Jak o svátcích nezlenivět? Vyrazte na zajímavý výlet

25. 12. 2012
Jak o svátcích nezlenivět? Vyrazte na zajímavý výlet
Sváteční období většina z nás tráví s rodinou v klidu domova a jediným pohybem je často několik kroků mezi stolem a lednicí. Na pořádnou procházkou rodiny často vyrážejí až na Nový rok – a pak také nastává doba předsevzetí plných odhodlání zhubnout. Zkuste během Vánoc nezlenivět. Najděte si ve svém okolí zajímavou akci, která vás od televize vytáhne na čerstvý vzduch.

Přichystali jsme pro vás zajímavé tipy, ať jste z kteréhokoli koutu republiky. Pro každý kraj jsme vybrali jednu akci, na kterou můžete vyrazit sama i s celou rodinou.

Karlovarský kraj

Aquaforum Františkovy Lázně nabízí plavecký bazén, relaxační bazén s řadou atrakcí, vnitřní i venkovní vířivky, tajemnou barevnou jeskyni, tobogány nebo saunu. Pokud byste sportu neměla dost, zajděte si do fitnesscentra ve stejné budově nebo se vydejte na lekci zumby či třeba aquaaerobiku. Tam se můžete objednat i na některý z mnoha druhů masáží nebo do další sauny. V areálu je i restaurace a kavárna. Na procházku si pak můžete zajet do nedaleké rezervace Soos, známé svými bahenními "sopkami" mofetami. V zimě je oficiálně zavřeno, celý areál je ale volně přístupný.

Plzeňský kraj

V létě zoologické zahrady praskají ve švech, ale jak často zavítáte za zvířaty v zimních měsících? I v tomto období má ale zoo své kouzlo a její obyvatele najednou uvidíte ve zcela jiném prostředí. Plzeňská zahrada patří mezi nejkrásnější a nejmodernější v Česku. Navštivte ji třeba na Silvestra – chytíte si silvestrovskou zlatou rybku, dostanete dárek, projdete si silvestrovskou naučnou stezku, to vše navíc za poloviční vstupné. To platí i na Nový rok.

Jihočeský kraj

Vydejte se na první a jedinou naučnou stezku v korunách stromů v České republice. Nová atrakce je na vrchu Kramolín v Lipně nad Vltavou teprve od července a rozhodně stojí za to se po ní projít. Mohou na ni kočárky i lidé na vozíku, dole musí počkat jedině váš čtyřnohý miláček. Začíná se kousek od země a postupně vystoupáte až do výšky 40 metrů na vyhlídkové věží. Po cestě si můžete vyzkoušet různé atrakce včetně chůze po síťové podlaze, ze které se slabším povahám zatočí hlava, a na závěr sjedete dolů nejdelším suchým tobogánech v Česku.

Ústecký kraj

Opravdovým přírodním unikátem, který láká jakousi tajemnou aurou, je vrch Boreč v Českém středohoří. I v těch nejkrutějších mrazech tam z puklin v zemi stoupá teplá pára. Díky tomu se v okolí puklin nikdy nedrží sníh. Boreč přitom není sopka, jak by se mohlo zdát. Celá záhada má úplně jiné vysvětlení. Vrch je puklinami doslova protkaný. A tak dole u úpatí nasává studený vzduch, který se cestou vzhůru ohřívá a nahoře vychází mnohem teplejší – až o 16 stupňů. Na vrchol vede naučná stezka o délce tří kilometrů.

Liberecký kraj

Zejména pro rodinný výlet je jako stvořený DinoPark v Liberci. Nová atrakce funguje teprve od února a v areálu obchodního centra Plaza nabízí 70 modelů ve třiceti scénách. DinoPark připravil pro návštěvníky speciální efekty, které v ostatních českých dinoparcích nemají obdoby. Můžete se těšit na umělou mlhu, tropický déšť, laserová světla, věrné zvukové projevy dinosaurů i velmi realistický pohyb všech modelů. DinoPark je koncipován jako putování od Velkého třesku po všech jednotlivých pravěkých obdobích.

Středočeský kraj

Mirakulum, to je místo plné her, kde se nejen dětské fantazii meze nekladou. Najdete ho v Milovicích nad Labem. Jedinečný naučně-zábavný park se inspiroval v zahraničí a pro své návštěvníky připravil atrakce, které ocení ti nejmenší i jejich rodiče. Jsou jimi mimo jiné kouzelný hrad s katakombami, obří pískoviště, přírodní bludiště, kontaktní zoo či lanové centrum.

Praha

Počet zajímavých míst a atrakcí v Praze je snad nekončený. Jedním z mnoha tipů může být třeba Planetárium – i pro „nevědce“ to je skutečně zážitek! Pražské planetárium patří k největším na světě a jeho návštěva dokáže navodit dokonalou iluzi vesmíru. Tu zažijete třeba v sále Cosmorama, který má největší projekční plochu v České republice – 843 metrů čtverečních. Za zmínku stojí i Experimentální zahrada, kde probíhají pokusy pěstovat rostliny i v jiném než půdním prostředí, aby mohly sloužit lidem při letech do Vesmíru.

Pardubický kraj

Génius Jára Cimrman zanechal svou stopu snad ve všech koutech Česka, a výjimkou není ani východočeský Letohrad. V malém muzeu ve sklepení letohradského zámku najdete mimo jiné i důmyslně zařízenou mistrovu světničku, ale také plakáty k představením Divadla Járy Cimrmana a mnoho divadelních relikvií. Nechybějí ani dětské fotografie samotného Cimrmana. Po prohlídce muzea můžete ještě vyrazit na Cimrmanovu rozhlednu, která se nachází v Březové nad Svitavou.

Královéhradecký kraj

Hradec Králové sice nemá zoo, zato má obří akvárium. Bylo otevřeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní Evropě a dodnes je největším sladkovodním akváriem v tomto regionu. Zaměřuje se na oblast Jižní a Střední Ameriky. Žije v něm přes 500 ryb více než čtyřiceti druhů a tisíce mláďat. Vše můžete pozorovat i pod hladinou díky tunelu, který akváriem vede. A po prohlídce je k dispozici třeba sauna nebo posilovna a také restaurace.

Jihomoravský kraj

V Brně se po náročné rekonstrukci v únoru znovu otevřela slavná vila Tugendhat. Jedinečné dílo funkcionalistické architektury, jehož autorem je Ludwig Mies van der Rohe, patří na seznam památek kulturního dědictví UNESCO a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Vila je zajímavá i pohnutou historií, která je s ní spojena, ať už jde o rodinu Tugendhatových, pro kterou byla postavena, nebo o samotné osudy domu. Prohlídku vily a její zahrady můžete obohatit i o čistě technický okruh, který ke kráse stavby přidá i obdiv nad výjimečností jejího zařízení.

Moravskoslezský kraj

Turistika, dobrodružství i trochu historie - to vše na vás čeká, když se vydáte do Štramberka a poté k volně přístupné jeskyni Šipka. Ta se celosvětově proslavila nálezem čelisti neandertálského dítěte. V roce 1880 ji tam, stejně jako další předměty z doby bronzové, našel profesor Maška, a dokázal tak, že jeskyni obývali pravěcí lidé. Kromě nich tam však postupně žilo i na 130 druhů živočichů. K jeskyni se dostanete ze Štramberka po Lašské naučné stezce. Po návratu se můžete odměnit proslulou pochoutkou Štramberské uši, a pokud je vám i to málo, vydejte se ještě do muzea Tatry v Kopřivnici.

Olomoucký kraj

Hrady a zámky v Česku už několik let nedrží jen letní sezónu, ale návštěvníky rády uvítají i v zimních měsících. Během svátků si navíc často připraví i zajímavé akce. V Olomouckém kraji si můžete udělat hned několik takových výletů. Zkuste třeba hrad Šternberk, kde se 25. prosince konají Poetické Vánoce plné historie, vánočních tradic, hudby a zpěvu koled. Na vánoční atmosféru láká i hrad Bouzov, kde se můžete těšit na živý Betlém a vánoční dílnu pro děti. A do třetice se můžete vydat na vánoční prohlídku na zámku v Náměšti na Hané. Hrady také pořádají silvestrovské oslavy.

Zlínský kraj

Už jste někdy byla v poláriu neboli kryosauně? Určitě si vybavíte, jaká je vám zima, když je venku "jen" třeba minus deset stupňů, natož když v noci teploty klesnou třeba k minus dvaceti. A teď si zkuste představit, že dobrovolně vkročíte do komory, kde své tělo vystavíte teplotě až -170 stupňů Celsia! Pokud však toto trápení vydržíte doporučené dvě až čtyři minuty, můžete se těšit na téměř zázračné účinky, jako je posílení organismu, zlepšení imunity, prevence proti nejrůznějším nemocem včetně psychických potíží. Kryoterapie pomáhá i při poruchách spánku - a jedna procedura vydá za čtyři hodiny intenzivního cvičení v posilovně! Kryosaunu v centru Solanka ve Zlíně navíc můžete zkombinovat s pobytem v solné jeskyni, která dokonale supluje přímořské klima.

Kraj Vysočina

Tip na vánoční výlet na Vysočině je jasný: Třešť, město betlémů ležící nedaleko Jihlavy. Už přes 200 let se tady udržuje tradice, kdy se betlémy staví v místních rodinách. Každoročně od 25. prosince až do 2. února je tak přímo v domácnostech k vidění na 15 překrásných betlémů. Místní je budují v komorách, dílnách i garážích a návštěvníky rádi uvítají. Třešťské betlémy jsou tvořeny ze dřeva, mechu a dalších přírodnin. V infocentru získáte plánek města s označením jednotlivých domů. Další betlémy navíc můžete vidět ve stále expozici Spolku přátel betlémů.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně se nacházíte ve fázi, kdy vás nic nebaví. Jste tak trochu mimo. Slabší nervy vyřešíte jen klidem, odpočinkem, příjemnou společností anebo sportem. Rozhodně ne hádkami a věčnými…

Nejčtenější články

Doporučujeme