Jak odletět na last minute a přitom nenaletět?

7. 7. 2013
Jak odletět na last minute a přitom nenaletět?
Chystáte letos vybírat svou dovolenou ze zájezdů na poslední chvíli? Pak se vám jistě budou hodit rady, jak se při hledání nespálit a vytoužené volno si opravdu užít.

Nesnášíte dělat věci na poslední chvíli? Deptá vás ten stres „honem honem“? Pak zřejmě patříte mezi drtivou většinu, která nemá honění termínů jako adrenalinovou zábavu. Přesto se ale najde věc, která se vyplatí na poslední chvíli – dovolená. To, co kdysi vzniklo z nouze cestovních kanceláří, aby doprodali volné zájezdy těsně před odjezdem, se stalo samostatným fenoménem a pro mnohé z nás jediným způsobem, jak se za slušné peníze dostat na dovolenou. Jako vše, i tato „mince“ má dvě strany.

Stejné služby za mnohem méně peněz

Máte-li nervy ze železa a šéfa, který vám podepíše dovolenku klidně den předem, pak můžete citelně ušetřit. Musíte mít na zřeteli, že v případě last minute hraje víc než kdy jindy roli čas. Takže pokud narazíte na zájezd, který by se líbil jak vám, tak vaší kapse, neváhejte a objednávejte. Rodinnou radu svolejte raději předem a domluvte se, že jakmile narazíte na něco v odsouhlasené lokalitě, termínu a ceně, rovnou to zamluvíte. Jinak by vám váš zájezd snů mohl sebrat někdo akčnější.

Co můžete na last minute objednat?

Přestože „lásty“ jsou nejoblíbenější v létě, nezapomínejte na ně ani ve zbytku roku. S výraznou slevou totiž můžete získat i zimní lyžařskou dovolenou, ale i čím dál oblíbenější euro víkendy. Takže kdykoliv budete řešit cesty do zahraničí, pátrejte v první řadě po last minute zájezdech.

Dejte přednost velkým hráčům

Pro svůj klid a jistotu, že nespláčete nad výdělkem, vsaďte na velké cestovní kanceláře. Ty si totiž nedovolí slovíčkařit a „natáhnout“ vás pomocí miniaturního písma ve smlouvě. Velké cestovní kanceláře mají již natolik zavedené jméno, že se můžete spolehnout na to, že skutečně „pouze“ ušetříte. Na rozdíl od malých cestovních kanceláří si tito obři nedovolí riskovat své dobré jméno.

Ale samozřejmě, vše je o lidech, takže i u maličké cestovky můžete být nadmíru spokojeni. V případě last minute zájezdů buďte zkrátka dvakrát opatrnější, získejte si reference (ideálně od přátel, na stránkách CK mohou být reference na objednávku a žádná firma si na své stránky nedá negativní ohlas) a jako vždy a ve všem: Není hloupý ten, kdo se ptá, ale ten, kdo otázku má a nezeptá se, takže se zeptejte i na sebemenší detail. Kdo je připraven, není zaskočen.

Co si hlídat?

Ubytování a strava

Pozor také na označení ubytování: Od Tříhvězdičkového PENZIONU nemůžete čekat služby jako od tříhvězdičkového HOTELU. Penzion je ubytování o kategorii nižší než hotel, takže tříhvězdičkový penzion je srovnatelný s hotelem, který má jednu hvězdičku. Tomu logicky odpovídá kvalita a množství služeb. Rozdíl lze dobře pozorovat např. na stravě – pestrost výběru, množství apod.

Častým nešvarem bývá u last minute zájezdů přehazování z jednoho do druhého hotelu, a samozřejmě nikoliv do lepšího, než byl původně ve smlouvě. Aby vám náhodou nevznikl nárok na stížnosti, je vyřešeno velmi chytře: Napíší do dispozicí „ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu“ – samozřejmě bez jména hotelu a toho, že tento hotel je dva kilometry od pláže, případně že na jídlo musíte chodit do spřáteleného hotelu půl kilometru daleko.

Dny na cestu

Další časté rozčarování přináší cesta sama. Pokud jedete na dovolenou „po zemi,“ ať už autobusem či vlastní dopravou, pak je nutné si uvědomit, že z desetidenního zájezdu vám dva dny ukrojí cesta tam a zpět.

Pokud letíte, častým fíglem bývá odlet domů těsně po půlnoci. Bohužel, na stížnost nemáte nárok, zkrátka ten den už na pláži nestrávíte, a přesto je započten do dovolené.

Doporučení: Čtěte i ta nejmenší písmenka

Pečlivě přečíst, co podepisuji, by mělo být automatické. V případě last minute zájezdů to ale platí dvojnásob. Můžete tak totiž zabránit rozčarování na místě. Kolikrát v těchto smlouvách totiž najdete háčky – např. formulaci „ubytování v hotelu“ bez uvedení názvu hotelu, případně si CK vyhradí možnost změny ubytování bez toho, že by vám dala vědět s předstihem. A když se pak na místě ohradíte, dozvíte se laxní „ale ve smlouvě stojí….“ A v cizině, několik set kilometrů od domova, se těžko dohaduje o svých právech. Navíc, pokud jste smlouvu podepsali, pak argument že o tom nevíte, prostě neobstojí.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Berani, lednové období je pro vás hodně náročné, ale vaše vynaložené úsilí se začíná vyplácet. Profesní svět je mnohem veselejší a dostáváte se do popředí. Už nepatříte k pomalým a…

Nejčtenější články

Doporučujeme