Jak nejlépe zahnat podzimní chmury?

9. 11. 2012
Jak nejlépe zahnat podzimní chmury?
Mysl a tělo by měly fungovat v dokonalé harmonii. Jenže obvykle tomu tak není. Tělo ještě docela zklidnit umíme, ale s duší si často vůbec nevíme rady. Příroda nám ve své štědrosti nadělila spoustu rostlin, které nám dokážou podat pomocnou ruku i v chvílích, kdy je nám smutno, jsme podráždění, vyčerpaní, vystrašení nebo úplně zlomení.

Stres nás provází den co den

V silných stresových nebo jinak zátěžových situacích začne organismus vyplavovat větší množství hormonů kortizolu a adrenalinu. Jejich zvýšená produkce je v podstatě pozitivní reakce, protože pomáhají organismus zvládnout stresovou situaci. Pokud ale přetrvává vnitřní tlak a napětí delší dobu, získává stresová situace velmi negativní charakter a následkem mohou být - celkové vyčerpání, silná nervozita, úzkosti. Když už je organismus natolik oslaben, začne tělo upozorňovat nejrůznějšími zdravotními problémy, jako jsou migrény, zvýšený krevní tlak a cholesterol, nespavost, žaludeční problémy. Stres navíc velmi oslabuje imunitní systém těla, což může mít pro organismus katastrofální následky.

Které bylinky nám můžou pomoci?

Antistresový čajík:

Potřebujeme: 1 díl květu lípy, 1 díl květu heřmánku, 1 díl květu jetele, 1 díl kořene kozlíku

Postup: Bylinky smícháme dohromady, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.

Kvalitní strava a pitný režim je základ!

Největší podíl by měl patřit zelenině, ovoci, luštěninám, celozrnným výrobkům a také zdravým tukům, které obsahují nenasycené mastné kyseliny – omega-3 a omega-9. Ty najdeme v olivovém oleji, oříškách, mandlích, seznamu, lnu, dýňových semenech, pupalce či brutnáku. Tyto tuky pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do organismu vitaminy a minerály, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů.

Nezapomínejme na pravidelný přísun vitamínů a minerálů

Vitaminy A, C, E a ještě řadu dalších cenných látek obsahuje v přírodní podobě rakytník řešetlákový. Ten je běžně k dostání v podobě čaje, sirupu či šťávy.

Kyselina listová, jeden z vitaminů skupiny B pomáhá udržovat červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů. Kyselina listová je podporována vitaminem B12, který má příznivý vliv na správnou funkci mozku. Vitamin B12 je velmi důležitý, jeho nízká hladina může vést až k poškození nervů a demenci. Celou skupinu vitaminů B obsahují například pivovarské kvasnice, které jsou k dostání v lékárnách či obchodech se zdravou výživou.

Na ochranu pevnosti kostí, svalů nervů, srdce a vlastně celého organismu, je nutné pravidelně doplňovat především vápník, hořčík, zinek a železo. V přírodní podobě jsou tyto minerály obsaženy v oříškách, dýňových semenech, mandlích, sezamu, karobu či melase.

Aromaterapie – pomáhá uvolnit smysly

Při stresovém vypětí organismu nás mohou zklidnit vůně levandule, bergamotu, meduňky, neroli, ylang-ylangu, santalu, kadidla, myrty, jalovce. Používáme je do aromalampy, k masážím či koupelím.

Bachovy květové esence – nastolují rovnováhu mezi tělem a duší Květové esence pomáhají při všech stavech psychického podráždění. Stačí je namíchat podle vlastních momentálních pocitů.

Tanec nás rozzáří

Vědecké výzkumy potvrdily, že lidé, kteří pravidelně tančí, mají mnohem méně problémů s psychickým vypětím a stresem. Je to dáno tím, že při tanci se „podvolíme“ hudbě, což nás zharmonizuje, ale zároveň vybijeme přebytečnou energii a cítíme se pak úžasně. Vždyť i většina dynamických meditací je založena na tanci.

Milování přináší radost

Milování přirozeným způsobem pomáhá vyčistit přetížené tělo i mysl. Tato „láskyplná procedura“ se doporučuje provádět alespoň 2 x týdně.

Nervozita,vnitřní neklid, podrážděnost a zlost

Obvyklou příčinou nervozity a přetrvávajícího vnitřního neklidu je zahlcení podněty a také fyzické nebo psychické přetížení. Obvykle k nim patří například konflikty v partnerských vztazích, rodině, problémy v zaměstnání, finanční starosti. K neurotickým potížím může vést i špatně naplánovaný program dne a celkově nevyvážený způsob života. Postižení jedinci jsou často roztěkaní, hektičtí a neustále podráždění. Velmi často se u nich začínají projevovat i další příznaky jako například rozechvěnost, bolesti hlavy, bušení srdce, problémy se zády, pískání v uších, třes končetin, problémy s koncentrací a spánkem.

Čím si můžeme v těchto případech pomoci?

  1. Strukturujeme si svůj všední den a udělejme si časový harmonogram úkolů, které máme vyřídit. Takto si zachováme přehled a nebudeme zbytečně plýtvat silami.
  1. Do všedního dne je dobré vkládat přestávky a dopřávat i si fáze klidu.
  1. Alespoň 3 x týdně si naplánujme 1 hodinu pohybové aktivity.
  1. Každý večer si dopřát aspoň 30 minutovou procházku svižnou chůzí.
  1. Dvakrát týdně si „vyčistit mysl“ relaxací nebo meditací.
  1. Pravidelně se nechejme hýčkat příjemnou masáží. Pomůže uvolnit svalstvo stažené nervozitou, čímž se lépe dostavuje vnitřní klid a vyrovnanost.
  1. Důležitá je i kvalitní strava s dostatkem živin.
  1. Dopřávejme si 7-9 hodin denně kvalitního spánku.

Pomůžou nám i bylinky

Čajík na uklidnění:

Potřebujeme: 1 díl meduňky, 1 díl chmelových šišek, 1 díl máty, 1 díl třezalky

Postup: Bylinky důkladně promícháme a pak 1 lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme dle potřeby.

Jak si ještě můžeme posílit organismus?

Masáže kartáčky

Tento druh masáže oživuje krevní oběh a podporuje tak správný tok energie tělem. Pravidelně ráno a večer si po dobu 20 minut masírujeme celé tělo měkkým masážním kartáčkem.

Léčba světlem

Podrážděnost a únavu může zmírnit pobyt na jasném, ostrém světlem, sníží se tím hladina mozkové látky melatoninu a naopak se zvýší hladina serotoninu, který má rozjasňující a povzbuzující účinky. V zimním období si můžeme pomoci například slunečními konektory nebo žárovkami s plným spektrem, které imitují odpolední slunce.

Čemu bychom se měli raději vyhnout?

Vyhýbejme se raději nadměrné konzumaci alkoholu, černé kávy a nikotinu, protože tyto látky sice dovedou krátkodobě nabudit euforii, ale stav vyčerpání se později ještě zhorší.

Jestliže pocity vnitřního neklidu a nervozity dlouhodobě přetrvávají, je vždy dobré poradit se s odborníkem.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V úterý rozjedete kolotoč profesních úspěchů. V druhé polovině ledna se vám bude také dařit, ale už na sobě musíte více pracovat! Pamatujte si, že štěstí přeje připraveným, tak nic…

Nejčtenější články

Doporučujeme