Jak po dlouhém letu seřídit vnitřní hodiny

9. 6. 2009
Jak po dlouhém letu seřídit vnitřní hodiny
Uvnitř lidského organismu běží vnitřní hodiny, které za normálních okolností ani nevnímáme. Tělesná teplota je nejvyšší odpoledne, krevní tlak a tepová frekvence bývají na nejnižších hodnotách v době od půlnoci do tří hodin ráno.

Podobně pravidelně kolísá produkce některých enzymů nebo zapínání a vypínání některých genů. Na denní rytmus je vázána celá řada fyziologických pochodů. Nejvýznamnějším z nich je střídání spánku a bdění. Jak jemně je tento časový mechanismus seřízený, poznáme zpravidla, až když jej narušíme. Takovým negativním podnětem velmi často bývá rychlý přechod několika časových pásem při dlouhém letu.

Tato rychlá desynchronizace se může projevit mnoha způsoby – především únavou a nespavostí, ale i nevolností, bolestmi hlavy, bušením srdce, poruchami nálady. Jednoduše se dá říci, že tělo pokračuje v řízení svých funkcí podle svých vnitřních hodin jako by byl den, i když je ve skutečnosti noc, a opačně.

Pro tyto potíže se ujal název jet-lag. Obvykle se objevuje, pokud letadlo překonává dvě a více časových zón. (Samotná délka letu přitom není to nejpodstatnější – při cestě z Evropy to Jižní Afriky tento problém nevzniká, protože se cestující pohybuje převážně v severojižním směru.) Hůře tolerovaný bývá pohyb na východ. Například když letadlo z Los Angeles do Evropy startuje ve čtyři hodiny odpoledne, může být v Londýně druhý den v deset hodin dopoledne místního času. Na západním pobřeží USA jsou ale v tu dobu dvě hodiny v noci. Časový rozdíl je tedy osm hodin. Když pak jde člověk o desáté spát, je vlastně vzhůru o plných čtrnáct hodin déle, než je normálně zvyklý.

Uvádí se, že úplná adaptace vyžaduje jeden den na jednu hodinu časového posunu. I zde je ale potřeba počítat s tím, že každý jedinec je jiný. Někdo se přizpůsobí velmi snadno, jinému to trvá týdny.

Co se tedy dá dělat pro to, abychom se i po dlouhé cestě přes poledníky cítili co možná nejsvěžeji? Doporučuje se již několik dní před odletem alespoň částečně přizpůsobit dobu spánku cílové destinaci. Určitou pomocí může být i melatonin. Jde o látku tělu vlastní, která se normálně tvoří v části mozku nazývané epifýza neboli šišinka. Funguje jako synchronizátor vnitřních hodin organismu s vnějším prostředím. Tělo ji vnímá jako signál, že přichází spánek. Její produkce výrazně reaguje na světlo. Hladina melatoninu v noci je proto desetkrát až stokrát vyšší než ve dne, stačí ale krátké rozsvícení, aby se jeho tvorba rychle snížila. Pokud je koncentrace melatoninu vysoká, má člověk subjektivní noc.

Už v devadesátých letech minulého století se ve studiích provedených na posádkách letadel i běžných cestujících prokázalo, že podání melatoninu způsobuje až vymizení jet-lagu. V rámci prevence těchto obtíží by člověk měl začít užívat melatonin asi tři dny před odletem v době, kdy by chtěl jít spát v nové destinaci, a pak pokračovat ještě asi tři dny po příletu. Záleží na tom, jakým směrem poletí. Pokud je to například z Ameriky do Evropy, stačí, když začne užívat melatonin tři dny před odletem v odpoledních hodinách, a po příletu by měl normálně bez problémů usnout.

zdroj: Focus Agency, s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Prožijete šťastný den, ve kterém i drobné nepříjemnosti dokážete brát s humorem. Bohužel vedle sebe budete mít nervózního partnera nebo partnerku, jež takový přístup nedokážou správně…

Nejčtenější články