Jak nemít rozpraskané ruce, když si je musíme pořád mýt kvůli epidemii?

Jak nemít rozpraskané ruce, když si je musíme pořád mýt kvůli epidemii?

Pečlivé mytí rukou je v době epidemie koronaviru jedním ze základních prostředků, jak se před nemocí chránit. Zároveň ale časté máčení v horké vodě způsobuje vysychání kůže. Například používání savých ručníků místo sušáků a hrubých látkových ručníků zabraňuje oděrkám. Co dalšího můžete udělat?

Vysušená kůže praská

Po vypuknutí koronavirové epidemie, která způsobuje nemoc COVID-19, v podstatě všichni neustále vybízí k častému a důkladnému mytí rukou. „Ať už se jedná o rozšiřující se koronavirovou pandemii, nebo v podstatě jakoukoliv jinou chřipkovou epidemii či šíření nachlazení, je mytí rukou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit přenosu infekcí. Bohužel však mýdla a mytí samotné zároveň poškozují mikrobiální flóru, která na našich rukou působí jako ochrana,“ vysvětluje profesor dermatologie Adam Friedman. Podobné je to i s neustálým používáním dezinfekce.

Pokračování 2 / 9

Chraňte své ruce

Kůže na rukou se tak začne nejdříve vysušovat, pokud jí nevěnujete dostatečnou pozornost, bude se její stav postupně zhoršovat. Vysušená kůže snadněji praská, objevují se záděry a mikrotrhlinky. Neustálé namáčení však neumožní jejich zhojení, a tak se stav kůže dále zhoršuje. To se nyní děje i zdravotníkům, kteří čistotu rukou dodržují skutečně důsledně. Italští zdravotníci například mají ruce do krve rozleptané. Jak tedy chránit své ruce a starat se o ně, abyste nemuseli zbytečně trpět bolestí.

Pokračování 3 / 9

Uberte na teplotě vody

Abyste měli ruce skutečně čisté, je potřeba je mýt mýdlem dostatečně dlouhou dobu. Nejméně pak 20 sekund, 30 je ještě lepší. Je však třeba důkladně „odrbat“ každý kousek kůže, tedy i mezi prsty, na hřbetech rukou, na špičkách prstů… „Teplota vody oproti tomu zas tak velkou roli nehraje. Panuje obecně vžitá představa, že horká voda smyje bakterie lépe než teplá, není to ale pravda. Teplá voda bohatě stačí. Horká voda může zvýšit negativní účinky dráždivých přísad v mýdlech, navíc vysušuje a odmašťuje pokožku,“ tvrdí Friedman.

Pokračování 4 / 9

Vyberte vhodné mýdlo

Většina mýdel sice pomůže ruce dobře omýt, ale svým složením jejich stav zhorší. Zaměřte se tedy na složení mycích prostředků – je lepší mýdlo se smetanovou konzistencí a takové, které obsahuje glycerin a lanolin. Obě látky působí proti vysušování. Zapomeňte na mýdlo v kostce. Pojivo, které drží mýdlo pohromadě, má přirozeně vysoké pH, což opět ruce vysušuje víc, než je nutné. Tekuté mýdlo bude v tomto případě lepší volbou.

Pokračování 5 / 9

Zvlhčujte pomocí krémů

„Nedostatečně osušená voda z rukou působí jako magnet, který k sobě přitahuje další vodu až z nejhlubších vrstev pokožky. Ta se vypařuje do okolí a ruce jsou ještě vysušenější. Abyste tomu zabránili, naneste ihned po mytí krém na ruce,“ vysvětluje odbornice v péči o pleť Renée Rouleauová. Doporučuje používat krémy nebo masti spíše než pleťové vody. Ty obsahují příliš mnoho vody, a tedy nebrání vysušování pokožky. Lokálně používané krémy jsou podle ní zcela zásadní v ochraně před narušováním kožní bariéry.

Krémy totiž obnovují bariérovou funkci kůže, vytváří na ní ochranný film, zvyšují obsah vody v pokožce, zklidňují ji a vyplňují drobné vrásky, a tak zlepšují vzhled i strukturu kůže. Budete-li vybírat vhodný krém, zaměřte se na tyto látky: kyselina lanolinová, kyselina stearová, triglyceridy kyseliny kaprylové/kaprinové, minerální olej, parafin, vazelína, cyklomethikon, dimethikon, pyrrolidin sodný, karboxylová kyselina, laktát, močovina, glycerin, med, sorbitol... Mazat ruce je třeba nejen před spaním, ale po každém mytí a vlastně kdykoliv cítíte, že jsou vysušené.

Pokračování 6 / 9

Nasaďte rukavice

Teď nemyslíme ty gumové nebo jednorázové, které vás mají ochránit před nákazou, ale bavlněné. Jakmile na umyté ruce nanesete krém, nasaďte alespoň na hodinu bavlněné rukavice. Povrchová vlhkost se tak dostane do hlubších vrstev kůže. Pokud máte ruce skutečně hodně vysušené, naneste na ně před spaním hustý výživný krém a rukavice nechte působit přes noc. Nezapomínejte na rukavice ani v chladném a větrném počasí, protože zabráníte větru v dalším vysušování.

Pokračování 7 / 9

Poranění ošetřete co nejdřív

Pokud trpíte kožním onemocněním, jako je ekzém nebo psoriáza, a začne se vám pokožka na rukách kvůli častému mytí ještě více vysušovat, sáhněte po „těžkém kalibru“. Na postižené oblasti naneste vazelínu nebo přímo krém z lékárny. „Ochráníte tak a zklidníte postiženou oblast, dopřejete jí čas se zhojit,“ vysvětluje Rouleauová. Pokud se vám udělaly hluboké záděry, použijte tekuté náplasti. Jde o skvělý způsob, jak udržet okraje rány u sebe a urychlit tak hojení ranky.

Pokračování 8 / 9

Vyměňte dezinfekci za mýdlo

V případě, že jsou vaše ruce příliš vysušené, používejte na čas dezinfekci. Dopřejete tak kůži možnost se zotavit. Dezinfekci však není vhodné používat před jídlem nebo v okamžiku, kdy jsou ruce skutečně špinavé.

Pokračování 9 / 9

Důkladně ruce osušte

Za normálních okolností je ručník dostatečným způsobem, jak osušit ruce. V časech, kdy myjete ruce i 30krát denně, je však lepší ručník papírový. Dokáže vaše ruce osušit jemněji, takže nedochází k narušení pokožky. Nechcete-li papírové ručníky, myslete na důkladnou čistotu těch textilních. Měli byste je měnit každé tři dny a každý člen domácnosti by měl mít svůj.

Koronavirus online

Doporučujeme

Články odjinud