Jak partnerovi pomoci se samovyšetřením varlat. Názorné video

12. 10. 2019
Jak partnerovi pomoci se samovyšetřením varlat. Názorné video
Můžete si z toho udělat součást svého partnerského života. Vy mu jednou za měsíc prohmatáte varlata, on vám zase prsa. Že to není zbytečné, ukazují statistiky – často si rakovinu neodhalíme sami, ale bulku najde partner. Proto také vzrůstá výskyt rakoviny prsu u vdov – stres a absence sexuálního života se promítají do našeho zdraví. Odhoďte stud a naučte se to.

Většinou strkáme hlavu do písku a tváříme se, že se nás rakovina netýká. Přece to nemůže postihnout mě – nebo mého blízkého. Zejména muži, dokud to jde, k doktorovi nepůjdou a nepůjdou ani za nic. A pak je kolikrát pozdě. Přitom když se na řadu problémů přijde včas, dají se vyléčit. Tak jako například rakovina varlat, která je nejčastěji diagnostikovanou formou rakoviny u mužů ve věku 20 až 40 let. To na ni upozorňuje akce Movember v listopadu (z anglického listopad "november" a "moustache" – knír), kdy všude potkáváte muže s knírkem pod nosem. 

Když muž přijde k lékaři včas, má šanci se zcela vyléčit, a pokud je navíc postižené jen jedno varle, žít potom i plnohodnotný život. Při odstranění jednoho varlete pojišťovna hradí i jeho náhradu implantátem. Po léčbě chemoterapií či ozářením dochází sice ke ztrátě plodnosti, ta se však posléze v 70 % případů opět vrací do normálu. I tak muž může zvážit před léčbou, že si nechá odebrat a uchovat své spermie. 

Proto jsme se rozhodli, že vám i tady na ženském webu nabídneme video s mužskou tématikou – vždyť když nám onemocní partner, týká se to i nás. Na videu v úvodu článku najdete tedy detailní návod, jak by si měl muž jednou měsíčně sám sobě vyšetřit varlata. Můžete mu video ukázat s tím, že teď už se nebude moct vymlouvat, že neví, jak na to. Nebo to můžete vzít jako manuál pro sebe a vyšetření se ujmout sama. A pro změnu si od partnera zase nechat vyšetřit prsa. 

Jak si správně vyšetřit varlata, vám na videu předvádí mladý medik Petr Janota, student 3. lékařské fakulty UK, který je školitelem neziskové organizace Loono.cz. Činnost téhle organizace nás nadchla, sdružuje budoucí doktory, sestřičky, rehabilitační pracovníky, kteří ve volném čase objíždějí školy, firmy, festivaly a učí nás, jak být aktivní ve vlastní prevenci. Více informací k samovyšetření najdete na stránkách loono.cz ZDE .

Video, jak na samovyšetření prsou, najdete zde: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Kozorozi, ke konci týdne začínáte být podráždění a v práci můžete dělat chyby. Od pondělí je toho na vás moc a cítíte se unavení. Zkuste se soustředit a dokončit tak úspěšný týden s…