporučit. Vybírejte kontakty pečlivě a napište kontakt jen na ty, kteří vás budou hodnotit kladně.
 • Samostatnou kapitolou je vaše fotografie, která má být co nejaktuálnější. (Do životopisu se většinou vkládá do levého či pravého horního rohu). Nejvhodnějším portrétem je fotografie z občanského průkazu či pasu, ale na vystřiženou hlavu z momentky raději zapomeňte.

Životopis na míru

Vytvořte si samostatný životopis pro každý typ zaměstnání nebo pozici (například když se hlásíte na dvě pozice „Administrativní pracovnice“ a „Asistentka auditora“). Upravte každý svůj životopis tak, aby byl přesně vytvořený pro danou pozici. A nezapomeňte na jasnou strukturu, přehlednou úpravu, klíčové body a fakta. Pro přehlednost je zvýrazněte kurzívou nebo tučným písmem.

Na maličkostech záleží

V životopise se vyjadřujte spisovnou češtinou a používejte terminologii vhodnou pro daný obor. Několikrát zkontrolujte, zda text neobsahuje pravopisné chyby. Zvolte jeden typ písma, podle potřeby měňte pouze jeho velikost, popřípadě použijte kurzívu či tučné písmo. Nešetřete místem a rozvrhněte stránku tak, aby byl text přehledný.

Kterým chybám se vyhnout?

 • V životopisu nikdy neuvádějte důvod, proč odcházíte od současného zaměstnavatele. Takové informace můžete poskytnout během pohovoru
 • Nepoužívejte zkratky. Profesionálním nebo technickým žargonem pište jen tehdy, pokud jde o jazyk relevantní k pozici, o kterou se ucházíte
 • Nenechávejte mezi zaměstnáními časové mezery. Časové údaje raději uveďte v rocích než v měsících a rocích
 • Zvažujte, jaké zájmy a koníčky do životopisu napíšete. Z nebezpečných a riskantních sportů (jako je například bungee jumping, parašutismus) zaměstnavatel nadšen asi nebude. Pro něho z toho kouká jen častá či dlouhodobá pracovní neschopnost
 • Pokud se ucházíte o místo v zahraniční firmě, kde požadují životopis v cizím jazyce, nesvěřte tuto úlohu překladateli. Je totiž pravděpodobné, že přijímací pohovor bude veden v cizím jazyce. Jestli ho neovládáte, dostanete se do trapné situace, proto jazykové znalosti uvádějte pravdivě
 • Před odesláním emailu si zkontrolujte, zda je životopis v příloze stejně jako ostatní dokumenty, například reference či ukázky vaší práce

Kde najít dobrou radu Vzorů, předloh i rad, jak má životopis vypadat, je na internetu nepřeberně. Například na portálu www.prace.cz najdete aplikaci on line, která vás podrobně provede celým procesem. Na výběr jsou šablony pro různé typy životopisu, jazykové verze a hotový životopis lze vytisknout, uložit v pdf či poslat e-mailem.

Aktualizace vašeho CV je samozřejmostí. Podobné rady objevíte i www.jobs.cz, www.profesia, www.dobraprace.cz, www.spravnykrok.cz, www.jobdnes.cz, či řadě dalších pracovních portálů. A pokud vám komunikace s internetem nevyhovuje a dáváte přednost živému kontaktu, neostýchejte se navštívit některou z personálních agentur a požádat o konzultaci. Rozhovor s odborným konzultantem, kontrola a konzultace vašeho životopisu přes portál Kariéra spol. s r.o je zpoplatněn, ale drobná částka vám ve výsledku přinese mnohem více.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše pracovní nasazení se v pátek malinko zlepší a nadřízený je klidnější. Nebojte se, už od pondělí se dočkáte reálnějšího myšlení. Proto si teď užívejte své fantazie. Jen nezapomínejte…

Nejčtenější články

Doporučujeme