Jak pečovat o pokožku pod rouškou: Co zabere na lišeje, začervenání pleti i akné

Jak pečovat o pokožku pod rouškou: Co zabere na lišeje, začervenání pleti i akné

Nošení roušky už se stalo denní rutinou a navíc povinností. Pokud patříte mezi ženy, které musí mít roušku na obličeji po celý den, možná jste již zaznamenala, že pleti to příliš neprospívá. Jak tedy pečovat o pokožku, aby pod rouškou příliš netrpěla?

Maximálně hydratujte

Pro zdravý vzhled pokožky je důležitá optimální vlhkost. Při nošení roušky ale dochází k neustálému otírání pleti o látku a pokožka zároveň trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. „Při nošení roušky musí být zvláště opatrní lidé trpící problémy s pletí nebo alergií na latex (gumičky na rouškách). Ale negativně reagovat může i pokožka lidí s normální pletí, pokud pracují ve ztíženém prostředí, kde jsou prach, teplo, vlhko, výpary,“ říká dermatoložka MUDr. Vladěna Fifková. Jako vhodnou prevenci doporučuje zřeknout se make-upu, používat osvědčenou kosmetiku a na noc vhodný regenerační krém.

Pokračování 2 / 6

Aktivně předcházejte začervenání pleti

Snad největší problémy s pletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. Za jejich vznikem stojí snížená funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. „Na některá podráždění okolo úst a očí pomáhají obklady s černým čajem. Oblíbený tea tree oil bych na obličej doporučovala raději naředit. Na drobné ranky můžeme zkusit i aloe vera a zcela univerzální je promašťovaní pokožky vyškvařeným sádlem, do kterého se přidávají i různé bylinky,“ říká MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z Medicom Clinic.

Pokračování 3 / 6

Co dělat, když se nám pod rouškou udělá lišej?

Lišejem se obvykle myslí vytvoření ložiska podrážděné začervenalé pokožky. Pleť obličeje je velmi citlivá a lišej se snadno šíří, a proto je nutné zabránit jeho rozšíření na větší plochu. „K omývání pleti lze v takovém případě použít Jarischův roztok (borová voda s glycerinem) nebo převařenou vodu. Ke zklidnění pokožky bych doporučila zinkovou pastu v kombinaci s ichtamolem – pomáhá i na počínající dermatitidy (například Vitella ictamo pasta). Ve vlhčím prostředí může dojít i k pomnožení nějaké bakterie či kvasinky, v těchto případech doporučuji použít třeba Imazol Plus krém,“ radí dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Pokračování 4 / 6

Zabraňte vzniku akné

Pro pleť postiženou akné je typický výskyt zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí. Kosmetické přípravky zaměřené na problematickou a aknózní pleť by měly ničit zánětlivé procesy v kůži již v samotném zárodku a také regulovat tvorbu kožního mazu. Stejně tak by ale měly podpořit i nezbytné regenerační procesy v kůži.

Pokračování 5 / 6

Dopřejte pleti pořádnou očistu

Pleť je kvůli nedostatku čerstvého vzduchu, nošení roušek i vlivem stresu dehydrovaná a unavená. Z těchto důvodů je nutné zbavit ji všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a pečlivě se postarat o její dostatečnou hydrataci. Základem správné péče je samozřejmě důsledné čištění pleti, nejlépe speciálními mycími emulzemi, které obsahují AHA kyseliny. Ty pokožku jemně, ale důkladně očistí a připraví ji na vstřebávání účinných látek. Po večerním čištění je pak vhodné nanést regenerační krém.

Pokračování 6 / 6

Základem čisté pleti je čistá rouška

„Prevence podráždění pleti spočívá jednak v péči o kůži obličeje a jednak v péči o roušku. Ta by měla být při nošení absolutně čistá a suchá. Po každém použití bychom měli roušku vyprat – ideálně ji vyvařit a přitom použít vyzkoušený prací prostředek, popřípadě prací prostředek pro citlivou kůži a zapomenout na aviváž. Sušit můžeme v sušičce, žehlit s napařením a nechat ji pak volně proschnout,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Vladěna Fifková.

Doporučujeme

Články odjinud